Jump to content
Sign in to follow this  
michalm

Dolewanie wody podczas zacierania ?

Recommended Posts

Witam, W weekend zabieram się za pierwsze piwo. Zakupiłem zestaw surowców do belgijskiego pale ale, ale instrukcja dołączona do paczki zbiła mnie z tropu : https://www.dropbox.com/s/6slfvr48vp4sirl/2014-02-13%2023.28.09.jpg

Obejrzałem kilka filmików na youtube, zapoznałem się z instrukcjami na wiki i szczerze mówiąc nie dostrzegłem nigdzie instrukcji z opcją dolewania wody podczas zacierania. Czy w tym wypadku postępować wedle instrukcji, czy może polecicie sensowną alternatywę ? Bardzo bym nie chciał za 2 miesiące być mocno zawiedziony smakiem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko jest w porządku, to jest zwyczajne zacieranie infuzyjne,( infuzja czyli wlewanie) czyli temp podnosi sie poprzez dolewanie porcji wody o określonej temperaturze, tak zaciera się np w lodówkach turystycznych gdzie nie ma możliwości podgrzewania zacieru np gazem czy grzałkami. Na wiki nawet jeśli jest napisane, że zacieranie ktoś robił infuzyjne to najczesciej pod tym pojęciem kryje się zacieranie temperaturowe poprzez podgrzewanie zacieru grzałką elektryczną bądź na taborecie gazowym czy tez kuchence.

Edited by Magneto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wlasnie rozpijamy to belgijskie pale ale dokladnie wg tej receptury. Wyszło bardzo dobre - wszyscy chwalą. Co do dolewania wody to mam porównanie, drugie piwo dry stout zrobilem podgrzewajac jedna ilosc wody i powiem tak z dolewaniem odpowiednio goracej jest o wiele wygodniej i szybciej uzyskuje sie odpowiednie temperatury. Choc mam bardzo dobry garnek i dwa palniki to jednak jest troche zabawy przy podgrzaniu - dolewanie jest lepsze oczywiscie moim zdaniem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem że podgrzewasz przez dolewanie wrzątku? W jaki sposób go dolewasz, naraz ale powoli czy mniejszymi porcjami? W jakich odstępach czasu?

Planuję wybróbować tą metodę zamiast podgrzewania palnikiem. Znalazłem już w pliku PPPP formuły na obliczanie ile trzeba dolać wrzątku do danej ilości wody. Interesuje mnie jeszcze od jakiej proporcji wody do słodu zaczynasz zacieranie przed dolewaniem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

zrobilem dokladnie tak jak w instrukcji z linka pare postow wczesniej. Oczywiscie odrobine sie wspomagalem palnikami ale raczej nie musialem za wiele poprostu w przerwie delikatnie mi opadala temperatura - warze w garze ktory nie ma izolacji

Share this post


Link to post
Share on other sites

koniec pracy : ) jestem szczęśliwy że "jakoś się udało". Najgorzej było doprowadzić ponad 20 l do wrzenia. Zrobiłem wedle przepisu, teraz czekamy : )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.