Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta] Honingklip Brewery z Bot Rivier

Recommended Posts

Co począć z wolnym czasem, gdy przebywa się w okolicach Hermanus? Co prawda można gapić się godzinami w ocean Atlantycki, ale zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem jest półgodzina przejażdżka na północ, w górzyste rejony Bot River, gdzie od grudnia 2012 roku funkcjonuje…

DSC08622

…browar Honingklip. Został założony przez europejskich osadników, którzy będąc jeszcze na starym kontynencie pokochali piwowarstwo domowe jak i piwa wywodzące się z belgijskiej ziemi. Ze względu na liczne ułatwienia gospodarcze w Afryce Południowej postanowili, że swoją miłość do piwowarstwa wykorzystają na komercyjnym gruncie. Cała inwestycja została wybudowana na famie Honingklip oddalonej o 100 kilometrów od Kapsztadu. Z początku lokalizacja ta niosła ryzyko, że ze względu na znaczne oddalenie od dużych rynków zbytu inwestycja przyniesie klapę. Jednak w szybkim okresie czasu okazało się, że mieszkańcy okolicznych farm jak i licznie przyjeżdżający w te strony turyści, pokochali miejscowe piwo. I nie ma co im się dziwić, jeżeli pod samem nosem mają takie wspaniałości jak IPA (6,0% alk.), Stout (6,0% alk.), Blonde (5,0% alk.), Weissbier (5,0% alk.) oraz Saison (4,0% alk.), Wit (4,5% alk.), Dubbel (7,0% alk.) i Trippel (9,0% alk.).

Mimo, że w tym miejscu leniwie płynie czas a temperatura w cieniu przekracza dość często trzydzieści stopni Celsiusa, ograniczyliśmy się jedynie do styli, które pozwolą nam bezpieczny powrót do hotelu. Sam już nie wiem, czy to za sprawą przepięknych widoków, które roztaczały się z przy browarnianej werandy czy też może z wysokiej jakości wyrabianych tutaj piw pokochaliśmy bezgranicznie to miejsce.

Gdy przypomnę sobie, jak próbuję miejscowej IPy czy też Blonda na tle zapierających dech w piersi widoków, dostaje przyjemnych dreszczy.

Na całe szczęście browar butelkuje swoje wszystkie wyroby, co pozwoliło nam na zabranie namiastki tego raju do siebie do kraju.

Z pewnością dodatkowym pozytywnym aspektem tego miejsca jest możność obejrzenia całej instalacji warzelnej jak i pozostałych działów browaru. Wszystko zostało wystawione na widok publiczny, co z pewnością niesie wspaniały aspekt edukacyjny. Chałupnicza warzelnia o wybiciu trzech hektolitrów oraz znane w tym kraju plastikowe zbiorniki fermentacyjno-leżakowe robią na gościach duże wrażenie. Samo podejście przemiłego właściciela tegoż browaru również jest nie do przecenienia.

Pamiętajcie proszę, będąc w RPA koniecznie musicie odwiedzić to miejsce!

Przy browarniana karczma

Przy browarniana karczma

.

Widok ogólny na browar

Widok ogólny na browar

.

Warzelnia

Warzelnia

.

DSC08612

Fermentatory

Fermentatory

.

Leżakownia

Leżakownia

.

Blonde

Blonde

.

IPA

IPA

.

Saison

Wit

.

Saison

Saison

.

Oferta butelkowa

Oferta butelkowa

.

Menu

Menu

.

Nieco zarośnięty drogowskaz do browaru

Nieco zarośnięty drogowskaz do browaru

 

 


2546 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.