Skocz do zawartości

Wyższa temperatura w środku fermentora


Mołot

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Pozwolę sobie odświeżyć temat bo kwestia temperatury fermentacji ostatnio zaprzata intensywnie moją głowę.

Co myślicie o tego typu termometrze --> http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=672182&gclid=Cj0KEQiAuf2lBRDW07y3z6f96awBEiQA0IngJozmCBRcXbOg9u8DYRp0PMk0ZzP0hMYUhpxrjqqVZBcaAiKs8P8HAQ

Osobiście mam lekkie obawy co do kwestii utrzymania czystości takiego gadżetu oraz jego dezynfekcja. Wydaje mi się, że traktowanie tego sodą kaustyczną raczej odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat bo kwestia temperatury fermentacji ostatnio zaprzata intensywnie moją głowę.

Co myślicie o tego typu termometrze --> http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=672182&gclid=Cj0KEQiAuf2lBRDW07y3z6f96awBEiQA0IngJozmCBRcXbOg9u8DYRp0PMk0ZzP0hMYUhpxrjqqVZBcaAiKs8P8HAQ

Osobiście mam lekkie obawy co do kwestii utrzymania czystości takiego gadżetu oraz jego dezynfekcja. Wydaje mi się, że traktowanie tego sodą kaustyczną raczej odpada.

Po pierwsze NaOH służy raczej do mycia, nie do dezynfekcji. Po drugie zorientuj się czy to ma atest do spożywki i czy alkohol temu ustrojstwu nie szkodzi. Moim zdaniem kiepski pomysł... Ja bym tego do piwa nie włożył.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia temperatury fermentacji ostatnio zaprzata intensywnie moją głowę.

Masz możliwość regulowania temp. fermetacji?

 

... jeśli nie, odpuść sobie pomiary, fermentuj w warunkach, które możesz uzyskać!

 

Temperatura otoczenia (plus trochę, wynikające z... egzotermiki?) to Twoja temp. fermentacji.

 

Nie stresuj się! Warz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia temperatury fermentacji ostatnio zaprzata intensywnie moją głowę.

Masz możliwość regulowania temp. fermetacji?

 

Nie mam kompletnej możliwości regulowania temp. fermentacji, ale mam pudło styropianowe i mogę w pewnym stopniu wpływać na temperaturę brzeczki modulując temp. otoczenia. Utrzymanie stałej temp. w pudle nie jest trudną sprawą, niestety nie jest to równoznaczne z utrzymaniem stałej temp. brzeczki. W moim odczuciu utrzymywanie stałej temp. w pudle na poziomie np. 15°C może być sporym problemem bo jak burzliwa ruszy to dostanę nagły skok temp., natomiast jak zacznie się kończyć to temp. brzeczki zacznie spadać, a z tego co mi wiadomo lepiej ją w tym momencie podnosić. Niestety żeby wiedzieć w jakim momencie zacząć ją podwyższać musiałbym znać temp. brzeczki a nie otoczenia, gdzie jest ona i tak na stałym poziomie.

 

Warzę, cieszę się tym ale jestem takim typem, który dąży do perfekcji i hasło 'kolegom smakuje' nie jest dla mnie wystarczające. Żeby nikogo nie urazić nie potępiam w żadnym stopniu takiego podejścia, mam po prostu inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę, cieszę się tym ale jestem takim typem, który dąży do perfekcji i hasło 'kolegom smakuje' nie jest dla mnie wystarczające. Żeby nikogo nie urazić nie potępiam w żadnym stopniu takiego podejścia, mam po prostu inne

... czyli szybko inwestuj w urządzenia do utrzymania temp. fermentorów!

Inaczej z dążenia do perfekcji... niewiele wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czyli szybko inwestuj w urządzenia do utrzymania temp. fermentorów!

Inaczej z dążenia do perfekcji... niewiele wyjdzie.

Konkretna, fachowa i precyzyjna odpowiedź. Takiej właśnie potrzebowałem.

 

Ja kiedyś montowałem sondę termometru elektronicznego w pokrywie fermentora, tak żeby była zanurzona w piwie. Taką sondę łatwo utrzymać w czystości. Ostatnio kontroluje tylko temp. otoczenia w lodówce.

O takim rozwiązaniu z sondą właśnie myślałem. Jeśli mogę spytać dlaczego zrezygnowałeś z takiego rozwiązania? Brak wyczuwalnych efektów czy może jakiś inny powód? Masz jakiś konkretny schemat kontroli temp. otoczenia w lodówce czy cały czas utrzymujesz stałą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowałem bo mam tylko jeden termometr i na razie wystarcza mi taki schemat. Przykład dla US-05. Brzeczka schłodzona do 15°C zaszczepiona trafia do lodówki gdzie temperatura jest ustawiona na 13°C. Kiedy skończy się faza wysokich krążków temperaturę powoli podnoszę do nawet 20°C. Po zakończonej fermentacji przelewam, lub nie, zależy czy potrzebuję gęstwę i czy chmielę na zimno. Wstawiam piwo do lodówki ustawionej na 2°C (Cold Crashing) i po paru dniach rozlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.