Skocz do zawartości

Browar Wojen


Rekomendowane odpowiedzi

Receptura Warka 6/14/15 Foreign Extra Stout 40l 16-17 Blg IBU 60 Barwa 77,3 EBC

 

Docelowa ilość warki 40 L

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 10 kg

Carpilis - 1,0 kg

Karmelowy 600 - 0,5 kg

Jęczmień palony - 0,5 kg

Carafa III - 0,4 kg

Carafa special I - 0,15 kg

Płatki jęczmienne 0,4 kg

Płatki owsiane - 0,4 kg

 

Zacieranie w 64 oC - 80-90 min.

Wygrzew do 76 oC i filtracja.

 

Wysładzanie do 45 L

 

Chmielenie:

Marynka 100 g - 60 min

Galaxy 50 g - 40 min

Amarillo 50 g - 5 min

 

Fermentacja na gęstwie po Coffee Stout British Ale.

 

 

Wyszło 42 L + 3 L w osadach 16 BLG

Korekta wody do wysładzania: 11 ml kwasu fosforowego 75% + 8 g gipsu do zacieru.

Edytowane przez Wojen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwie warki to była przyjemność a nie praca. Trochę nad wydajnością muszę popracować, ale mam parę pomysłów i zobaczymy co wyjdzie. Na początek to balingometry sprawdzę bo coś mi się w nich nie podoba. Korekta pH i wydłużone zacieranie. Grubości śrutowania nie tykam na razie. Zobaczymy jak pójdą kolejne warki teraz mam prawie 15 kg słodów, a ostatnio poniżej 10, ale jestem optymistą.

Edytowane przez Wojen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak byś wciąż walczył z wydajnością to możesz

 

a) dodawać łuski i pośrutować drobniej

b) zmienić śrutownik żarnowy na walcowy - przy recyrkulacyjnych systemach to czesta praktyka ( tak pisza w sieci )

 

Z tego co pamietam to Piotrek ( alepiwo ) ma gabieja którego raczej nie używa - może zgodzi sie na wypożyczenie do testow :)

 

PS. chyba że już masz walcowy - wtedy rada b) nie pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuskę miałem ale na dobrą sprawę trudno mi ocenić jej działanie bo miałem inne problemy. Chciałem kupić do warek obecnie warzonych ale Piotrek nie ma na razie w ofercie.

Śrutuje standardowym śrutownikiem, pierwsze warki wiertarką a kolejne (te które poszły dobrze) śrutowałem z użyciem silniczka od wycieraczek. Idzie powoli, ale chyba łuska dużo ładniejsza. Wiertarka jest szybka ale wymaga ciągłej obecności przy śrutowaniu i chyba trochę gorsza łuska przy wysokich obrotach wychodzi. Silniczek śrutuje kilka razy dłużej niż wiertarka, ale po wsypaniu 5 kg do śrutownika mogę na kilkanaście minut zająć się inną praca. Uważam, że to wygodniejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poczyniłem warki 6 i 7. Znowu bez problemów. Zaczynam lubić ten sprzęt.

Wydajność przy FES 75%, przy brown porterze trochę ponad 80%. Przy następnych warkach kupię inny słód pilzneński, teraz głównym składnikiem piw był Bruntal, nie sprawdzałem jakie są o nim opinie odnośnie wydajności ale warto sprawdzić inny i porównać na nowym sprzęcie. Przy kolejnych warkach, a konkretnie jakimś lekkim lagerze pokuszę się o drobniejsze śrutowanie.

 

FES wyszedł z fermentora.

 

Nie powstrzymałem się i spróbowałem Coffie Stout i Angielskie Pale Ale. Po 3 dniach w butelkach oba piwa klarowne i delikatnie nagazowane. Zapowiadają się bardzo udane warki.

 

Na razie w warzelni przerwa. Czekam na mrozy i spadek temp. w piwnicy do 10-12oC i w planach coś z dolniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj w całości do butelek powędrował FES. Razem 81 butelek. Odfermentował po 20 dniach do 4,5 Plato. Trochę alkoholowy wyszedł, mam nadzieje, że się ułoży w butelkach. Rozlany bez cichej.

