Skocz do zawartości

Moje pierwsze AIPA


polsyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jutro planuje uwarzyć moje pierwsze AIPA, do dyspozycji mam następujące surowce:

Słody:

5kg Pale Ale Strzegom

0,25kg Melanoidowy

0,25kg Cara Hell

0,25kg Special B

0,25kg Cara Amber

Chemile:

30g Citra

30g Cascade

130g Amarillo

Drożdze US-05

 

Mam też problem bo nie wiem ile dodać wody na 1kg słodu ( mam tylko 20l gar i chciałbym aby spokojnie wszystko się zmieściło) btw jaką gęstość ma przeciętny słód?

Chciałbym się dowiedzieć co o tych surowcach sądzicie oraz jak radzicie mi chmielić, gdyż sam nie mam pojęcia jak się za to wziąć.Ile do chmielenia na gorąco i czego oraz ile do chmielenia na zimno i czego. Zacierać planuje przy 66 stopniach ok 45min oraz przy 72 też ok 45 min.Mam też problem bo nie wiem ile dodać wody na 1kg słodu ( mam tylko 20l gar i chciałbym aby spokojnie wszystko się zmieściło) btw jaką gęstość ma przeciętny słód? Czy dobrze wszystko zaplanowałem? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek porady , nie chciałbym aby cały trud poszedł na marne :>

Edytowane przez polsyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstość nasypowa nie jest równa gęstości namoczonego słodu więc tak tego nie przeliczysz, na 20L garnek i 6kg słodu musisz mieć max 13L wody (pamiętaj, że to trzeba jeszcze mieszać!) a przy takich proporcjach gęstość tego zacieru będzie już bardzo duża. Ja bym na Twoim miejscu wykorzystał do zacierania lodówkę turystyczną i zacierał jednotemperaturowo. Dodatkowo jest problem z wysładzaniem, bo jeśli wysłodzisz tak, żeby uzyskać 20L piwa to musisz mieć z 23-24L brzeczki. Jeśli wysłodzisz do mniejszej objętości i później uzupełnisz to wodą to możesz mieć mniejszą wydajność niż zakładana. Możesz również wysłodziny zebrać i gotować w mniejszym garnku równocześnie (wystarczy z 15-20min) i po gotowaniu zlać do jednego gara i schłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.rackers.org/calcs.shtml

Kalkulator CAN I MASH IT

Weight of Grains (lb or kg) - wpisujesz ile kg zasypu

Mash Thickness (qt/lb or liters/kg) - wpisujesz ile litrów wody na kg zasypu (standardowo 3-3.5)

Zaznaczasz metric i klikasz calculate, W wyniku wyskakuje ile litrów Ci taki zacier zajmie.

 

 

W Twoim przypadku 2.6 litrów/kg słodu da 19l z groszami.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz również wysłodziny zebrać i gotować w mniejszym garnku równocześnie (wystarczy z 15-20min) i po gotowaniu zlać do jednego gara i schłodzić.

Właśnie tak postępowałem przy poprzednich warzeniach i piwa jakoś wychodziły :>

Dzięki wielkie bart3q, dodam więc te 2,6litrów na 1kg słodu.

A co sądzicie jeszcze o samym przepisie? Czy jest ok? Czy mógłby mi ktoś doradzić w kwestii chmielenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsyn ja bym na Twoim miejscu dał trochę mniej, to będzie dość gęsty zacier i dobrze będzie mieć w garze trochę miejsca żeby go nie wychlapywać.

Zagrzej wodę do ok. 68-70 stopni, trochę odbierz do osobnego gara, wsyp słód i dolej do poziomu który będzie Ci pasował.

 

Na chmieleniu AIPA się nie znam, więc nie będę doradzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.