Skocz do zawartości

cicha fermentacja problem/pytanie.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem tu poraz pierwszy dgyz mam problem z fermentacja,

jest to dopiero moja druga warka, wiadomo czlowiek nabiera doswiadczenia z czasem ale mysle ze jakiekolwiek watpliwosci zostaną rozwiane poprzez to forum.

Tak wiec warze piwo american amber ale 12 blg, fermentacja burzliwa zakonczyla sie po 7dniach, po przelaniu do fermentora na cichą fermentacje brzeczka byla bardzo metna nie jak poprzednim razem klarowna, i to mnie zdziwilo chodz domyslam sie ze przy wysladzaniu urzylem za malo wody gdyz w trakcie gotowania za duzo mi wyparowalo z planowanych 20litrow wyszlo 15l. ale stwierdzilem ze dodam drozdze i zobacze co z tego wyjdzie. po tygodniu nic sie nie wyklarowalo mija juz chyba 3 tydzien a tu dalej fermentuje i (bulgocze) w rurce od fermentora takze bez jakiejkolwiek poprawy klarownosci. zastanawiam sie co dalej, czy jeszcze poczekac jakis czas czy dodac glukozy i butelkowac. czekam na jakies podpowiedzi gdyz dopiero co zaczynam i kazda porada bedzie przydatna. pierwsze moje piwo jak na pierwszy raz wyszlo ok chodz wiem juz jakich bledow nie popelniac , ale licze na jakies wskazówki,

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja zacierając swoją drugą warkę (APA), miałem problem z temperaturą, za wysoko mi podeszła i zanim to ogarnąłem trochę czasu minęło. W każdym razie pewnie błąd w zacieraniu spowodował, że po tygodniu na cichej brzeczka była bardzo! mocno mętna (praktycznie cały czas była taka). Cichą miałem w temp ok 13-14'C, więc liczyłem na jakieś wyklarowanie a tu nic. Pomogło klarowanie żelatyną. W dobę po dodaniu - efekt rewelacyjny. Poczytaj o dodawaniu żelatyny.

Co do kwestii butelkować czy jeszcze nie - pomiar blg.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rptu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z planowanych 20litrow wyszlo 15l

Zauważ, że proporcjonalnie masz 33% cukrów więcej, tak więc drożdżom zajmie więcej czasu przerobienie tego. Nie możesz "obrabiać" każdej brzeczki wg. tego samego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunkiem koniecznym do podjęcia decyzji o butelkowaniu jest brak spadku poziomu cukru (tj. drożdże nie żrą), jednakowoż to też zależy od wielu czynników i nie jest warunkiem wystarczającym - o ile robisz górniaka gdzieś w mieszkaniu raczej nie powinno być problemów. Ja właśnie skonczyłem zlewać dwie skrzynki niedofermentowanego lagera spowrotem do fermentatora bo gdzieś w nocy przyszedł przymrozek i drożdże poszły spać - 5 tygodni fermentacji i piwko pięknie sklarowane, teoretycznie odfermentowane ale coś mnie tknęło i próbka w ciepłym miejscu zaczęła pracować jak walnięta. Niby kilkadziesiąt warek to niewiele ale człowiek już myślał, że na pewnie rzeczy może sobie z prostej statystyki pozwolić, a tu natura po raz kolejny pokazuje jak wielkim jest się ignorantem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to przy BLG wynoszącym 6, raczej nie ma co myśleć o przelewaniu do butelek, no chyba, że po trzech-czterech dniach gęstość będzie się utrzymywać na zadanym poziomie. Czytając Twój post od razu nasunęło mi się podejrzenie - nie sprawdzałeś gęstości początkowej prawda? Ponieważ jest bardzo możliwe, że te 15 litrów miało gęstość znacznie wyższą od tej zaplanowanej przez Ciebie. Przykładowo, jeżeli miało wyjść 20 litrów brzeczki o gęstości 12 BLG, a wyszło jej ostatecznie 15 litrów, to zakładając, że zacieranie poszło sprawnie, twoja brzeczka mogła mieć nawet 16 BLG ekstraktu początkowego. Jedno jest pewne - jeżeli planowałeś chmielenie na te 12 BLG, to w takim wypadku piwko wyjdzie dość słodkawe, z drugiej strony to by mogło tłumaczyć dość płytkie odfermentowanie (powiedzmy, że z 16 BLG startowych piwko powinno tak "standardowo" zejść do ok. 4 - 5 BLG). Dla bezpieczeństwa sprawdź gęstość za trzy-cztery dni i jak nic się nie zmieni to myśl nad rozlewem. Ewentualnie możesz ostrożnie zamieszać brzeczką żeby podnieść drożdże z dna, albo skorzystać z któregoś ze sposobów podanych tutaj: http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Problem:_niedoko.C5.84czona_fermentacja

Pamiętaj jednak, że mieszanie albo każda inna ingerencja niesie ze sobą ryzyko zakażenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze cos jeszcze z tego bedzie bo nie wyglada na zepsute ani nie pachnie i smakuje.

w ostatecznosci destylacja znajomy cos destyluje wiec nie wiem czy z tego daloby rade cos wycisnąć. chodz wolalbym piwo:}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też warzyłem to piwo w zeszłym tygodniu ( moja pierwsza warka ) ekstrakt początkowy miałem 16blg, więc dolałem wody i ostatecznie było jak planowałem 12blg. Bulkać przestało już po 3 dniach, więc chyba już drożdże skończyły. Pomierzę jutro do ilu zeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spada to zostawić. Nie grzeb w nim tyle. Jak podniosłeś temperaturę to zostaw na tydzień.

 

wyparowalo z planowanych 20litrow wyszlo 15l

 

Należało zmierzyć blg i uzupełnić mineralną do 12blg.

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze dla pewności kalibrację aerometru (http://www.piwo.org/topic/12625-kalibracja-aerometru-wazna-rzecz/page__hl__%2Bkalibracja+%2Baerometru), bo być może to nie jest wcale 5, tylko już 4 BLG, a wtedy to bym powoli myślał nad rozlewaniem. Ewentualnie zawsze ten kolejny tydzień cichej jakoś szczególnie pewnie nie zaszkodzi, ale nie wiem co później z nagazowaniem, pewnie by trzeba dodać świeżych drożdży do refermentacji, żeby cokolwiek się nagazowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.