 

Zarówno FES jak i Brown Porter zabutelkowane z ok 2g cukru na butelkę.

 

Piwniczka się zapełniła. Jesienna część sezonu zamknięta.

Edytowane przez Wojen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj zacząłem lagerową część sezonu.

 

Warka 8/14/15 - Czeska desitka 10 Blg IBU 33 Barwa EBC 5,4

 

 

Docelowa ilość warki 42 L

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 6,5 kg

Carpilis - 0,4 kg

Monachijski I 0,4 kg

 

 

Zacieranie:

52 oC - 10 min

62 oC - 30 min

72oC - 30 min

76 oC - 5 min

 

Chmielenie:

Marynka 55 g - brzeczka przednia + 60 min

Kazbek - 40 g - 25 min

Kazbek - 60 g - wirpool

 

Fermentacja FM 30 Bohemska rapsodia - starter 0,7l + 1,5l.

 

Wydajność ok 84%

 

Wyszło: 45L 10,5 BLG z czego do fermentora 40l, 2l zamrożone na starter reszta wylana z osadami i chmielinami.

Piwo jeszcze stoi na zewnątrz i się chłodzi. Jak będzie miało poniżej 10 oC przeniosę je do piwnicy gdzie mam 12 oC. Fermentor wstawię dodatkowo do dużej kastry budowlanej i będę ją trochę dochładzał podczas fermentacji. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W piątek 16.01.2015 na warzelni zagościł Pils

 

Warka 9/14/15 - Pils 12 Blg IBU 39 Barwa EBC 8,8

 

 

Docelowa ilość warki 65 L

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 11 kg

Carpilis - 0,38 kg

Monachijski I - 1,0 kg

Melanoidynowy - 0,5 kg

 

Zacieranie:

 

63 oC - 55 min

72 oC - 15 min

76 oC - 1 min

 

Chmielenie:

 

Magnum 100 g - brzeczka przednia + 60 min

Saaz - 50 g - 30 min

Hallertauer Harsbrucker - 10 min

Saaz - 50 g - 0 min

 

 

Fermentacja FM 30 Bohemska rapsodia - gęstwa lekko rozkręcona na 1L starterze przez parę godzin.

 

Wydajność ok 78%.

 

Wyszło: 65L 12 BLG z czego do fermentorów trafiło 23L+36L reszta to osady z których 2 L odzyskałem na startery.

Fermentory chłodzone w piwnicy w kastrach petami i zimną wodą. W piwnicy niestety 13 st. Mam nadzieje że się ochłodzi na zewnątrz bo ta ciągła wymiana petów trochę wkurza, ale na pewno coś daje i zakładam że temp. w fermentorach jest 2-4 st. niższa od tej w piwnicy.

 

Na krótką cichą w piątek trafiła też Czeska desitka. Zeszła niestety tylko do 3 BLG. Za mały starter i powolny start zrobił swoje. Mam nadzieje, że jeszcze trochę zejdzie na cichej. Na pewno w tym tyg wyląduje w kegach i pojedzie do lagerowania.

 

 

 

Sobota 17.01.2015

 

Warka 10/14/15 - Marcowe 12,5 Blg IBU 22 Barwa EBC 12,9

 

 

Docelowa ilość warki 50 L

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 4 kg

Wiedeński - 3,0 kg

Monachijski I - 3,0 kg

Carpilis - 1,0 kg

Caramunich III - 0,25 kg

 

Zacieranie:

 

63 oC - 60 min

72 oC - 20 min

76 oC - 1 min

 

Chmielenie:

 

Marynka 50 g - brzeczka przednia + 60 min

Hallertauer Mittelfrueh 50g - 10 min

 

 

 

Fermentacja FM 30 Bohemska rapsodia - gęstwa lekko rozkręcona na 1L starterze przez parę godzin.

