Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkie piwowarki i piwowarów!

 

Mam zaszczyt i przyjemność ogłosić, że 2 sierpnia 2014 roku w Olsztynie odbędzie się II Warmiński Konkurs Piw Domowych!

Organizatorem Warmińskiego KPD 2014 jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych - reprezentowane przez Daniela Dudę z Olsztyna, członka/sędziego PSPD.

 

Zeszłoroczna kategoria historycznego piwa "Rosanke" okazała się trafionym pomysłem, więc w tym roku znów będziecie mogli się z nią zmierzyć.

 

Poza piwem "Rosanke" do konkursu możecie szykować piwa w kategorii:

Pszeniczne Ciemne (BJCP 15B) – jest to ciemniejsza i jeszcze bogatsza w aromaty i smaki wersja popularnego 'pszeniczniaka'.

Witbier (BJCP 16A)– piwo niezwykle ciekawe bo warzone w znacznej mierze z niesłodowanej pszenicy. Jako dodatki stosuje się takie przyprawy jak: kolendra, skórka pomarańczy, rumianek, kmin rzymski, cynamon czy aframon madagaskarski.

Zapowiada się zatem konkurs pod znakiem pszenicy.

 

Konkurs odbędzie się przy okazji III Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. WFDB jest to cykl imprez promujących bogatą historię i tradycje browarnicze na Warmii. W tym roku wydarzenia festiwalowe odbędą się latem w Braniewie, w Biskupcu i w Olsztynie. Więcej o WFDB na stronie:

www.warmia-browarnictwo.pl

www.facebook.com/WarminskiFestiwalDziedzictwaBrowarniczego

www.powiat-olsztynski.pl

 

Celem naszego konkursu jest propagowanie piwowarstwa na terenie historycznej Warmii oraz okolic, a także promowanie kultury piwa i jego spożywania. Liczymy, że organizując taką imprezę przyczynimy się do integracji środowiska piwowarskiego oraz przypomnimy piwowarską historię naszych ziem.

 

Zachęcamy wszystkich piwowarów z całej Polski do wspólnej zabawy i spróbowania swoich sił w Warmińskim Konkursie Piw Domowych 2014. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody. Konkurs będzie włączony do Pucharu PSPD!

 

 

Wszelkie szczegóły w regulaminie.

Dodatkowe informacje: Daniel Duda (daniel.duda@o2.pl)

logo2014.pdf

Regulamin WKPD2014.pdf

Edytowane przez Dino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Konkurs już coraz bliżej. Z nowości mogę zdradzić, że zeszłoroczna Rosanka Wojtka Solipiwko została uwarzona w Browarze Widawa i będzie dostępna na III Warmińskim Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego w Olsztynie. Jest też szansa, że tegoroczny zwycięzca w tej kategorii uwarzy swoje piwo w profesjonalnym browarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

BROWAR KORMORAN

UWARZY TWOJE PIWO!

 

2 sierpnia w Olsztynie odbędzie się II Warmiński Konkurs Piw Domowych. Wszystkich piwowarów i piwowarki domowe zachęcamy do nadsyłania piw w trzech konkursowych kategoriach: witbier, dunkelweizen oraz interpretacji historycznego „stylu” Rosanke.

Warmiński Konkurs Piw Domowych odbywa się wraz z Warmińskim Festiwalem Dziedzictwa Browarniczego. Dlatego poza uznanymi stylami organizatorzy postanowili promować powiązane z regionem piwo historyczne. Rosanke stanowiło wyłom w warmińskim prawodawstwie, które ze względów higienicznych zakazywało warzenia piwa w lato. Warzyć i pić można było jedynie Rosanke, które miało zaspokajać pragnienie żniwiarzy. Zgromadzone dotychczas materiały i przekazy źródłowe pozwoliły usystematyzować wiedzę na temat tego piwa. Jednak ramy stylu są na tyle szerokie, że zostawiają piwowarom wielki pole do interpretacji.

W II Warmińskim Konkursie Piw Domowych zostaną wybrane najlepsze piwa we wszystkich trzech kategoriach konkursowych. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Jednak a tym nie koniec… Browar Kormoran, który już na stałe wpisał się na mapie regionu przez promowanie piwowarstwa inspirowanego lokalną tradycją piwowarską, ufundował nagrodę specjalną. Otóż piwo, które wygra w kategorii Rosanke zostanie uwarzone w olsztyńskim Kormoranie. To kolejny ukłon olsztyńskiego browaru wobec miejscowej tradycji i rozwoju piwnej rewolucji.

