Skocz do zawartości

chłodnica z miedzi - a tlenek miedzi ...?


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko się zgadza.

Zapominacie o jednej zasadzie.

Miedź nie będzie miała wpływu na piwo i zdrowie gdy będzie czysta.

sama Cu nie reaguje "negatywnie" z brzeczką. Natomiast jej nieczyszczona powierzchnia pokrywa się tlenkami, siarczkami, węglanami.

jeżeli taką chłodnicę ( nie czyszczoną) wsadzicie do kwaśnej gorącej brzeczki to po kilku minutach macie jony/kompleksy w piwku.

 

Tak więc chłodnicę należy wyczyścić kwaskiem, najlepiej z jakimś utleniaczem. Wypolerować i do brzeczki.

 

Moim zdaniem za wiele roboty, karbowanka z KO i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko nadmienić, że swego czasu Cygańscy kotlarze rutynowo pokrywali miedziane i mosiężne wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością cyną. To samo można zaobserwować w przypadku arabskich tygielków do kawy - od środka są "srebrne". Ważne jedynie, by była to cyna bezołowiowa, a nie stop lutowniczy, bo jak by nie patrzeć ołów na pewno od miedzi zdrowszy nie będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszytskie wypowiedzi. Nie wiem czy to moja wina, ale zawsze jak założe temat to dyskusja sie rozwija burzliwa, co mnie cieszy. Dużo ciekawych żeczy się dowiaduję wtedy. Ja piję od 2 miesiecy regularnie piwo codziennie 2 butelki i muszę powiedzieć że czuję sie lepiej niż przed. Piwo mi służy bardzo.

Co do wódki to środnio przyjemny trunek na codzienny relax.

Wracając do chłodnicy to raczej się nie przejmuję tą miedzią, dużo gorszych substancji wchłaniamy doodkoła nas. Ale jest też chłodnica z nierdzewki w browamatorze, może ona nie wytrąca niczego.?

Ale wpadłem na chłodzenie "płaszczem wodnym" otóż musze poszukać wiadra szerszego od garka 35cm, zrobić kranik na dole i od góry w szczeline wlewać zimna wodę. Pewnie nie bedzie tak szybko jak zanurzeniowo ale bezdotykowo:) narazie będę używał mojej miedzianej chłodnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli taką chłodnicę ( nie czyszczoną) wsadzicie do kwaśnej gorącej brzeczki to po kilku minutach macie jony/kompleksy w piwku.

Czy ktoś z szacownych forumowiczów ma możliwośc zbadania ile tych szkodliwych kompleksów miedzi jest w gotowym piwie chłodzonym uprzednio niedoczyszczoną chłodnicą? Chętnie podeślę próbki. Potem tylko porównamy to z normami, wymaganami dotyczącymi produktów spożywczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.