Skocz do zawartości

Sito do instalacji a'la Braumeister


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wykonałem instalację na wzór Braumeister, ale mam problem z sitami.

sita wykonane są o dużym prześwicie z otworami fi 5mm

Słód mielony jest w sklepie.

Zacier robię 16 kg na 100 litrów wody.

Problem polega na tym że przy zastosowaniu dodatkowej siateczki o mniejszych otworach

pompa dopycha słód do siateczki następnie widać na lustrze cieczy bulgotanie a po chwili

zaczyna sikać do góry :/

Czasami nawet przy wielkości oczka sita 5mm całość się zapycha pomagam sobie wtedy mieszadłem które zgarnia od strony wew. nadwyżkę warstwy filtracyjnej i na jakiś czas mam spokój.

 

Wykonałem również sito z ponacinanymi rowkami o szerokości 1mm - ale to też nie pomaga.

Wydaje mi się, że pompa ma za dużą wydajność na tabliczce jest max 1 MPa ( moc 120 W)

Niestety ma tylko jedną moc i nie mam opcji regulacji.

 

Chciałem się dowiedzieć czy ktoś ma wiedzę jak temu zaradzić.

post-7074-0-42119300-1391963446_thumb.jpg

post-7074-0-49019000-1391963452_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór dławiący za pompą.

Na tą chwilę jest za mało miejsca żeby zamontować zawór - musiałbym sporo przerabiać.

Myślałem o dławieniu za pomocą zamontowania cienkiej podkładki na śrubunku pompy.

 

Cały czas jednak nie mam pewności czy jest to za duża wydajność pompy.

 

Wymyśliłem sobie jeszcze żeby wrzucić stary słód z powrotem do kadzi i

spróbować przez upuszczanie cieczy podczas procesu zacierania

wąż bym podpiął do zaworu którego używam do wypuszczania resztek po myciu

który to znowu jest połączony z pompą.

wypuszczana ciecz trawi wężem z powrotem do kadzi

i tym sposobem będę mógł łatwo wyeliminować pompę.

 

Jak ktoś ma jeszcze inny pomysł to czekam na podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wykonałem instalację na wzór Braumeister, ale mam problem z sitami.

sita wykonane są o dużym prześwicie z otworami fi 5mm

Słód mielony jest w sklepie.

Zacier robię 16 kg na 100 litrów wody.

Problem polega na tym że przy zastosowaniu dodatkowej siateczki o mniejszych otworach

pompa dopycha słód do siateczki następnie widać na lustrze cieczy bulgotanie a po chwili

zaczyna sikać do góry :/

Czasami nawet przy wielkości oczka sita 5mm całość się zapycha pomagam sobie wtedy mieszadłem które zgarnia od strony wew. nadwyżkę warstwy filtracyjnej i na jakiś czas mam spokój.

 

Wykonałem również sito z ponacinanymi rowkami o szerokości 1mm - ale to też nie pomaga.

Wydaje mi się, że pompa ma za dużą wydajność na tabliczce jest max 1 MPa ( moc 120 W)

Niestety ma tylko jedną moc i nie mam opcji regulacji.

 

Chciałem się dowiedzieć czy ktoś ma wiedzę jak temu zaradzić.

 

 

Możesz spróbować to jakoś przydławić ale idealna by była regulacja na pompie , przy różnych zasypach będziesz miał problem raz za mało przepływu raz za dużo , w moim kotle( Braumeister ) zdjąłem blokadę regulacji przy zasypie 4 kg. daje minimalne obroty a przy siedmiu prawie maks i w trakcie zacierania też czasem reguluję

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wykonałem instalację na wzór Braumeister, ale mam problem z sitami.

sita wykonane są o dużym prześwicie z otworami fi 5mm

Słód mielony jest w sklepie.

Zacier robię 16 kg na 100 litrów wody.

Problem polega na tym że przy zastosowaniu dodatkowej siateczki o mniejszych otworach

pompa dopycha słód do siateczki następnie widać na lustrze cieczy bulgotanie a po chwili

zaczyna sikać do góry :/

Czasami nawet przy wielkości oczka sita 5mm całość się zapycha pomagam sobie wtedy mieszadłem które zgarnia od strony wew. nadwyżkę warstwy filtracyjnej i na jakiś czas mam spokój.

 

Wykonałem również sito z ponacinanymi rowkami o szerokości 1mm - ale to też nie pomaga.

Wydaje mi się, że pompa ma za dużą wydajność na tabliczce jest max 1 MPa ( moc 120 W)

Niestety ma tylko jedną moc i nie mam opcji regulacji.

 

Chciałem się dowiedzieć czy ktoś ma wiedzę jak temu zaradzić.

