Skocz do zawartości

pytanie początkującego


slotish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W przeciągu kilku następnych dni zamierzam zamówić sprzęt piwowarski i w wakacje zacząć warzenie. Jako pierwszą warkę chce zrobić brew-kita z WES-a. Jednakże planuję aby to był mój pierwszy i ostatni raz z gotowców. Kolejną warkę, jeśli się uda chce przygotować z procesem zacierania. Pojawia się problem ze sprzętem i brakiem pieniędzy. Zmierzając do meritum: Mam garnek 15 litrów i zastanawia mnie czy nie mógł bym w nim warzyć zamiast 4,5 kg słodu np. 2,5 kg słodu. Żeby uzyskać warkę tak około 10 litrów? Kolejnym pytaniem jest: jak wykonać filtr z "oplotu węża" ( Przepraszam jeśli pokręciłem nazwę ). Znacie może jakiś artykuł który by mi to przybliżył??

 

Przepraszam jeśli pytania są męcząco monotonne, ale przeglądałem trochę ( aczkolwiek nie kompleksowo ) to forum i nie znalazłem nigdzie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać warkę tak około 10 litrów? Kolejnym pytaniem jest: jak wykonać filtr z "oplotu węża" ( Przepraszam jeśli pokręciłem nazwę ). Znacie może jakiś artykuł który by mi to przybliżył??

Możesz zrobić warkę 10 litrów.

Odnośnie filtratora z oplotu - poszukaj wątku na browar.biz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intrukcja budowy filtratora z oplotu jest tutajhttp://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=77978

 

Co do wielkości warek, oczywiście możesz zacierać i gotować w garnku 15 litrowym, ale z praktyki mówię ,że narobisz się jak w warce 30 litrowej, a będziesz miał około 10 litrów piwa :beer:. Popatrz na np taką alternatywę http://www.piwo.org/forum/t898-Konstrukcja-plastikowego-elektrycznego-bojlera-HLT-kotla-warzelnego-.html i http://www.piwo.org/forum/t1016-Kadz-zacierno-filtracyjna--Zrob-to-sam--lodowka-turystyczna-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, zamieszczę je tu żeby nie zaśmiecać forum. Czy jodyny używa się tak samo jak płynu Lugola?? To znaczy czy dokonuje się próby jodowej w inny sposób? Czy można płyn Lugola stosować zamiennie z jodyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo. Jak nie bardzo wiesz, jak wygląda pozytywna próba jodowa (czyli, że jeszcze jest nie zatarte) to do kilku kropel jodyny rozprowadzonej na białym talerzyku dodaj odrobinę mąki ziemniaczanej. Zobaczysz jak mocno zmienia się kolor. (Oczywiście efekt eksperymentu ląduje w kiblu, tak jak każda próba). Osobiście nie polecam talerzy z porcelany bo zostają na nich nieestetyczne ślady. Lepsze są te nowomodne nietłukące wynalazki.

Edytowane przez cyfronik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.