Jump to content
Exar_Kun

Brown Porter

Recommended Posts

Hej, chcę popełnić Brown Porter i proszę o uwagi co do zasypu itd.

 

- Pale ale - 4 kg

- Strzegom bursztynowy - 0,5 kg

- Brown - 0,5 kg

- Strzegom Czekoladowy jasny - 0,15 kg

- Strzegom Czekoladowy ciemny - 0,15 kg

- Karmelowy 150 - 0,15 kg

 

Zasyp jest na 25l, mądry program i moje doświadczenie dają mi wynik mniej więcej 12,5-12,7 Blg przy zacieraniu jednotemperaturowym 60min - 67C. Niestety nie dysponuję brytyjskimi chmielami, mam tylko Magnum, Marynkę i Lubelski. Czyli będzie to kulawy Brown Porter. Myślę nad takim chmieleniem:

 

gotowanie 70 min

 

- Marynka 25g - 60'

- Marynka 25g - 10'

- Lubelski 25g - 10'

 

wychodzi mniej więcej 24 IBU, czyli poprawnie dla stylu, tylko nie jestem pewien co do aromatu, czy mi nie zginą smaki i aromaty czekoladowe i smak słodu Brown pod chmielem.

 

I jeszcze jedno - nie mam bladego pojęcia jak postepować ze słodem Brown, czy dodać go na początku zacierania, czy na wygrzewanie, lub potem przed filtracją? Ciemny czekoladowy będę dodawał przed filtracją, jasny czekoladowy po próbie jodowej, przed wygrzewaniem, no a Brown? Jak to ugryźć?

Edited by Exar_Kun

Share this post


Link to post
Share on other sites

O aromat słodu Brown nie ma się co obawiać, jest bardzo specyficzny i silnie dominujący. Wrzucaj go od początku zacierania.

Ja swojego warzyłem na podstawie przepisu zgody i pszeniczny czekoladowy wrzucałem od początku zacierania. Na twoim miejscu czekoladowy jasny wrzucałbym od początku zacierania, ciemny może trochę później.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacieraj wszystko od początku. Chmiele tylko na 60' i ewentualnie parę gramów na 30', dałbym Magnum na 60' i z 10-15g Lubelskiego na 30', albo tylko samo Magnum.

 

To jest bardzo proste piwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, ostatnio bawię się w skomplikowane (jak dla mnie, początkującego piwowara) zacieranie, podwojne dekokcje (jeszcze czeka mnie jeden pils i koźlak póki zimno), więc potem z chęcią zrobię coś łatwego i padło na Brown Porter, bo akurat przypomnniałem sobie, że jestem szczęśliwym posiadaczem słodu Brown. :)

 

Ok, do tematu - wrzucę wszystko poza czekoladowym ciemnym od początku (jednak boję się wrzucania tych mocno palonych z łuską na początku - spalenizna i te sprawy ;)). A nachmielę tak:

 

- Magnum 30g - 60min

- Lubelski 15g - 30min

 

wychodzi 26 Ibu z małym hakiem

 

Dzięki Wam za pomoc. :)

Edited by Exar_Kun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pobrałem dzisiaj próbkę do pomiaru Brown Portera i przy okazji spróbowałem jej. Wiem, że wcześnie na wnioski, ale słód Brown jest niesamowity - mocno orzechowy, jakby lekko kawowy, super. Do tego trochę toffi, czekolady i karmelu z innych słodów i zapowiada się (odpukać... ;)) fajne piwko. Jedynie wyszła mi za wysoka gęstość początkowa dla stylu, bo 13,6Blg, ale nic nie rozcienczałem, bo w sumie po co.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano jestem w stanie w to uwierzyć. Te orzechy są wyjątkowe.

 

P.S.

 

Właśnie skończyłem przelewanie na cichą i pobieranie próbek z kilku warek. Jak zwykle mam w zwyczaju wypijać te próbki, wącham je też co chwilę itd. (wiem, to już podpada pod zboczenie ;)). No i tak próbuję i próbuję i cholera kręci mi się w głowie. No, ale Porter już teraz ma 8% alk, do tego próbka koźlaka i jeszcze dwóch innych piw. Uch, no znieczuliłem się lekko - trzeba uważać z tym próbowaniem. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pobrałem dzisiaj próbkę do pomiaru Brown Portera(...). Jedynie wyszła mi za wysoka gęstość początkowa dla stylu, bo 13,6Blg,

No, ale Porter już teraz ma 8% alk

8% alk z 13.6Blg?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie suche drożdże można polecić do tego piwka? Najlepiej coś z Fermentis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ktoś zdanie na temat użycia chmielu Pilgrim, na 60 minut gotowania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pójdzie na US 05? Planowałem na Mangrove Jack Newcastle, ale chyba mam awarię z tymi drożdżami i zostały mi tylko US 05 właśnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.