Skocz do zawartości

Piwo pszeniczne o czerwonym kolorze


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Mam już kilka pszenic, ze sprawdzonego przepisu Anteksa z wiki. http://www.wiki.piwo...j_Smyk_(Anteks)

 

Tym razem chciałbym przyciemnić to piwo, tak żeby miało czerwony kolor. Nie wiem jednak jakim słodem to zrobić.

Przy jasnych karmelowych boję się dużego ich udziału w zasypie, i smaków karmelowych, dużej pełni piwa. Z drugiej strony słody o wysokim EBC mogą wnieść posmaki palone, itp.

 

Chciałbym uzyskać zwykłą, lekką wytrawną pszenicę.

Na razie plan mam taki:

 

Słody:

pilzneński strzegom 1kg

pszeniczny czerwony briess 2,8kg (na stronie producenta znalazłem info że ma ok. 5 ebc)

karmelowy 600 strzegom 0,2 kg

 

Zacieranie i chmielenie standard:

 

- 45°C - 15 min

- 55°C - 15 min

- 62°C - 40 min

- 72°C - 40 min

 

25g Lubelski - 60min

 

Drożdże wb-06

 

Brewtarget na 20l wylicza mi z tego 15,3 EBC

 

Co o tym przepisie sądzicie? Może jednak dać inny karmelowy?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carared lub strzegom czerwony - brewtarget mi mówi że musiałbym dodać go 2 kg żeby mieć 14 EBC. Trochę dużo ;)

 

Edit: Sorry Brewtarget wypluwa wartość koloru w SRM. Trochę dziwne, bo wprowadza się kolor słodów w EBC...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi do przyciemnienia wielozbożowego z przewagą pszenicy, poradzono użycie słodu monachijskiego, albo dodanie ciemnego karmelu do filtracji. Wybór padł na Monacha, ale warzenie jeszcze czeka, więc nie powiem nic o efekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki słód się przyda? ;) Nie ma żadnego opisu, także nie wiem czy to pszeniczny karmelowy, czy wynalazek siakiś zza oceanu. Barwy też nie ma także ciężko cokolwiek napisać. Może ktoś ma specyfikację i pomoże.

 

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-karmelowe/1222-slod-pszeniczny-czerwony-briess.html

 

albo tak podziałać?

 

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-pszeniczne/595-slod-carawheat-weyermann.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wykorzystał paloną pszenicę ( http://www.slodowniastrzegom.pl/produkt/pszenica-prazona-1000-ebc-1kg ) do uzyskania czerwonego koloru. Karmel 600 daje dość wyraźne nuty karmelowe ja w IRA mam ładny czerwony kolorek (około 30EBC) ale karmel jest baaardzo wyczuwalny wręcz piwo jest zbyt karmelowe mimo, że było go tylko 0,2kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki słód się przyda? ;) Nie ma żadnego opisu, także nie wiem czy to pszeniczny karmelowy, czy wynalazek siakiś zza oceanu. Barwy też nie ma także ciężko cokolwiek napisać. Może ktoś ma specyfikację i pomoże.

 

http://twojbrowar.pl...ony-briess.html

 

albo tak podziałać?

 

http://twojbrowar.pl...-weyermann.html

O tym red wheat napisałem w pierwszym poście - on ma około 5 EBC

Tego drugiego natomiast musiałbym dodać 1kg dla koloru piwa 30 EBC

 

jeszcze nie używałem ale planuję walnąć do kolejnej warki IRA RED X - zobaczymy jak sobie radzi z nadawaniem czerwonego koloru...

Ten też ma mało EBC, musiałbym go dużo dodać...

 

Może zrób tak jak w IRA, 50g jęczmienia palonego+ carared. Do tego standardowy zasyp pszenicznego. Chociaż w sumie to taki dunkel wychodzi.

A czemu carared a nie sam palony jęczmień?

 

Kombinowałbym tak, że zamiast pilzneńskiego dałbym monacha + odrobinę palonego jęczmienia.

Jak wyżej, jeśli już palony jęczmień to czemu monach?

 

100 % monach daje kolor takiego kasztana wyjętego z tego zielonego z kolcami, jak wysłodzisz w 62 st to niewiele będzie go czuć w smaku.

Wysładzanie w niższej temperaturze wpływa na smak? Ciekawe, tego nie wiedziałem. Tutaj nawet jakbym dał monacha zamiast pilsa to i tak będzie go za mało na cały zasyp...

 

Ja bym wykorzystał paloną pszenicę ( http://www.slodownia...na-1000-ebc-1kg ) do uzyskania czerwonego koloru. Karmel 600 daje dość wyraźne nuty karmelowe ja w IRA mam ładny czerwony kolorek (około 30EBC) ale karmel jest baaardzo wyczuwalny wręcz piwo jest zbyt karmelowe mimo, że było go tylko 0,2kg.

A czemu akurat pszenicę a nie jęczmień? Będzie jakaś różnica?

 

Chciałbym uzyskać zwykłą, lekką wytrawną pszenicę.

