Skocz do zawartości

wydajność 22,5L blg 16 z 6kg słodu


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

czy to nie jest za dużo... cukromierz sprawdzony... wszystkie pomiary w temp 20°C ..wszystkie opisy z forum mówiły o mniejszych wydajnościach....

 

 

..co tym razem poszło nie tak..???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w czym problem? 63,93 % wydajności po Polsku to dobry wynik. Polecam Toolkit z plikowni.

 

jaki poziom wydajności może być maksymalnie osiąglany w piwowarstwie domowym ( gar na kuchni gazowej ) ?

 

srutowanie zdalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wysłodziłem do 8 ..bo się obawiałem... wody ;)

ale teraz to inna rozmowa .... jade niżej ;))

 

 

....rozumiem że różnaca w zasypie odnosi się do ilości cukrów złożonych w danym typie słodu ?

 

jak zacierać dla lepszej wydajności ? bardziej w 62-63 czy 68-69 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, nie walcz o wydajność. Masz dobrą. Różnice w wydajności wychodzą mi w zależności od zasypu ciemnych słodów. Często wysładzam do np. 7 Brix zależy ile mam wysłodzin. Wydajność nie powinna być twoim głównym punktem poszukiwań, a "wyciąganie" jej powoduje straty na jakości piwka zazwyczaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzyłem do ilu, ale kilka razy się zbliżyłem do 80% - nie było to moim celem, tak wyszło. Zdaje się, że pomaga trochę mała gęstość zacieru i obniżone pH.

Pytanie dotyczyło maksymalnej (a nie optymalnej) wydajności.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak zależało mi na wydajności to wysładzałem głęboko nawet do ok. 1 Brixa. Zbliżyłem się do wydajności 75%. Teraz staram się szybko zapomnieć o tych piwach. Ale tu jeszcze wchodzi w grę jakość wysładzania. Teraz wysładzam bardzo pomału.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysładzam na raty (zwykle dwie) i w sumie to nie zastanawiałem się, jak przeliczyć gęstość drugiej raty na końcowe 1 BRIX w wysładzaniu ciągłym.

Wysładzanie do 1 w czym przeszkadza?

Też się zastanawiam, co ważniejsze - końcowa gestość podczas wysładzania czy końcowe pH. Obniżając pH wody do wysładzania zdaje się, że można dłużej wysładzać bezpiecznie, ale oczywiście schodzić do poziomu końcowego 1 brix nie ma większego sensu, bo to już prawie woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo masz rację, że schodzenie na siłę do 1* nie ma sensu. Ja wysładzam do objętości 36L i dłużej i mocniej gotuję, dlatego pewnie przy słabszych piwach cienkusz będzie miał 1°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pomału - chodzi o szybkość spływania brzeczki. Im szybciej, tym wydajność może spadać. Od dawien dawna trwa dyskusja, co lepsze: wysładzanie ciągłe, czy wysładzanie na raty. Na to nie odpowiem, u mnie to taki mix dwóch metod w zależności od okoliczności.

 

U siebie w browarze zaobserwowałem, że wydajność nie tyle zależy od temperatury zacierania, co od czasu (zacieranie temperaturowe jest generalnie podobne w skuteczności (czy 62 czy w 73). Możesz zwiększyć wydajność robiąc np 60' i 30' - czasem tak robię dla dużych i skomplikowanych zasypów. Zakwaszenie zacieru oczywiście pomaga. Oczywiście zależy też od zasypu: im słód ciemniejszy, tym generalnie jego wkład w wydajność się zmniejsza.

 

Generalnie celowanie w wydajność jest błędem, powinieneś warzyć dużo, sprawdzać możliwości swojej warzelni i tak układać receptury, żeby było dobrze. Ja np układam recepturę, zakładam jakąś tam wydajność i w 99% przypadków jest git. Czasem też się zaskakuję, jak w przypadku warki #57, gdzie polska wydajność wyniosła niemal 80% - ale tylko przy jasnych słodach i zacieraniu 10-40-20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znów przyjąłem sobie wydajność 65% i tego się trzymam, wiadomo raz jest lepiej, a raz gorzej, ale wówczas po prostu wysładzam więcej lub mniej brzeczki i tyle. Łatwiej mi tym systemem porównywać poszczególne receptury ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wymagało by to mierzenia brzeczki podczas wysładzania, a tego nigdy nie chce mi się robić - nie lubię jej schładzać, a w temperaturach powyżej 60 °C jest duże przekłamanie na spławiku. Dlatego wysładzam do pojemności - po prostu jest wygodniej.

 

I zazwyczaj trafiam wyżej niż niżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dośc długie zejscie z 68 do 62 - mieszając (musze to przyśpieszyć)... do tego tradycyjny termometr jest jednak za wolny ... (zachowuje się jakby się zacinał) ....

 

nie ide na wydajność (jako taką) bo nie chce mieć scieku....wodnego....ale dąże do rozsądnej wydajności w moim procesie (na początek 63% nie jest żle)....

 

filtruje powoli.. jest bardziej klarowne... wysładzam dopiero kiedy pierwszy filtrat się skończy.... wlewam podzieloną część do wysłodzenia.... czekam aż wszystko przeleci ... znowu wysładzanie.(druga porcja)...ale trzecią porcję jeżeli trzeba to łącze szybciej z częścią drugą ...

 

więcej nie wysładzam - ostatnio do 8 - już widziałem różnicę w kolorze brzeczki... (to podziałało na moją wyobrażnie jak zawór bezp. przeciwlurowego ;) ...

 

używacie skali BRIX przez refraktometr czy jest jakiś inny powód ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z kompensacją temperatury przez refraktometr ? w opisach sklepów sprzedających refraktometry podaje się o kompensacji pomiędzy 10~30* wiec i tak trzeba studzić ....

 

czy to jest aż tak duży zysk ? (chyba że macie dużo prób do zbadania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.