 

Wydajność ok 72%. Strasznie słaba, albo coś źle zmierzyłem :)

 

Wyszło: 50L 12,5 BLG z czego do fermentora trafiło 43L reszta to osady z których 1 L odzyskałem na startery.

Brzeczka schłodzona do 20oC a potem przez noc u sąsiada na balkonie.

 

 

Czekamy na efekty weekendowej pracy.

Edytowane przez Wojen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Desitka startowała strasznie długo prawie 70 h potem powoli i spokojnie w 10-12oC, ale może starter był za mały do takiej objętości. Na końcu trochę siary naprodukowały. Gęstwa zbiła się w takie duże grudki po 1-2 cm.

Do 36L Pilsa wlałem wczoraj starter z 300 ml gęstwy rozkręconej w 1L starterze i dzisiaj jest już lekka pianka na powierzchni. Podobnie w fermentorze 23L też widać piankę. Marcowe zadałem gęstwą dopiero 2 h temu to nic jeszcze nie powiem. Na efekty trzeba jednak poczekać. W planach mam jeszcze Portera na gęstwie po Pilsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W niedzielę 25.01.2015 Czeska desitka powędrowała w 2 kegach do lagerowania w 2-4 st.C.

Pils i Marcowe powoli kończą fermentację. W piwnicy 13,5 st.C , przestaje chłodzić fermentory petami i wkładami. Mam nadzieje, że moje zabiegi chłodnicze dadzą pozytywne efekty w gotowym piwie.

Obecnie na kranie # Warka Nr.4/14/15 - Angielskie Pale Ale, niestety ma dziwny aromat, którego nie było w butelkach, taki kompotowy mówi żona, ja nie mogę dojść co to jest. Mam jeszcze jedną butelkę to jak ją przywiozę to porównam, jak będzie to samo to może to być utlenienie, lub piwo się zestarzało, jak nie to coś musiało być w kegu, chociaż piwo nie tak dawno degustowane w depozycie i o nieprzyjemnym zapachu nie było mowy.

Przywiozłem też w niedzielę 1 z 4 znalezionych butelek FES z poprzedniego roku. Piwo nabrało bardzo ciekawych aromatów charakterystycznych dla ciemnych piw długo leżakowanych, w ogóle się nie przegazowało, bardzo przyjemne degustacyjne piwo. W tegorocznym FES (odbyła się degustacja porównawcza) jest nuta alkoholowa, myślę, że to przez zbyt wysoką temp. zadania drożdży. Tegoroczny FES bardziej wytrawny od poprzedniego, czyli zgodnie z korektą receptury. W przyszłym roku powtórka, może nawet zostawię butelkę tego pierwszego dla porównania, rok wytrzymał i mu nie zaszkodziło to i następny wytrzyma :) W przyszłym tygodniu planuję przelać fermentujące piwa i wywieźć do lagerowania, a na warzelnię wskoczy Potrer Bałtycki i może już coś z piw górnej fermentacji. W planach na koniec zimy i wiosnę mam jeszcze: Porter Bałtycki, Black IPA, Rye IPA, Coffe Stout v2.0, AIPA, Ryżowa IPA i może coś jeszcze. Zobaczymy jak to wszystko się potoczy.

Edytowane przez Wojen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przelałem pilsa i marcowe do kegów i fermentorów. W sobotę pojadą na lagerowanie. Pils zszedł do 2 blg a marcowe do 2,5.

Kręci się starter z american ale II. Będzie warzone Black IPA i Porter bałtycki na dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dzień pełen pracy, 11 godzin w browarze.

