Skocz do zawartości

Pierwsze podejście...


Rekomendowane odpowiedzi

Jak to mówi nasz kolega BROWAR TO NIE APTEKA pewnie wszystko będzie dobrze, mi przy pierwszej warce podczas przenoszenia zaciągnęło wody z rurki i nic się nie wydarzyło a przelewałem już na cichą, zapomniałem ją wyciągnąć przed przenoszeniem ale wszystko było ok, także cierpliwości i wytrwałości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówi nasz kolega BROWAR TO NIE APTEKA

 

Ale to dotyczy odmierzania wszystkiego z dokładnością do miligrama, a NIE kwestii reżimu sanitarnego.

 

 

jakabzdrura - drożdże w niesterylnym pojemniku, niepotrzebne otwieranie wiadra, jesteś na dobrej drodze by coś się przyplątało...

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie straszcie;)

 

A mamy głaskać po główce i chwalić to, że ktoś niepotrzebnie naraża się na infekcję przez jakieś nieprzemyślane zachowania? Trzeba sobie wyrobić pewne nawyki, im szybciej tym lepiej. Po co uczyć się o infekcjach na własnych błędach i niepotrzebnie się na początku zniechęcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma zapach kawy z mlekiem, może takiego kakao rozpuszczonego w mleku

 

Podnieś temperaturę fermentacji na ostatnie dwa dni burzliwej. Posmaki "czegoś" z dodatkiem mleka to często diacetyl.

 

...I nie zaglądaj do młodego piwa. Martwi Cię lub świerzbi? Kup przeźroczysty fermentor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem normalne!

Nic się nie przejmuj. Czekaj cierpliwie.

A co do bulgotania to za obserwację i wyznaczanie fermentacji na tej podstawie powinno się profilaktycznie bata stosować :)

Pamiętaj, że plastikowe fermentory nie są w 100% szczelne i jeśli CO2 znajduje inne ujście niż, przez rurkę, to po co się męczyć...

Po kilku warkach stwierdzisz, że rurka jest tylko dla ozdoby i będziesz jej używać tyko do cichej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję pobieranie próbek bez otwierania pokrywy [zawsze to trochę mniejsze ryzyko zakażenia]

Wyjmujemy rurkę i przez dziurkę w wiadrze rurką do karmienia pozajelitowego założoną na strzykawkę pobieramy próbkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez minutę gotowałem chochelkę

Wzrasta mi nadzieja na to że nie zainfekowałem drożdży przez trzymanie w niesterylnym pojemniku

 

lepiej niż gotować ( a wypadało by dłużej niż 1-2 minuty) łyżkę lub inne szpargały zastosować CLO2 ( 1 litr koncentratu - > wychodzi 250L płynu do dezynfekcji który po tej 1 -2 minutach będzie o wiele skuteczniejszy niż gotowanie.

 

koszt clo2 w koncentacie ok 35pln/litr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tydzień mija .Zastanawiam się czy zlać na cicha, zmierzyłem blg - 5. Z fermentatora zapach kawy z mlekiem, mleka ale już z próbki zapach lekko słodki i palony. W smaku też "paloność", nie czuć kwasy ani niczego dziwnego.

Wygląda jak na zdjęciu wcześniejszym, tylko piany trochę mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tydzień mija .Zastanawiam się czy zlać na cicha, zmierzyłem blg - 5. Z fermentatora zapach kawy z mlekiem, mleka ale już z próbki zapach lekko słodki i palony. W smaku też "paloność", nie czuć kwasy ani niczego dziwnego.

Wygląda jak na zdjęciu wcześniejszym, tylko piany trochę mniej.

 

drożdze s33 potrafią tak odfermentować do 5blg - wiec tak jak kolega wczesniej powiedział sprawdz cukromierzem w niewielkim odstępie 1-2 dni i decyduj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg dalej 5 to przelałem na cichą, a z rozpędu zrobiłem nowe wczoraj

 

Skład;

1,5 kg pale ale strzegom

1 kg pale ale castle

1 kg monachijski

0,5 kg pilzneński

150 g jęczmień palony

200 g kawowy ciemny

200 g Abbey 45

120 g czekoladowy

50 g karmelowy ciemny

250 g płatki jęczmienne

 

70 minut w około 65 stopniach

Dodanie słodów ciemnych

15 minut w 72 stopniach

 

Chmielenie:

- na 70 minut Marynka 15 g

- na 60 minut Bramling 10 g

- na 30 minut Pilgrim 15 g

- na 15 minut Lubelski 10 g

- na 10 minut dr Rudi 10 g

 

Wyszło ok 15 litrów 18 Blg

Drożdże Safale S-04

 

Po 10 godzinach od zadania drożdży przez fermentor widać 3 cm pianę i piwo ładnie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.