Skocz do zawartości

Mieszadło magnetyczne baj majhendmejd :-)


Drzewo Jeżozwierza

Rekomendowane odpowiedzi

Czy chodzi o przyczepienie magnesu na pewnej wysokości od wirnika silniczka, np za pomocą korka? Naciąłem szlifierką szczelinę i wkrętem przymocowałem magnes z twardziela do korka przyklejonego do wirnika. Jeśli nie o to chodziło to sorki.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby jakby nie patrzeć bardzo silny magnes neodymowy nie zakłócał pracy układu magnetycznego samego wentylatora. Ja też taki dystans zrobiłem aby ułatwić montaż całości i wzmocnienie pokrywy górnej. Oczywiście nie musi to być korek, opcji jest sporo: np. zastosowany przeze mnie dekielek od obiektywu, dostepna w każdym markecie bud. zaślepka rury kanalizacyjnej 50mm, skrócony pojemnik na mocz (najlepiej bez moczu w środku), zakrętka od Nutelli itp. ;). Efekt i sam sposób montażu widać na załączonych przeze mnie zdjęciach powyżej.

 

 

ZIBI666 - czym to zasilasz? Jak zasilaczem 12 V to nie ma szans na 12V na wyjściu, to nie jest stabilizator LDO więc sam spadek napiecia na układzie to ok. 3 v, więc więcej niż 9 v nie osiągniesz na wyjściu.

Edytowane przez Drzewo Jeżozwierza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZIBI666 - czym to zasilasz? Jak zasilaczem 12 V to nie ma szans na 12V na wyjściu, to nie jest stabilizator LDO więc sam spadek napiecia na układzie to ok. 3 v, więc więcej niż 9 v nie osiągniesz na wyjściu.

Tak zasilaczem 12V, znalazłem kalkulator do tego stabilizatora i teraz mam potencjometr 10K i rezystor 1K, co daje zakres ~4V do ~10V. Teraz jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Moje mieszadło już prawie gotowe. Mam problem: rdzeń w kolbie ma duże drgania i nie da się ustawić dużej prędkości. Czy koledzy podpowiedzą, jak biegunami ustawić magnezy? I czy lepszy układ z 2 czy 4? Mam kwadratowe neodymowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje mieszadło już prawie gotowe. Mam problem: rdzeń w kolbie ma duże drgania i nie da się ustawić dużej prędkości. Czy koledzy podpowiedzą, jak biegunami ustawić magnezy? I czy lepszy układ z 2 czy 4? Mam kwadratowe neodymowe.

 

Zrobiłbym (tak jak zrobiłem zresztą na dwóch), problem z obrotami może tu być spowodowany czymś innym: magnesy muszą być bardzo precyzyjnie ułożone w takich samych odległościach od środka tego wirującego czegoś i najlepiej dobrze wszystko wyważone, inaczej, jak nie jest równo to przy wysokich obrotach siła odśrodkowa jest większa niż siła przyciągania magnesów i rdzeń, który nie trzyma się koncentrycznie na środku jest wyrzucany.

Edytowane przez Drzewo Jeżozwierza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie do tych bardziej zorientowanych w elektronice na poziomie zajęć ZPT (ja wagarowałem i teraz mam problem). Czy dam radę zmontować mieszadło z elementów widocznych na zdjęciu? Głównie chodzi mi o potencjometry. Sprawdziłem na szybko i niestety przekręcam o kilka milimetrów i wentylator staje. Jakie elementy musiałbym dołożyć żeby móc korzystać z pełnego zakresu potencjometru? Wiem, że łatwiej wydać parę złotych i mieć gotowca, ale czerpię radość z tworzenia korzystając z potencjalnych śmieci.post-9743-0-92172500-1412546368_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te potencjometry się nie nadają bo mają za dużą rezystancję.

