Skocz do zawartości

Sorachi Ace


Rekomendowane odpowiedzi

Jedna z moich ulubionych odmian. W aromacie przede wszystkim cytryna, która (z tego co pamiętam) zanika z czasem dopuszczając do głosu inne nuty.

Nie każdemu ten chmiel podchodzi - ten aromat cytryny bywa dość ostry, nie taki zaokrąglony jak w typowych amerykańskich chmielach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Niestety też się przejechałem na tym chmielu, zapamiętałem go jako bardzo mocny cytrusowy chmiel (używany koło 2 lat temu) niestety zbiór 2014 zostawia dużo do życzenia, nie jest tak aromatyczny, a zamiast cytrusów dla mnie jest bardziej kwiatowość i dokładnie takie lekki mdławy aromat. Do tego chmiel jest ostry i charakterystyczny, w małych ilościach pewnie da radę, jedna SH i ładowanie go sporo do piwa mija się dla mnie z celem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dałem na zimno 100g wyłącznie sorachi, zbiór 2014. W zapachu trochę mdło-cukierkowe mandarynki, jeśli można tak powiedzieć. Niezbyt to przyjemne, drugi raz nie zastosowałbym tylko tego chmielu na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam go nie używałem, ale próbowałem piw domowych na nim i komercyjnych single hopów. Dla mnie to przede wszystkim kokos, ale faktycznie dosyć specyficzny. Z tego co zaobserwowałem wśród ludzi, jest to taki chmiel, który się albo kocha albo nienawidzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Piłem SH na 2014, dla mnie kokos to tak na siłę jest, głównie królował koprowy aromat, takie zielonego koperku jak się daje na młode ziemniaczki :) Nie jest to fakt jakieś negatywne, ale piwo na cichą z tym chmielem nie smakowało najzwyklej w świecie. Co kto lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również piłem SH na tym, kokosu jest jak na lekarstwo, dominują cytrusy, ogólnie wg mnie nadaje taki orzeźwiający i słodki aromat, ale wyraźnie cytrusy na pierwszym miejscu. Może na wiosnę zrobie jakiegoś summer ale na tym chmielu to wtedy się więcej wypowiem.

Edytowane przez Zamerstary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam, ostatnio uwarzyłem 3 piwa na tym chmielu a także piłem single hop'a od doktor bru. Kokos bardzo wyraźny, zarówno w smaku jak i w goryczce. W american wheat gdzie dałem jeszcze 2 inne chmiele pojawia się na drugim planie. Radzę też uważać przy Chmielneniu na goryczkę ponieważ jest ona solidnie ściągająca i zalegająca. Jeśli chodzi o sam smak kokosa to powiedziałbym że jest to taki świeży kokos, choć skojarzenia z wiórkami też się pojawiają. Uważam że to całkiem niesamowite że chmiel potrafi wnieść takie nuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również radzę uważać z goryczką uzyskaną z tego chmielu. Jest naprawdę mocno łodygowata, dla mnie bardzo nieprzyjemny chmiel w smaku.  Aromat faktycznie jest bardzo ciekawy, wyraźnie kokosowy, cytrusów nie uświadczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

posiłkując się wpisami powyżej nie używałem tego chmielu na goryczkę tylko tak:

piwo 1. chmielenie na whirpool i na zimno - czuć agresywny aromat kokosowy - i choć lubię kokos w potrawach i słodyczach, to ten aromat mi wyraźnie przeszkadza, ale piwo testowałem z kolegą, który powiedział że jest rewelacyjne - więc to zależy widocznie od gustu, na gorycz był Hercules,

piwo 2. tylko whirpool - nie czuć w ogóle kokosa, ciekawe aromaty, których nie potrafię do końca określić (bardziej przyprawowe niż kwiatowe), dobrze komponuje się z Iungą na gorycz - zdecydowanie pasuje mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie robiłem, ale kilka piłem. Jak ktoś ogólnie lubi Sorachi, to nie widzę przeszkód, wychodzi tak jak powinien. Czasami nawet jak aromaty kokosowe zdominują te koperkowe, to zaczyna trochę przypominać piwa barrel aged, co jest całkiem ciekawym efektem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.