Skocz do zawartości

IPA - pomoc w chmieleniu


Szymon90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w planach mam pierwszą warkę która będzie oparta na amerykańskich chmielach. Czy zmienilibyście coś w skonstruowanej przeze mnie recepturze, chodzi mi głównie o chmielenie dzięki któremu chciałbym uzyskać ciekawe smaki cytrusów, byłbym rad gdyby pojawił się smak grejpfruta. Chmiele jakimi dysponuję to: Chinook 100g, Citra 100g, Simcoe 100g, Marynka 100g, Lubelski 100g

 

 

Słody:

Pale Ale 5,5 - 7,5 EBC Strzegom 3,5 kg

Monachijski typ I 12-15 EBC Strzegom 1 kg

Abbey Malt ® 40-50 EBC Weyermann 0,25 kg

Karmelowy ciemny 300 EBC Strzegom 0,1 kg

 

 

Zacieranie infuzyjne:

67C - 60 min

Mash out

 

Gotowanie - ok. 70 min. :

Marynka - 20g - 60 min

Chinook - 30g - 30 min

Chinook, Citra, Simcoe - 3x10g - 10 min

Chinook, Citra, Simcoe - 3x10g - 0 min

Citra, Simcoe - 2x25g - na cichą (4 ostatnie dni)

 

Drożdże Safale S-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cytrusy i grejpfrut to najlepsze sąz moich doświadczeń - centennial, amarlio i cascade.

Simcoe to wyraźny las iglasty - żywice i takie chłodne orzeźwienie

Citra to z kolei bardziej słodkie owoce

Chinook jest w zasadzie cytrusowy, ale jego przeważnie się na gorycz używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to zrobiłbym tak:

 

Gotowanie - ok. 70 min. :

Marynka - 20g - 60 min

Chinook - 20g - 10 min

Chinook, Citra, Simcoe - 3x10g - 5 min

Chinook, Citra, Simcoe - 3x10g - 0 min

Citra, Simcoe,Chinook - 25g,25g,10g - na cichą (4 ostatnie dni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aromat z chmielenia na zimno traci z czasem - to jest normalne. 50 - 75g spokojnie wystarczy żeby osiągnąć solidny aromat w piwie.

 

Co do przepisu chmielenia, to chmielenie amerykańskimi chmielami takimi jak Citra czy Simcoe jest jak komponowanie deseru lodowego. Możesz się śmiało sam z tym pobawić - nie wiem co byś musiał zrobić, żeby wyszło źle. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cicha, jesli chcesz uzyskac wyrazny cytrusowy aromat to polecam, Amarillo, Citre, Chinook i Cascade (chociaz Cascade wydaje mi sie, ze wprowadza tez lekko kwiatowe aromaty. W moim FAH, z Cascade na aromat, kwiatowy, perfumowy zapach jest tak samo wyczuwalny jak cytrusy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję porozsuwać chmielenie na boki. Tzn nie widzę większego sensu użycia chinooka na 30 minut. Aromat uleci a goryczki sporo pozostanie w chmielu. Przesuń chinook na początek gotowania. Ustal poziom IBU. Również te 3x10 g przesunął bym z 10 minut na trochę później (5 lub 3 minuty) bo szkoda aromatów. Reszta wydaje się super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał Pałka oprócz chmielenia na gorycz i aromat, istnieje jeszcze gotowanie na smak, właśnie tak około 30-20 minuty...

Co do chmielenia na aromat - niekoniecznie ostatnia minuta jest najlepsza.

hop_utilization1.jpg

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być złośliwy ale punkty dodawania chmielu, w tym chmielenia na smak, to podstawy.

Nawet na wiki masz to na początku: http://www.wiki.piwo.org/Chmielenie#Punkty_dodawania_chmielu

Może warto trochę poczytać trochę zanim się komuś zacznie udzielać rad? To tak tylko na przyszłość;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że jak wsypiesz tylko na 60' i na 10' to nie będziesz miał smaku - to zależy od odmiany. Wręcz powiedziałbym, że przy chmielach z nowego świata sypanie na 30' i na 10' to jest marnowanie chmielu bo one są bardzo intensywne w smaku i z solidnej dawki na 10' (powiedzmy 2.5-3g/litr) też będziesz miał dużo smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden moment wrzucenia chmielu nie da nam tylko jednego efektu. Tak samo chmiel na 60 minut da nam trochę aromatu, bo nie wszystkie olejki odparują. Podobnie chmiel na 30 minut, zamiast smaku da nam jeszcze i gorycz i aromat. Chmielenie na 0 też da nam smak i aromat. Nawet chmielenie na zimno niby zwiększa gorycz - część osób tłumaczy to gorzkim smakiem olejków, część naszą sugestią wynikającą ze zwiększonej intensywności zapachów.

 

Chodzi o to żeby optymalnie chmiel wykorzystać. Na wykresie który wrzuciłem, mimo że nie jest on by może zbyt precyzyjny, widać że chmielenie w 0 minucie da nam również smak i aromat.

 

Inna sprawa to to, że smak jest w pewnym sensie pochodną zapachu, tzn zapach ma duży wpływ na to jaki smak czujemy.

Nic w piwowarstwie nie jest zero jedynkowe. Tylko trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

 

Zauważyłem że kolega usuwa chmielenie z 30 minuty, gdzie w wielu recepturach na AIPA około 20-30 minuty są sypane już pierwsze spore jego dawki, właśnie na smak. Uznałem to za złą poradę, więc pozwoliłem sobie sprostować. Może przy okazji ktoś się czegoś dowie, wiedzy nigdy za dużo, też się sporo dowiedziałem z takich tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.