Dzięki takiemu podejściu Warmiński Konkurs Piw Domowych nabiera specyficznego charakteru polegającego na promowaniu styli piwnych o bogatych tradycjach lub wskrzeszaniu styli historycznych. Mamy nadzieję, że współpraca z Browarem Kormoran, który wskrzesił polski gruit, przyniesie szereg korzyści i przysporzy popularności naszemu regionalnemu stylowi Rosanke.

Szczegóły dotyczące II WKPD znajdziecie w regulaminie.

Edytowane przez Dino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podmioty wspierające i sponsorujące II Warmiński KPD:

- PSPD

- Starostwo Powiatowe w Olsztynie

- Sklep z akcesoriami winiarskimi i piwowarskimi 'Ganda'

- 'Centrum Piwowarstwa' - sklep internetowy

- 'Esencje Smaku' - internetowy sklep piwowarski

- Agencja reklamowa 'Agraf'

- 'Browar Kormoran' - główny sponsor

Edytowane przez Dino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugiego sierpnia 2014 (sobota) odbył się finał II Warmińskiego konkursu piw domowych. Organizatorem konkursu było Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych i Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

 

Podmioty wspierające i sponsorujące II Warmiński KPD:

- Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych

- Starostwo Powiatowe w Olsztynie

- Sklep z akcesoriami winiarskimi i piwowarskimi 'Ganda'

- 'Centrum Piwowarstwa' - sklep internetowy

- 'Esencje Smaku' - internetowy sklep piwowarski

- Agencja reklamowa 'Agraf'

- 'Browar Kormoran' - główny sponsor

 

Na olsztyńskim zamku sędziowie oceniali piwa w trzech kategoriach: Witbier, Pszeniczne ciemne i Rosanke. Łącznie do konkursu przysłano 63 piwa.

Konkurs odbył się dopiero po raz drugi a już znacząco podniesiono jego rangę. Najlepsze piwo w kategorii Rosanke zostanie bowiem uwarzone w olsztyńskim browarze Kormoran.

 

WITBIER

I miejsce Michał Sobański

II miejsce Adam Chrostek

III miejsce Krzysztof Budzyński

 

PSZENICZNE CIEMNE

I miejsce Jarosław Jurga

II miejsce Bogdan Markocki

III miejsce Zbigniew Hajdyła

 

ROSANKE

I miejsce Bogdan Markocki

II miejsce Mariusz Sekulski

III miejsce Sławomir Frąc

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Szczegółowe wyniki niebawem.

Daniel Duda – przewodniczący jury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

II Warmiński KPD

WITBIER

  1. Michał Sobański 7,86 pkt
     
  2. Adam Chrostek 6,55 pkt
     
  3. Krzysztof Budzyński 5,24 pkt
     
  4. Krzysztof Juszczak 3,93 pkt
     
  5. Maciej Brzana 2.62 pkt
     
  6. Maciej Wiśniewski 1,31 pkt
     
  7. Roman Nowak
     
  8. Bogumił Kurek, Katarzyna Mały
     
  9. Jacek Błędowski
     
  10. Paweł Kopciał
     
  11. Łukasz Szynkiewicz

PSZENICZNE CIEMNE

  1. Jarosła Jurga 6,96 pkt
     
  2. Bogdan Markocki 5,80 pkt
     
  3. Zbigniew Hajdyła 4,64 pkt
     
  4. Adam Trybułowski 3,48 pkt
     
  5. Maciej Brzana 2,32 pkt
     
  6. Maciej Osiński 1,16 pkt
     
  7. Patryk Pulikowski
     
  8. Maciej Wisniewski
     
  9. Krzysztof Budzyński
     
  10. Sławomir Frąc

ROSANKE

  1. Bogdan Markocki 6,96 pkt
     
  2. Mariusz Sekulski 5,80 pkt
     
  3. Sławomir Frąc 4,64 pkt
     
  4. Maciej Osiński 3,48 pkt
     
  5. Kamil Zatyka 2,32 pkt
     
  6. Tomasz Brzostowski 1,16 pkt
     
  7. Paweł Świdniewicz , Paweł Teodorczyk
     
  8. Marzena Makajowicz-Frąc
     
  9. Mariusz Bystryk
     
  10. Alan Woyke, Sebastian Woyke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszy raz wysyłałem gdziekolwiek, nie żebym miał żal jakiś czy coś, żeby nikt źle nie zrozumiał, dla mnie to zabawa, ale mnie też punktacja zastanawia, bo jedyne co kojarzę to z blogowych degustacji, a'la Kopyr itp, to tam te punkty trochę inaczej przedstawiali. A, że regulamin czytałem dokładnie (właśnie dlatego, że to mój 1 konkurs był i nie chciałem nic głupiego zrobić), to tam było coś takiego, że organizatorzy przed konkursem powinni podać do wiadomości uczestników zasady oceniania piwa. Inna totalnie nielogiczna wg mnie sprawa, że jeśli wysłanych było 15 piw w kategoriach Rosanke i Dunkel, a do finałów weszło po 10, to co w regulaminie robi to:

 

3. Jeżeli liczba piw zgłoszonych do oceny w danej kategorii konkursowej przekroczy 12-15 (w zależności od wagi kategorii), należy przeprowadzić eliminację wstępną.

