Jump to content

Sprawdzenie zasypu na guinnessa

michal1910g
 Share

Recommended Posts

Witam

Chciałbym uważyć coś w stylu guinnessa i mam pomysł na taki zasyp. Może ktoś używał podobnego zasypu bądź mógłby skorygować mój (zwłaszcza odnośnie chmielu nie jestem pewien)

4.50 kg Pale Ale (dingenmans) (9.0 EBC) 85.2 %

0.50 kg Barley, Flaked (3.9 EBC) 9.5 %

0.28 kg Roasted Barley from home brew (1300.0 EBC) 5.3 %

25.00 g Challenger [7.50 %] - Gotowanie 60.0 min 20.9 IBUs

11 g Marynka [10.50 %] - Gotowanie 60.0 min 12.6 IBUs

Irish Ale Yeast (White Labs #WLP004)

Guinnesa nie powtórzysz idealnie, bo cześć brzeczki oni odejmują do fermentacji mlekowej - zakwaszają ją, a potem mieszają z brzeczką fermentującą normalnie w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać tą specyficzną kwaskowatość ;) Ale przepis który podajesz na Dry Stouta jest dobry.

W książce "Znakomite piwa - sprawdzone receptury" B.Banasiak proponował dry stouta a`la guiness z dodatkiem słodu zakwaszającego.

Popełniłem swego czasu to piwo z lekką modyfikacją i nie powiem, żeby to był Guiness, ale za to zbliżony i bardzo smaczny:

pale ale 3,4kg

coffee light 0,2kg

karamel pils 0,1kg

zakwaszający 0,15kg

płatki jęczmienne 0,2kg

carafa II special 0,2kg

palony black 0,35kg

27L, 12,5Blg

Ok więc na razie będę się trzymał tego zasypu z pierwszego postu, a potem ewentualnie będę modyfikowal. Nie liczę na to, że zrobię kopię Guinnessa a raczej dobrego dry stouta podonego w smaku.

Dzięki za porady

• 1 year later...

Tylko ja bym dodał dużo wody, żeby wyszło równie wodniste. To jak ma przypominać Gaynessa.

To co sprzedają u nas, to faktycznie Gaynessy. Natomiast podczas wizyt w Cork piłem wielokrotnie wyśmienite ciemniaki z kija, Guinness, Beamish i Murphy's. Każdemu polecam, kto będzie :).