 

 

Możesz spróbować to jakoś przydławić ale idealna by była regulacja na pompie , przy różnych zasypach będziesz miał problem raz za mało przepływu raz za dużo , w moim kotle( Braumeister ) zdjąłem blokadę regulacji przy zasypie 4 kg. daje minimalne obroty a przy siedmiu prawie maks i w trakcie zacierania też czasem reguluję

 

W takim razie idealnym rozwiązaniem będzie falownik :)

Tylko 3ba znaleźć jakiś w rozsądnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale w wiertarce jest silnik uniwersalny (komutatorowy). Jaki w pompie zainstalowanej w klonie - nie wiemy. W mojej pralkowej czy zmywarkowej jest silnik jednofazowy indukcyjny. Dla nich regulator od wiertarki się nie sprawdzi. Zostaje tylko falownik lub zawór (dławiący lub lepiej obejściowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś fachowym okiem rzucić na dane pompy i powiedzieć jaki to rodzaj silnika.

Z tego co wiem pompa była przywieziona z Anglii.

http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS/Details?productnumber=98057222&freq=50&lang=ENU

 

Moim zdaniem najlepsza była by opcja z wykorzystaniem regulatora obrotów,

najlepsza i najtańsza, używałem kiedyś przy nagrzewnicy wodnej i zdawało egzamin.

 

Pytanie tylko z jakim mamy do czynienia silnikiem.

Wydaje mi się że jest to indukcyjny, ale nie jestem pewien.

 

Bajpas - upuszczanie cieczy czy jakaś wkładka w rurę tłoczącą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajpas - upuszczanie cieczy czy jakaś wkładka w rurę tłoczącą ?

Chyba chodzi o równoległą do pompy rurę z zaworem.

 

A silnik to raczej indukcyjny.

 

P.S. Ta pompa nie ma biegów? ( I-II-III )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten silnik jest asynchroniczny klatkowy jednofazowy z kondensatorem 2,5µF i do takich silników zwykły regulator jakie były tu w linkach się nie nadaje

pozostaje ci dławienie zaworem

 

ps.

czy to jest taka pompa? https://www.google.pl/search?q=up+20+45n+150&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZDD5Uo--G4rI4ASmmoHYAw&ved=0CGQQsAQ&biw=1680&bih=882

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Capacitor size - run: 2.5 µF

Świadczy to o tym, że silnik jest indukcyjny jednofazowy. Przeczytaj wobec trgo mój poprzedni post. Bajpas lub obejście, to zawór połączony równolegle z pompą. Jeżeli zamknięty - najwyższa wydajność tłoczenia pompy, jeżeli otwarty - najnizsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebywam za granicą i w tej chwili nie ma mi kto nierdzewki pospawać,

I to trochę utrudnia wybór.

 

Bajpas ja to nazywam regulacją upustową, myślałem też o tym w sumie u mnie łatwe dość do wykonania,

ale będzie wyglądać mało profesjonalnie bo myślałem o pociągnięciu wężyka od dolnego zaworu do którego

bezpośrednio tłoczy pompa, i z powrotem do kadzi.

 

Zawór dławieniowy również będzie wymagać interwencji spawacza.

 

Pompy nie chciałbym wymieniać bo zapłaciłem za nią 400 zł i jest nie używana pasuje jak ulał.

 

Jak wygląda sterowanie pulsacyjne i na ile zdaje to egzamin ?

 

Jeszcze raz wrócę jak pijany do płotu czyli do regulatora obrotów

jeżeli nie taki jaki pojawił jak się powyżej to może inny ?

http://allegro.pl/transformatorowy-regulator-obrotow-aro2-0-2-0a-i3942334633.html

http://allegro.pl/show_item.php?item=3941993399

lub inny

Albo poszukać taniego falownika ?

 

 

Zdjęcie pompy poniżej

post-7074-0-65322200-1392065189_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do regulatora to jedynie ten z pierwszego linka ,to jest transformator z odczepami ,a może lepiej jakiś autotransformator byłby lepszy

http://allegro.pl/inco-autotransformator-al-2500-10-a-i3951850386.html

http://allegro.pl/autotransformator-regulowany-0-250v-210va-0-85a-i3930879967.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale napięciem NIE DA się sterować obrotów silnika asynchronicznego tylko komutatorowy. Nie ma znaczenia, czy wartość napięcia skutecznego jest wynikiem działania regulatora tyrystorowego czy transformatora.

Ale się za bardzo zrobił offtop. Przecież w temat jest o sicie :|

Co do bajpasa to w tym wypadku ominąć należy wkład ze słodem, czyli puścić część brzeczki do przestrzeni między rurę a ściany zbiornika.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.