Jump to content
pan_czarny

Białostockie pojedynki piwowarskie

Recommended Posts

Po owocnym spotkaniu degustacyjnym i dyskusji na facebooku, przechodzimy do następnej fazy. Białystok też ma swoją scenę piwowarską i zaczynamy działalność z przytupem: cyklem pojedynków lokalnych piwowarów, pomysł zapoczątkowany przez kolegów z Pomorza - mam nadzieję, że się nie obrażą ;).

 

Do rzeczy. W zaprzyjaźnionych lokalach (prace trwają, pewnie będzie to więcej niż jeden) będziemy się co jakiś czas spotykać i próbować piw w określonych stylach, uwarzonych przez uczestników rywalizacji. Na razie zaczynamy od zapisów, potem będzie wybór styli i dat, na końcu rozlosujemy pary.

 

W tej chwil na facebooku mamy 12 chętnych. Kto z forumowiczów wchodzi? Nie trzeba być wymiataczem, nie trzeba mieć wygranych konkursów, wystarczy chęć do nauki i konstruktywne podejście do warzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale to jest ta sama lista co na FB czy robimy dwa końkursy ? WAR!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

no dobra, to i ja dam się zbesztać :) ale wybór stylu to na zasadzie narzucone z góry czy jakoś pary dogadują się w jakim stylu warzą? jakoś nie miałem okazji poczytać zasad takich pojedynków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

liste stylow wlasnie wymyslamy, potem uczestnicy beda rozlosowani w pary i podobnie, losowo przydzieleni do stylu ;).

 

alez nas duzo, jestem pozytywnie zaskoczony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można bliższe informacje jak to ma wyglądać? Przy losowaniu stylu mogę od razu poczuć się przegrany, jeżeli trafią się jakieś dolniaki. Mam wrunki tylko do górnej fermentacji i na chwilę obecną nic na to nie poradzę. Z chęcią powalczyłbym w stylu który po prostu jestem w stanie uwarzyć, a tu widzę różnie może się trafić jeżeli ma być losowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co czytałem na fb, to większość osób pisała, że ma warunki tylko do piw górnej fermentacji, także podejrzewam, iż wśród stylów będą same górniaki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla niefacebookowych oto co proponuje Czesław:

 

Podam moją propozycję rozegrania bitwy.

 

Ja bym w ustawianie stylów zaczął od końca. Jeżeli będzie minimum 16 osób, wychodzi cztery rundy zmagań. Jeżeli będzie więcej, to zawsze możemy w którymś momencie dać trzech piwowarów do jednej bitwy i nie zwiększamy dalej liczby rund.

 

Lagerów nie bierzemy pod uwagę.

 

Runda finałowa, czyli najmocniejsze i najbogatsze style:

- Russian Imperial Stout

- Imperial India Pale Ale

- Barley Wine / Wee Heavy

- Quadrupel

 

Półfinały, piwa średnio mocne:

- IPA / Black IPA

- Foreign Extra Stout

- Robust Porter

- Dubbel

- Tripel

- Weizenbock

 

Ćwierćfinały - piwa standardowe, ale nieco trudniejsze do uwarzenia.

- Weizen / Dunkelweizen

- Saison

- American Brown Ale

- Milk Stout / Oatmeal Stout

- Grodziskie

 

Pierwsza runda: piwa standardowe, na rozgrzewkę

- American Pale Ale

- Bitter

- American Wheat

- Dry Stout

- Belgijskie Pale Ale

 

Ewentualnie, gdyby było zainteresowanie uwarzeniem konkretnych stylów, można by poprzesuwać niektóre z nich.

 

Proponowałbym, aby w jednej rundzie (oprócz finału) piwowarzy prezentowali więcej niż jeden styl piwa. Czyli np w pierwszej rundzie czterech uwarzyłoby Dry Stouta, czterech APA, czterech BPA, czterech Bittera. Wyszłyby z tego po dwie bitwy w jednym stylu i zmiana stylu.

 

W mojej opinii byłoby to o tyle ciekawsze, że miesiącami byśmy nie prezentowali jednego stylu. Nawet fajny styl w końcu się znudzi, a w dodatku przy okazji można by połączyć Bitwę z jakąś prezentacją i degustacją danego stylu.