4. Celem eliminacji wstępnej jest kwalifikacja do rundy finałowej 12-15 piw.

 

Jak mówiłem, nie mam żadnych pretensji czy coś, w końcu nie żyję z robienia piwa, ale jak coś organizujemy i piszemy regulamin to chyba wypada się trzymać tego, bo inaczej trochę to kiepsko świadczy o jakiejkolwiek konsekwencji i wiarygodności osoby, która pod takim regulaminem się podpisuje.

 

Pewnie zaraz mnie ktoś opierdoli, że się nie znam czy coś i się czepiam i jestem be, ale fakt, nie znam się i po prostu chciałbym wiedzieć jak takie konkursy wyglądają, więc wyrażam tutaj swoje wątpliwości.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane punkty są prawdopodobnie wynikiem wpisywanym do pucharu PSPD. Wynika to z liczby uczestników startujących w danej kategorii.

Ocena piwka wyrażona w punktach to inna sprawa. Wskazane by było ją podać ale być może dopiero wysłane metryczki to ujawnią.

A co do ilości piw w finale - widocznie cała reszta nie nadawała się do picia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Maryh napisał: to są punkty do pucharu PSPD. Piwa 'na pudle' zdobywały nawet po 40pkt na 50 możliwych. Każdy uczestnik dostanie metryczkę z punktacją swojego piwa. Do konkursu stanęło min. 16 piw w kategorii więc przeprowadziliśmy eliminacje. Do finału dopuściliśmy piwa, które spełniały wymogi stylu i nie dyskwalifikowały je wady. Punkty przytoczone przez Olo to nie regulamin a zasady dobrej praktyki, które mają pomagać przy organizacji konkursu. Jeśli sędziowie uznali, że piwa nie nadają się do finału to ich nie puszczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w regulaminie konkursu jest, że będzie przeprowadzony zgodnie z wytycznymi zawartymi w tych zasadach. Ale nieważne już.

 

Tu nie chodzi o to, żeby kogoś atakować, ale przejrzałem przed wysłaniem na konkurs trochę tematów o innych konkursach i tam były różne zarzuty właśnie nie trzymania się pewnych rzeczy, no i takie coś raczej nie powoduje zmniejszenia ilości takich zarzutów, a potem się pojawiają fochy, że ktoś organizuje, wkłada swój czas i inni tylko mają pretensje. Po prostu jak się pod czymś podpisujemy to róbmy potem wg tego, tyle.

 

Miłego wieczoru wszystkim.

Edytowane przez Olo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wskazówki a nie sztywne zasady. Poza tym jak zinterpretować pkt 3 i 4? W jednym jest napisane, że jak przyjdzie 12-15 piw to robimy eliminacje. A w następnym, że puszczamy do finału 12-15piw. Załóżmy, że przyszło 12 piw. Zgodnie z powyższym możemy zrobić eliminacje ale jednocześnie powinniśmy puścić 12 piw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się spinać chłopaki, konkursy są na tyle specyficzną formą imprezy że zawsze ktoś będzie niepocieszony albo słabym wynikiem albo organizacją albo subiektywnie niesprawiedliwą oceną, należy przyjąć że to nie bieg na krótki dystans gdzie liczy się czas, tu nie ma precyzyjnych przyrządów pomiarowych. Albo pomożemy takie konkursy wypromować i zaproponować pewne rozwiązania które zniwelują niedociągnięcia albo będziemy sobie wtykać złośliwości i obrażać się albo jako uczestnik albo organizator. Ja pewnie jestem gdzieś na ogonie i mam nadzieję że tym razem sędziowie nie będą mi sugerować kolendry bardzie indyjskiej od indyjskiej, ale też znam wady swojego piwa bez metryczki(choć akurat przyprawowość jest w moim osobistym odczuciu nie tyle wadą co porządnym efektem wita :)) Proponuję spiąć poślady i do roboty, po wakacjach należy już planować sezon warzelniczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.