Skocz do zawartości

Dolewanie wody podczas zacierania ?


michalm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, W weekend zabieram się za pierwsze piwo. Zakupiłem zestaw surowców do belgijskiego pale ale, ale instrukcja dołączona do paczki zbiła mnie z tropu : https://www.dropbox.com/s/6slfvr48vp4sirl/2014-02-13%2023.28.09.jpg

Obejrzałem kilka filmików na youtube, zapoznałem się z instrukcjami na wiki i szczerze mówiąc nie dostrzegłem nigdzie instrukcji z opcją dolewania wody podczas zacierania. Czy w tym wypadku postępować wedle instrukcji, czy może polecicie sensowną alternatywę ? Bardzo bym nie chciał za 2 miesiące być mocno zawiedziony smakiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w porządku, to jest zwyczajne zacieranie infuzyjne,( infuzja czyli wlewanie) czyli temp podnosi sie poprzez dolewanie porcji wody o określonej temperaturze, tak zaciera się np w lodówkach turystycznych gdzie nie ma możliwości podgrzewania zacieru np gazem czy grzałkami. Na wiki nawet jeśli jest napisane, że zacieranie ktoś robił infuzyjne to najczesciej pod tym pojęciem kryje się zacieranie temperaturowe poprzez podgrzewanie zacieru grzałką elektryczną bądź na taborecie gazowym czy tez kuchence.

Edytowane przez Magneto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie rozpijamy to belgijskie pale ale dokladnie wg tej receptury. Wyszło bardzo dobre - wszyscy chwalą. Co do dolewania wody to mam porównanie, drugie piwo dry stout zrobilem podgrzewajac jedna ilosc wody i powiem tak z dolewaniem odpowiednio goracej jest o wiele wygodniej i szybciej uzyskuje sie odpowiednie temperatury. Choc mam bardzo dobry garnek i dwa palniki to jednak jest troche zabawy przy podgrzaniu - dolewanie jest lepsze oczywiscie moim zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że podgrzewasz przez dolewanie wrzątku? W jaki sposób go dolewasz, naraz ale powoli czy mniejszymi porcjami? W jakich odstępach czasu?

Planuję wybróbować tą metodę zamiast podgrzewania palnikiem. Znalazłem już w pliku PPPP formuły na obliczanie ile trzeba dolać wrzątku do danej ilości wody. Interesuje mnie jeszcze od jakiej proporcji wody do słodu zaczynasz zacieranie przed dolewaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem dokladnie tak jak w instrukcji z linka pare postow wczesniej. Oczywiscie odrobine sie wspomagalem palnikami ale raczej nie musialem za wiele poprostu w przerwie delikatnie mi opadala temperatura - warze w garze ktory nie ma izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.