To nie ma co się pchać w karmele, tylko użyć możliwie najciemniejszego barwiącego. W tak małej ilości nie będzie miał wpływu na smak i zapach.

 

Pomysł z zastosowaniem samego palonego mi się podoba. Tym bardziej że wyczytałem w wiki, że można go ekstrahować w zimnej wodzie, i wtedy podczas warzenia dodać tej zimnej wody tyle, aż kolor będzie nam odpowiadał. Tylko lepszy będzie palony jęczmień czy słód jęczmienny?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat pszenicę a nie jęczmień? Będzie jakaś różnica?

 

Nie będzie różnicy ale jak pszeniczne to pszenica ;)

Palona pszenica różni się tym od palonego jęczmienia tym, że nie ma łuski. Przypalona łuska daje duże tej charakterystycznej dla np. stoutów paloności. Ale gdyby dawać w ilości jak do Irlandzkiego Czerwonego to i tak nie będzie różnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

Stary patent na piwo czerwone to 3% karmel jasny+3% karmel ciemny Strzegom. Nie pamiętam dokładnie barwy ale kiedyś nie było tylu karmeli co teraz. Był jasny i ciemny. Chyba była to 150 i 600-tka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snapback.pngUżytkownik Wilkor dnia 13 luty 2014 - 14:47 napisał

 

 

Może zrób tak jak w IRA, 50g jęczmienia palonego+ carared. Do tego standardowy zasyp pszenicznego. Chociaż w sumie to taki dunkel wychodzi.

 

A czemu carared a nie sam palony jęczmień?

 

Gdyż ponieważ słyszałem iż carared nie tyle daje czerwień co ją wzmacnia. Eksperymentowałem z nim oraz innymi karmelami, bez jęczmienia palonego. Efekt:

dscn0098.jpg?w=627&h=836

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było takie piwo:

 

Amercian (Red) IPA 15 BLG

Słód pale ale 5,5-7,5 EBC Weyermann ®) – 3,5 kg 58,33%

Słód monachijski typ I 12-17 EBC Weyermann ® – 1,5 kg 25%

Słód Carared ® 40-50 EBC Weyermann ® - 0,6kg 10%

Słód karmelowy ciemny Caraaroma ® 300-400 EBC Weyermann ® - 100g 1,66%

Słód melanoidynowy (parzony) 60-80 EBC Weyermann ® - 150g 2,5%

Słód Caramunich ® typ I 80-100 EBC Weyermann ® - 150g 2,5%

Drożdże Safale S-04 saszetka 11,5g

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary patent na piwo czerwone to 3% karmel jasny+3% karmel ciemny Strzegom. Nie pamiętam dokładnie barwy ale kiedyś nie było tylu karmeli co teraz. Był jasny i ciemny. Chyba była to 150 i 600-tka.

 

Karmelowy ciemny to była jednak 300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

Stary patent na piwo czerwone to 3% karmel jasny+3% karmel ciemny Strzegom. Nie pamiętam dokładnie barwy ale kiedyś nie było tylu karmeli co teraz. Był jasny i ciemny. Chyba była to 150 i 600-tka.

 

Karmelowy ciemny to była jednak 300

 

Ostatnio kupiłem i śrutowałem 300 i wygladała na sporo jaśniejszą niż stary "ciemny strzegom" Jednak to było coś ciemniejszego.

 

Edyta: w sobotę zapytam starych repów co to było, dam znać...

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki się zachowało:

http://www.wiki.piwo...karmelowy_jasny

 

karmelowy jasny

Strzegom, Litovel 80-150 EBC. Polecany do piw czerwonych, bursztynowych i ciemnych. Może stanowić do 30% zasypu.

 

karmelowy ciemny

Litovel 197 EBC – Bardzo aromatyczny słód karmelowy. Polecany do piw czerwonych, bursztynowych, ciemnych Strzegom 540-850 EBC. Bardzo ciemny słód, nie wnoszący jednak posmaków przypalonych. Polecany jako dodatek do piw ciemnych.

 

Czyli wychodzi że jasny to 120, a ciemny 600.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jaką czerwień Ci dokładnie chodzi, ale do weizena zamiast pilzneńskiego sypnąłem wiedeński i wyszło takie brudno złote/pomarańczowe. Jakby to jakąś małą ilością karmelu dobarwić, to byś mógł uzyskać bardziej krwisty efekt. Fotki z telefonu w dniu rozlewu:

 

 

Vienna weizen

Vienna weizen

Edytowane przez jackson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki się zachowało:

http://www.wiki.piwo...karmelowy_jasny

 

karmelowy jasny

Strzegom, Litovel 80-150 EBC. Polecany do piw czerwonych, bursztynowych i ciemnych. Może stanowić do 30% zasypu.

 

karmelowy ciemny

Litovel 197 EBC – Bardzo aromatyczny słód karmelowy. Polecany do piw czerwonych, bursztynowych, ciemnych Strzegom 540-850 EBC. Bardzo ciemny słód, nie wnoszący jednak posmaków przypalonych. Polecany jako dodatek do piw ciemnych.

 

Czyli wychodzi że jasny to 120, a ciemny 600.

 

Zwracam honor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.