Skocz do zawartości

aipa po raz pierwszy


soochy1

Rekomendowane odpowiedzi

witam wymyśliłem sobie taki przepis na AIPE, nie ma w nich słodu pale ale , wiec nie wiem czy dobrze nazywam to AIPA

 

5gk pilzneńskiego strzegom

1kg pszenicznego strzegom

0,25 karmelowego strzegom

100g chmielu junga ( 50g na 60 min 50g na 30 min)

15g chmielu chinook ( 60 min)

50g citra 5 min

50g citra na zimno (chicha)

15g cascade na zimno (chicha)

15g amarillo na zimno (chicha)

drożdże 11,5g us-05 suche lub gęstwa safale 04 po 1 piwie ipa kilkudniowa ?

 

planowana objętość 25L, chciałbym miec okolo 15-16 plato oraz 5-6% alko, oraz wyraźne nuty cytrusowe

 

co sądzicie o takim zestawieniu ?

czy nie lepszy aromat uzyskam dając 100g citry na zimno ?

czy może ująć pszenicznego albo karmelowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych czasem słód pale ale od słodu pilzneńskiego różni się niewiele, więc zasadniczo jeden pies który się stosuje. Imho zasyp i chmielenie jest ok. A citra wbrew nazwie daj e bardziej takie słodkawe owocowe aromaty bardziej niż cytrusowe. To tak z moich obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale 100ibu nie jest równe 100ibu musisz mieć słodowość dla równowagi przez dobrze przeprowadzoną fermentację

ten chmiel z 30 min do wywalenia

lepsze us 05 i to w dolnym zakresie najlepiej temperatury

amarillo na cichą dał bym 40-50 jak masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki gawon za odp. może faktycznie ujme chmielu goryczkowego na wszelki wypadek , planuje zacierać w zakresie 64-68C aby słodowość została na dobrym poziomie, citry mam do dyspozycji 200g a pozostalych aromatycznych po 30g,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób jak uważasz ;) Nie wiem jak Iunga się zachowuje przy takich ilościach, nigdy tego nie testowałem. Z tego co widziałem to opinie na jej temat są podzielone. Możesz zawsze popełnić takie piwko dla dobra ludu i podzielić się opiniami na temat 100g Iungi :P. Ewentualnie zastąp jakąś część Iungi Citrą, daje przyjemną goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak nie popełnie 100g jungi/iungi ( nie wiem dlaczego jedni piszą tak a inni inaczej ) , mam jeszcze pytanie do was co tak naprawdę daje gotowanie chmielu 30 min ? , z tego co wycztyalem to na goryczkę 60 na smak 30 a na aromat blisko 0.

czy to gotowanie na smak można z powodzeniem pominąć, amoże wrzucić 50g citry na 30 min ?

 

dałbym wtedy 30-40g jungi + 17g chinook (tyle akurat mam dokladnie), na godzinke gotowania + citra 50g na 10 lub 30 min , i na zimno na bogato , ze 100-120 gram chmieli aromatycznych citra,cascade,amarillo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale 100ibu nie jest równe 100ibu musisz mieć słodowość dla równowagi przez dobrze przeprowadzoną fermentację

przecież napisał, że celuje w goryczkę jak w Sharku :)

ale robiąc pierwszy raz z taką ilością chmielu którego nie znam wolał bym dać za mało jak miało by policzki zasysać ,tym bardziej że jak wyjdzie za delikatnie to można "wywaru chmielowego" :) zrobić i podbić ibu,a w drugą stronę trudniej,co ekstraktu i wody dolewać ;)

ze 100-120 gram chmieli aromatycznych citra,cascade,amarillo

 

 

 

świetny plan

 

to na 30 min bym odpuścił całkiem

na aromat 10min i 0

ale to moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś celować w 16-17 Blg i jakieś 70 IBU. Ciężko jest tak naprawdę zrobić dobre zbalansowane AIPA, bardzo łatwo jest przechmielić. 120 na cichą powinno być ok. Możesz też połowę dać na whirlpoola jak używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też połowę dać na whirlpoola jak używasz.

 

w sensie wrzucić po zakończeniu gotowania na czas chłodzenia chłodnicą ? tak używam home made chłodnicy z rurki miedzianej. piwo chłodzi mi się jakieś 20 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to uważone piwko, poszło ostatecznie 25g jungi i 15gchinook, na 60 min a poźniej 50g citry na 10 min, do fermetora trafiło 21,5L a 1,5L zlane do gara i odfiltrowane z chmielin i zagotowane,

 

i teraz garść pytań do kolegów obeznanych,

 

wyszło mi 13BLG, na jakichś 23 litrach brzeczki, trochę mało, jak na 6,25kg słodów ?

jak kończyłem wysładzanie ( odebrałem jakieś 26-27 litrów) to leciało jeszcze 5blg , czy powinienem był wysładzać dłużej i odparować ? wody zeszło jakieś 15 litrów do wysładzania wiec wg mnie sporo , już mi się garnek kończył :) i przerwałem.

 

jak można zoptymalizować filtrowanie?

filtrowałem powoli około 1L na minute

wodą od 80 do 70 C na koniec bo przestygła troche niestety.

 

a może to strzegomskie słody jednak słabą mają wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność na poziomie 50% to bardzo słabo. Słody nie mają w tym przypadku nic do rzeczy. Ja ostatnio otrzymałem 23l 13blg z zasypu 4,3kg słodów ze strzegomia, czyli wydajność ok. 70%.

Balingomierz masz dobrze wyskalowany? Sprawdź w wodzie. Chłodziłeś próbki do 20'C do pomiaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, schłodzone do okolo 19C było przed pomiarem, no też mi sie wydaje że coś zrobiłem źle tylko co ?

czy robić gęstszy zacier żeby później mieć czym wysladzać aż do 2 blg ? czy jak robicie ?

czy może temp wody do wysładzania jest tu kluczem ? pomóżcie poprawić wydajność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wysładzaniu to w ogóle pokazało 10blg, a bylo brzeczki słodkiej jakieś 26-27 litrów. dla mnie najdziwniejsze bylo to że po przelaniu 15-16 litrów wody leciał filtrat o gestosci okolo 5-6 blg. wiec jak gdyby za slabo sie wyslodziło mimo dużej ilosci wody odebranej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dolewałeś wody do wysładzania?

możliwe że za szybko wysładzałeś

5blg to dość sporo jeśli na tym zakończyłeś wysładzanie

słody ze Strzegomia są troszkę mniej ekstraktywne

pH wody ma duże znaczenie podobno,będę przy najbliższej warce testował bo też mam dość marną wydajność w nowym mieszkaniu,a wszystko robię jak kiedyś

było dodać trochę ekstraktu ,a jak nie masz to nawet cukru bo dość mocna goryczka będzie przy tak niskim blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.