Jeśli byś chciał wprost sterować napięcie na takim wentylatorze za pomocą potencjometru to powinieneś mieć potencjometr o rezystancji ok. 120 ohm i mocy ok 2W,

ale to i tak kiepskie rozwiązanie i lepiej zrobić regulator jak w postach wyżej.

 

Zauważ, że Twój wentylator jest na 24V (no chyba, że źle widzę na fotce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wepniesz rezystor 150Ohm równolegle do tego potencjometru 50KOhm to łączna rezystancja powinna być około 150Ohm. Tylko wtedy potencjometr będzie działać logarytmicznie, czyli obroty będą bardzo szybko spadać i na dużej części potencjometru będzie bardzo mała regulacja. Najlepiej jednak kupić potencjometr, to kosztuje tylko 2-5zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak:

(nie wiem czy ten link działa w normalnej przeglądarce, korzystam z mobilnej). Jak widać rdzeń wypada przy najwyższych obrotach, ale takie obroty to już chyba przesada.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszadło od Shootera ale ostatnio wyszło mi, że chyba potencjometr padł - działa ale tylko na najwyższych obrotach i większe mieszadełka wystrzeliwuje na orbitę.

Poradźcie mi (łopatologicznie) co wybrać: POTENCJOMETRY.

Edytowane przez prusak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowalem sobie prototyp i działa na kawalku skuwki od dlugopisa :-) pozostalo mi kupić rdzeń i kolbe i mozna zacząć robić porządne startery. Wie ktoś gdzie w Krk mozna dostać taki rdzeń i po ile? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszadło od Shootera ale ostatnio wyszło mi, że chyba potencjometr padł - działa ale tylko na najwyższych obrotach i większe mieszadełka wystrzeliwuje na orbitę.

Poradźcie mi (łopatologicznie) co wybrać: POTENCJOMETRY.

 

Daj sobie spokój z potencjometrami, bo to się palić będzie jeśli po prostu prąd przez to puścisz, chyba, że pot większej mocy, ale to są niepotrzebne koszty, ewentualnie epłnoprawny regulator na LM317 lub 350 (różnią się max. prądem). Sugeruję jednak takie proste i tanie cudeńko bez zabawy w małego elektronika i jest potrzebna regulacja za grosze:

 

http://allegro.pl/aa...4657780915.html

 

:-)

Edytowane przez Drzewo Jeżozwierza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

mam do Was pytanie. Zrobiłem sobie mieszadło. Niestety nie znam się na takich sprawach więc po wyjaśnieniu o co mi chodzi Pan w sklepie dał mi wszystko i narysował jak wszystko podłączyć. Wszystko działa niestety obroty nawet najmniejsze na potencjometrze są tak wielkie, że mieszadło nie chce dobrze się kręcić. A jak włączę do prądu w momencie jak kolbka już stoi i rusza pomału to załapie dobre obroty ale i taki kręci się za szybko i bardzo chlapie. Co zrobić aby te obroty znacząco zmniejszyć? Coś kupić, dolutować?

 

w linku schemat jaki narysował mi pan w sklepie.

 

http://zapodaj.net/e7e3cba5c6135.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przedstawiam mieszadło oparte o wentylator i gotowy regulator obrotów. Mieszadełko wytwarza wir do 10 cm w kolbie wypełnionej 2l wody. Przy kolejnym przyśpieszeniu obrotów rdzeń wypada. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niesymetryczne przyklejenie dwóch magnesów. Radzę rozplanować czynność przyklejania magnesów bo u mnie okazała się ona najtrudniejsza do zrealizowania. Wyciąłem otwór w obudowie po to by odległość między magnesem a rdzeniem była jak najmniejsza. Co ciekawe było to błędne podejście ponieważ przy minimalnej odległości rdzeń od razu wypadał. Zwiększenie odległości poskutkowało stabilniejszym działaniem.

 

 

IMG 20141106 191900

IMG 20141107 161127

IMG 20141107 161110

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.