Skocz do zawartości

Za mało nachmielone piwo


Chemik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Jako pierwszą warkę z zacieraniem postanowiłem popełnić coś na styl Polish IPA (piwko jest obecnie na 8 dniu burzliwej). Ekstrakt początkowy to 16 BLG. Użyte chmiele, to:

- Marynka 30g, na 60 minut gotowania;

- Lubelski 30 g, na 20 minut;

- Sybilla 15 g, na 10 minut,

- Sybilla 15 g, do chłodzenia;

- na zimno 40 g Sybilli

 

Objętość warki to 19 L.

 

Dzisiaj wykonywałem pomiar BLG (jest już 6 BLG), spróbowałem próbki do pomiaru ekstraktu. Piwko nie posiada takiej goryczki, jakbym sobie życzył, dodam że przed fermentacją była w miarę ok.

I teraz moje pytanie, czy ma sens dodanie na cichą tzw. hop tea (wywar z 15-20 g marynki), aby poprawić goryczkę?

 

Z Góry Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz zwiększyć goryczkę, to musisz ten chmiel trochę pogotować, żeby się aa zizomeryzowały. Pamiętaj, że w fermentującym piwie goryczka będzie słabiej wyczuwalna niż w gotowym produkcie. Wynika to z obecności cukrów, które zaburzają percepcję goryczy.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj... w moim PIPA po 2 miesiącach była bardzo mocna i ściągająca goryczka, która przykrywała wszystko. Tylko ja miałem 40g na 60' (przy 22L 13BLG) Dodatkowo, póki jest silny aromat chmieli to goryczka też jest lekko przykryta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz moje pytanie, czy ma sens dodanie na cichą tzw. hop tea (wywar z 15-20 g marynki), aby poprawić goryczkę?

Na tym etapie i przy braku doświadczenia, nie jesteś w stanie ocenić goryczki jaka powstanie w piwie dojrzałym. Moim zdaniem proporcje i czasy dodania są dobre. Nic bym nie kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw i niczego nie dodawaj. Będziesz miał punkt odniesienia do przyszłych warek.

A do planowania ilości chmielu polecam jakiś kalkulator - Beersmith, Brewtarget, QBrew, w Toolkicie piwowara też chyba można policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiem o jakie strącenie może chodzić ale aromaty "ejlowe" przykryją trochę aromaty chmielowe. Dlatego do IPA powinno się stosować drożdże jak najbardziej "czyste" typu: Danstar Nottingham albo Fermentis US-05. Lub jak wolisz płynne to Wyest American Ale (chyba 1056)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o herbatkach chmielowych, to mam pytanie (jeśli mogę się wtrącić): czy chmieląc brzeczkę podczas gotowania na 120 IBU, możemy za pomocą herbatek chmielowych podbijać ilość zizomeryzowanych alfakwasów (i tym samym goryczkę) czy ich rozpuszczalność w piwie kończy się na 120 IBU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.