 

Fajnie by było, żeby style były możliwie różnorodne, i ciemne i jasne, i belgijskie i angielskie, itd. Czyli jeżeli na finał bierzemy RISa, to w półfinale nie bierzemy FESa, a np. Dubbla, czy IPA. I odwrotnie.

 

No i zastanówcie się, piwowarzy, czy w wyborze stylów, uwzględniamy kategorie z konkursów, np z Żywca, żeby ewentualnie wysłać.

 

Co o tym sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Z pewną taką dozą nieśmiałości, możecie mnie zapisać. Lista styli bardzo ciekawa. Nie mam super warunków, ale nie robi mi różnicy czy dolna czy górna fermentacja - będzie ciekawiej. Prosiłbym tylko aby na forum pojawiały się wszystkie informacje, gdyż nie posiadam konta na FB. }:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i ja też bym się podłączył do zabawy. Ale nie mam konta na FB, więc prosiłbym o zamieszczanie info na forum. No i kiedy już trzeba zacząć warzyć? Tak tylko pytam, bo nie zawsze mam czas i warunki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1689884_287735934707975_946985383_n.jpg

 

Nasza propozycja rozegrania "Bitwy"

 

 

W pierwszej rundzie walczyłoby po 3-4 piwowarów (w zależności ilu by się zgłosiło) i z każdej bitwy awansowałoby po dwóch. Czerwonymi strzałkami pokazane jest miejsce awansu z drugiego miejsca. Od drugiej rundy (od ćwierćfinału) w każdej bitwie walczyłoby po dwóch piwowarów, awansowałby jeden.

 

O przyporządkowaniu do pierwszej bitwy decydować będzie losowanie, chyba że ktoś z Was już ma piwo w danym stylu i chciałby je wystawić, nie chcąc warzyć drugi raz. O takiej sytuacji razie proszę nas informować.

 

Ze względu na szybkość dojrzewania piw, na pierwszą bitwę proponowałbym styl: American Wheat, na drugą American Pale Ale, na trzecią Bitter, na czwartą Dry Stout.

 

Co o tym myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za tydzień planuję warzyć wita, ale do tego trzeba przejść pierwszą rundę... na upartego mam materiał na dry stouta bo ten co mam w butelkach to ani owsiany ani dry :/

A od wylosowania do pierwszej rundy ile jest czasu? Za tydzień mam wolny garaż i kuchnię ale mam zarezerwowany ten termin na wita(planuję 40l podzielić na dwa fermentory zaszczepione różnymi drożdżami) a późniejszy termin będę miał najwcześniej dwa tygodnie później.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co o tym myślicie?

 

Generalnie mi pasuje, choć większości proponowanych styli nie warzyłem i wolałbym się czegoś więcej o nich dowiedzieć na początku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Propozycja styli super. Tylko teraz jak to będzie rozłożone w czasie? Pomiędzy I i II rundą chyba musi być jakas odpowiednia przerwa czasowa? Na zdrowy rozsądek, to zabawa na cały sezon piwowarski?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przerw nie ma sensu robić, bo i tak impreza się rozciągnie na cały rok.

Rozpiskę kolejności bitew wkrótce wrzucimy.

Wydaje mi się, że przynajmniej w niektórych sytuacjach piwowarzy będą musieli uwierzyć we własne siły i jakość swoich piw, i uwarzyć od razu piwo na następną rundę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś to będzie, najgorzej że w domowych warunkach może dojść i do takiej sytuacji kiedy nie mamy możliwości warzenia przez dłuższy czas(ja tak miałem cały ubiegły rok) ale mam nadzieję że rundy będą jakoś korzystnie rozłożone(o ile przejdę gdziekolwiek dalej)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spotkamy się gdzieś na losowanie grup do bitwy, czy odbędzie się to on-line ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, panowie, prawie wszystko juz mamy ustalone, ostatnie dogadywanie jest w trakcie, co nie przeszkadza w zrobieniu zapisow. Prosze o wyslanie do mnie PMki przez kazdego, kto chcialby wziac udzial w białostockich pojedynkach piwowarskich. Zaczynamy na poczatku kwietnia, kolejne rundy beda co miesiac. Rozpiske widzieliscie, w pierwszej rundzie na 1 termin przypada 4 piwowarow.

 

Poniewaz ja tez biore udzial, losowanie przeprowadzi Czesław ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.