Skocz do zawartości

Zakażenie czy błędy w sztuce


Goglez

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem na początku grudnia AIPA 16BLG (odfermentowało do 5BLG) z ekstraktów z zestawu z CP i od początku (już podczas warzenia) brzeczka była ciemna, wydawała mi się brązowa i miała dziwny smak, ale uznałem że to wina ekstraktu zamiast samodzielnego zacierania. Fermentacja burzliwa trwała 10 dni (US-05, pierwsze 2/3 dni w 17-22,5 stopniach, potem po przeniesieniu w 14,9-17,5), cicha niecały miesiąc. Spróbowałem niecałe 2 tygodnie po zabutelkowaniu (dodałem ok. 2,7 grama cukru na 0,5l) i dla mnie było niedogazowane, kolor ciemno bordowy podobny do wina, zapach też i smak owocowy, trochę kwaskowaty i też właśnie winem zalatywało, poza barwą wszystko ok. Mój znajomy mimo ostrzeżenia bardzo chciał spróbować i twierdzi że jemu piana mocno wylewała się z butelki (raptem tydzień od mojej degustacji), ale smakowało w porządku (gdzie dla mnie to w ogóle AIPA nie przypominało, ale kolega się nie zna więc może chodziło mu o pijalność bo nie wie jak miało smakować, dla mnie było obrzydliwe), póki co jeszcze nie miałem kiedy zrobić drugiego testu.

 

Dwa tygodnie temu uwarzyłem Dry Stout (już z zacieraniem) też z zestawu CP, 30min w 62-65stopni, 40minut w 73-70 (w instrukcji była zalecana temperatura do 75, ale bałem się dezaktywacji enzymów), potem dosypałem ciemne/palone słody i zacierałem jeszcze ze 20-30 minut (przed ich dodaniem próba jodowa nie wykazała obecności skrobi). Wyszło 13BLG, po 9 dniach fermentacji (Danstar Nottingham - Ale Yeast) było 5BLG i próbka była ok, tylko trochę słaby aromat słodów palonych w porównaniu do zapachu podczas warzenia. Po 11 dniach fermentacji zlewałem na cichą, było już 4 BLG (nie wiem czemu jeszcze zeszło, AIPA już stała po takim czasie a miała wyższy ekstrakt), aromat chyba jeszcze bardziej osłabł ale pojawiła się w smaku bardzo podobna kwaskowa nuta co w pierwszym piwie, choć już nie zalatuje winem, kolor jest czarny, ciężko powiedzieć czy zmętniało.

 

W obu piwach podczas fermentacji nie było jakiś dziwnych rzeczy, była piana, nie było żadnych kożuchów, błon ani nic innego, jedynie smak i zapach się zmienia później. Czy według Was popełniam jakiś błąd czy trafiłem na takie samo zakażenie (sprzęt dezynfekowany, butelki czyściutkie, nie wiem kiedy mogło się dostać)? Nie bawiłem się piwem, otwierałem fermentor tylko po to aby sprawdzić BLG i przelać/zabutelkować. Myślałem że to wina za wysokiej temperatury fermentacji, ale dry stout od początku stał w chłodniejszym pomieszczeniu i kocem zakryłem go tylko z jednej strony żeby mu światło nie zaszkodziło. Miał być na Stout Fest w Białej Podlaskiej, ale chyba zostanę z niczym.

 

Mam już surowce z BA na English Pale Ale, chciałbym uniknąć kolejnej niespodzianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA - Z 16 do 5 na US-05 to trochę za mało, one schodzą niżej. Temp. 15-17* też za niska trochę na burzliwą. Na cichą ok, tylko po co miesiąc. Chociaż one szybko potrafią zeżreć.

Stawiał bym raczej na niedofermentowanie do końca. Stąd może być gushing, ale mógł też kolega otworzyć za ciepłą lub wstrząśniętą, kto wie. Sprawdzaj czy nie ma przegazowania w innych. 2,7 g cukru przy AIPA jest ok, ona nie ma być mocno nagazowana. Kolor jak kolor, zależy od składników. Natomiast owoce to mogą byś estry albo od chmielu, więc raczej ok. Ma być wytrawna, więc kwaskowatość też jest na miejscu, nie za duża oczywiście.

Stout - Zacieranie ok, ale znowu 5blg to za dużo, szczególnie przy Notingamach. Kwaskowa nuta od słodów palonych, więc ok.

Moje zdanie jest takie, że jest dobrze. Wypij te piwka jak najszybciej i rób następne, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pierwsze piwo coś nie tak, pewnie infekcja bo kolor nietypowy... Dry stout ok, chociaż troche niżej powinien zejść. Słody palone dał bym na początku- byłby lepiej odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.