 

Warka 11/14/15 - Black IPA 14 Blg IBU 53 Barwa EBC 57

 

 

Docelowa ilość warki 50 L

 

Zasyp:

 

Pale Ale - 9,0 kg

Monachijski II - 1,0 kg

Czekoladowy 400 - 0,5 kg

Carafa Specjal II - 0,8 kg

Cukier 0,75 kg

 

Zacieranie:

 

62 oC - 20 min

65 oC - 25 min

72 oC - 20 min

76 oC - 5 min

 

Chmielenie:

 

Citra - 30 g - brzeczka przednia + 60 min

Simcoe - 25 g - brzeczka przednia + 60 min

Amarillo - 30 g - 30 min

Amarillo - 20 g - 20 min

Simcoe - 30 g - 10 min

Amarillo - 25 g - 0 min

Citra - 25 g - 0 min

 

Na cichą pewnie też pójdą te same chmiele.

 

100 g Simcoe

100 g Amarillo

40 g Citra

 

 

Fermentacja American Ale II - starter 1,6L

6 dni - 14oC

4 dni - 20oC pod kocem.

6 dni - 18oC - cicha

 

Wydajność ok 75%.

 

Wyszło: 50L 14 BLG z czego do fermentora poszło 45 l. Reszta wylana z osadami. Miało być 40L ale nie dopilnowałem odparowania i musiałem podbić BLG cukrem żeby zmieścić się w widełkach stylu :) Brzeczka schłodzona do 18 oC nową chłodnicą przeciwprądową, zadane drożdże i wstawione do piwnicy do 14 oC.

Drożdże bardzo żywe, saszetka napuchła w kilka godzin, fermentacja też ruszyła z kopyta, rano bardzo obfita piana, ładnie pachnie :)

 

Zabutelkowano 1x pełny keg + 47 butelek 0,5. Dużo osadu chmielowego.

 

Warka 12/14/15 - Porter Bałtycki 23 Blg IBU 53 Barwa EBC 58

 

 

Docelowa ilość warki ? Wlałem do fermentora 40L bez skali, przy przelewaniu na cichą zmierzę :(

Do gotowania poszło 33L ok 20 BLG

 

Zasyp:

 

Pilzneński - 7,8 kg

Monachijski II - 2,0 kg

Monachijski I - 2,0 kg

Caramunich II - 1,0 kg

Płatki jęczmienne 0,4 kg

Carafa specjal II - 0,5 kg

 

Zacieranie:

 

67-62 oC - 60 min

72 oC - 40 min

76 oC - 5 min

 

Chmielenie:

Marynka - 100 g - brzeczka przednia + 60 min

Lubelski - 50 g - 10 min

Hallertauer Hersbrucker - 50 g - 10 min

 

 

Fermentacja FM 30 gęstwa po Pilsie 12 BLG. Lag 12 godzin.

 

 

Pierwsze mocne piwo na HERMS. Działa. Można wycisnąć więcej, zwłaszcza z wydajnością. Wysłodziłem max 5L, cieńkusza nie odbierałem bo nie miałem na niego pomysłu, ochoty i czasu. Jak będę warzył RISA to na pewno zrobię cienkiego Stouta. Schłodzone do 12oC i zadane drożdże. Fermentacja w piwnicy z dochładzaniem wkładami i petami.

 

Podsumowanie dnia:

 

- Muszę drobniej śrutować, skoro wszytko idzie ok to muszę znaleźć złoty środek pomiędzy wydajnością a grubością śrutowania. Obie warki sam nie wiem czemu ześrutowałem mega grubo.

- Zakupiłem nową chłodnicę od kolegi z forum, trudno coś powiedzieć po 2 warkach, ale działa. W biegu potrafi schłodzić brzeczkę do 12 oC. Muszę ją dozbroić w docelową pompkę i będzie git. Musze jakiś plan na dezynfekcję wymyślić. Na razie płukałem wodą, a potem bez odkręconej zimnej wody przez 2 min przepuszczałem gorącą brzeczkę. Po użyciu znowu płukanie wodą.

- Wykonałem hop stopper z siatki z Ikei, takiej co się na garnek zakłada żeby tłuszczem nie pryskało. Filtruje dobrze, ale się zapchał i spuszczanie brzeczki trochę mozolne, ale będę dalej testował.

Edytowane przez Wojen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.