Jump to content
marcin3991

Ile drożdży potrzebuję do fermentacji Porteru Bałtyckiego 22Blg?

Recommended Posts

Nie chce zakładać nowego wątku dla jednego prostego pytania, dlatego zapytam tutaj:

Z okazji dobrych temperatur w piwnicy mamy zamiar uwarzyć portera 22 na drożdżach w34/70 albo s-23, i mam pytanie, czy jedna saszetka ruszy w 20 litrach tak stężonej brzeczki?

[Dori] Temat wydzielony z Ostrego Dyżuru.

Edited by dori

Guest pitupitu

Naprawde uważacie, koledzy, że jedna saszetka "sucharów" to odpowiednie drożdże do 20l portera bałtyckiego?

Przecierz to proszenie sie o kłopoty :/

Saflagery nigdy mnie nie zawiodły. Porter bałtycki warzyłem 5 razy jak do tej pory. Wszystko odpalało od jednej saszetki.

Guest pitupitu

Zawsze "odpalą" , pół saszetki wystartuje, ćwierć też wystartuje ale jak odfermentują to już inna bajka.

Edited by fidoangel

Guest pitupitu

Do zimnego startu standardowego Blg?!!!

Edited by fidoangel

Guest pitupitu

2 saszetki to już koszt porównywalny do wyeastów, więc albo jedna saszetka suchych albo płynne.

A czemu myślisz, że saszetka płynnych jest lepsza od dwóch suchych? Jestes w błędzie.

2 saszetki to już koszt porównywalny do wyeastów, więc albo jedna saszetka suchych albo płynne.

Ale z 1 saszetki trzeba zrobić starter dwuetapowo. W jednym kroku potrzeba 2 saszetek a starter ma 5 litrów.

Edited by JacekKocurek

Czyli ostatecznie jeśli chce zadać portera 22 blg jednoetapowo to w mojej sytuacji najlepiej dać dwie saszetki suchych? Gdybym miał warunki do robienia starterów to bym nie poruszał tematu...

Guest pitupitu

Trzy paczki, Jacek przeca napisał!!!!!!

Guest pitupitu

Ale chcesz sobie pogadać, czy zrobic dobrego portera? Nie wierzysz, że tyle trzeba? To po co pytasz?

Nie zrozumiałem tonu wypowiedzi, ale jeśli tak to zrobie lżejsze piwo wpierw i zbiore gęstwe, tak chyba będzie najlepiej i dla portfela i dla piwa.

Dwie paczki też dadzą rade ale nie startuj w zbyt niskiej temperaturze. 14-15°C powinno być OK. Gdy fermentacja ruszy możesz powoli zacząć schładzać do temperatur lagerowych. Znaczniej lepiej użyć gęstwy.

Guest pitupitu

Nie zrozumiałem tonu wypowiedzi, ale jeśli tak to zrobie lżejsze piwo wpierw i zbiore gęstwe, tak chyba będzie najlepiej i dla portfela i dla piwa.

I to będzie najlepsze wyjście.

Zawsze "odpalą" , pół saszetki wystartuje, ćwierć też wystartuje ale jak odfermentują to już inna bajka.

No to muszę Cię uspokoić jak odfermentują. Wg mojej analizy GC, pomiaru alkoholu i ekstraktów, w przypadku zarówno jednej jak i dwóch saszetek, produkty końcowe właściwie się nie różnią, a już bankowo nie jeśli chodzi o piwowarstwo domowe. Oczywiście fermentacja z użyciem 2 paczek kończy się szybciej.

Guest pitupitu

No, tylko pogratulowac mogę...

Próbowałeś jednej i dwóch saszetek do portera? Kiedy zdążyłeś?

Guest pitupitu

Saflagery nigdy mnie nie zawiodły. Porter bałtycki warzyłem 5 razy jak do tej pory. Wszystko odpalało od jednej saszetki.

Prawda, że przeczytałeś tylko już zapomniałeś bo to dawno bylo?!!

No to muszę Cię uspokoić jak odfermentują. Wg mojej analizy GC, pomiaru alkoholu i ekstraktów, w przypadku zarówno jednej jak i dwóch saszetek, produkty końcowe właściwie się nie różnią, a już bankowo nie jeśli chodzi o piwowarstwo domowe. Oczywiście fermentacja z użyciem 2 paczek kończy się szybciej.

co to za skrót GC? puściłeś to piwo na chromatograf gazowy? :roll: