Skocz do zawartości

μbrowar Sieniczno


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, uznałem że wkręciłem się już w temat na tyle, żeby zacząć prowadzić zapiski. Będzie to też dobre miejsce do gromadzenia historii mojego warzenia, bo zorientowałem się, że pierwszych warek nigdzie sobie nie zapisałem, a nie chciałbym żeby odeszły w niepamięć.

 

Pierwsze dwa letnie podejścia do robienia piwa były nieudane - dwie infekcje. Nie wiem czy to przez sezon czy przez ClO2, ale od trzeciej warki infekcje zniknęły jak ręką odjął. Od razu wziąłem się za zacieranie, budżetowo pozbierałem różne graty, niektóre zaadaptowałem i w miarę niskim kosztem było to możliwe.

 

Plany: Bitter, Dry Stout, Oatmeal-Rye Imperial Stout, Polskie IPA, kilka SH IPA i wiele, wiele innych!

 

Burzliwa:

 

Cicha:

 

Butelki: #4 Kozica, #9 Lis, #11 Kaczka, #10 Mamut, #12 Bizon II, #13 Makak, #14 Koliber II

 

Wypite:

#1 Czapla

#2 Bizon

#3 Takahe

#5 Koliber

#7 Sikorka

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#1 (#3) Czapla Hefe-Weizen

 

Receptury dokładnie nie pamiętam, ale była to klasyczna pszenica, słodów było mniej więcej pół na pół pilzneński/pszeniczny, trochę karmelowego. Chmielu odrobinę na goryczkę.

 

Wnioski: Nie wiem czemu, ale piana była beznadziejna, w ogóle się nie utrzymywała, po jakimś czasie piwo nabrało trochę "mydlastego" posmaku, ale to raczej przez wiek piwa.

 

2a94llh.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#2 Bizon American IPA

 

15 Blg

~80 IBU

 

Podobnie z recepturą, na pewno był pilzneński i karmelowy, za mało karmelowego. Chmielone chmielem Experimental i Zeusem na goryczkę.

 

Wnioski: Bardzo brakowało chmielenia na zimno. Oprócz tego nie taki powinien być bizon, do następnego muszę dać zdecydowanie więcej karmelowego słodu, konkretnie nachmielić na zimno i zmienić chmiel na coś bardziej sosnowego. Oprócz tego, jak na drugie piwo, całkiem udane.

 

Mam wrażenie, że po dłuższym czasie piwo zyskało, wszystko się ułożyło, a aromat pozostał na bardzo przyjemnym poziomie, szkoda że zauważyłem to gdy zostały dwie ostatnie butelki.

 

33adm5e.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#3 Takahe Rice IPA Nelson Sauvin Single Hop

 

~12 Blg (tylko na podstawie wyliczeń)

36 IBU

 

4kg pilzneński Strzegom

1,5kg rozgotowanego ryżu

150g karmelowy czerwony Strzegom

 

50g Nelsona w granulacie do gotowania

50g Nelsona na zimno

 

Chmielenie:

60' 15g

20' 15g

5' 20g

 

Drożdże US-05

 

Wnioski:

Najlepsze uwarzone do tej pory piwo, przy powtórce trzeba będzie lepiej dociążyć pończochę do chmielenia na zimno i może trochę zredukować goryczkę. Zapach, szczególnie względnie świeżego piwa był mistrzowski, piwo jest bardzo pijalne.

 

Po dłuższym czasie mój entuzjazm trochę opadł, wniosek - pić szybko, póki entuzjazm jest.

 

v4s7f4.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#4 Kozica Doppelbock

 

19 Blg

24 IBU

 

3kg monachijski Strzegom

2kg pilzneński Strzegom

300g Special B

300g karmelowy czerwony Strzegom

200g Biscuit

 

Chmielenie:

50' 20g Marynki

20' 20g Hallertau Hersbrucker

 

Drożdże W-34/70

 

Wnioski:

Pierwsze podejście do lagera, szkoda żeby w piwnicy, gdzie jest równe 10 stopni nic nie fermentowało. Na razie niewiele wiadomo, pod koniec burzliwej bałem się, że złapałem tlenowca, ale po przelaniu do balona nic nowego się nie wytwarza na powierzchni, więc mogły to być tylko jakieś osady.

 

@14.06.2014

No i wyszło bardzo smaczne piwo, z obfitym bukietem i piękną pianą, smakuje nawet antyfanom ciemnych piw, bo nie ma paloności, tylko karmelowość.

 

2d6tptw.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#5 Koliber Witbier

 

13 Blg

11 IBU

 

2,4kg pale ale Strzegom

1kg pszenicy niesłodowanej

600g płatków owsianych błyskawicznych

600g pszeniczny Strzegom

 

Chmielenie:

60' 10g Marynki

10' 8g kolendry, 70g świeżo startej skórki z pomarańczy

3' 7g kolendry, 70g świeżo startej skórki z pomarańczy

 

Drożdże S-33

 

Wnioski:

Również niewiele można jeszcze powiedzieć, popełniłem godny pogardy błąd niekleikując pszenicy, myślałem że piwo będzie przez to koszmarnie mętne, filtrować się nie chciało, ale w butelce przy okazji gazowania klaruje się ładniej niż IPy.

 

W smaku właściwie bez zarzutu, przyjemna pomarańczowa goryczka, tylko pomarańczy nie czuć praktycznie wcale i wyklarowało się tak, że witowi to wręcz nie przystoi.

 

5vc3t5.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 Sarna Dubbel

 

17 Blg

19 IBU

 

4kg pale ale Strzegom

600g monachijski Strzegom

700g skarmelizowanego cukru

400g pszeniczny Strzegom

300g Biscuit

200g Special B

 

Chmielenie:

60' 15g Marynki

20' 10g Hallertau Hersbrucker

 

Drożdże S-33 po Witbierze

 

Wnioski:

Wszystko znakomicie, ale znów karygodny błąd - nie przepłukałem gęstwy po witbierze - żeby się nie narobić chciałem zalać drożdże pozostałe po zlaniu (wyrzucając po drodze część), ale pomysł był zły, bo w gęstwie były zatopione skórki pomarańczy i kolendra. Po uświadomieniu sobie jak wielki błąd popełniłem, przelałem piwo do innego pojemnika, fermentor umyłem i zwróciłem do niego piwo przez pończochę. Mam nadzieję że będzie ok, przy zlewaniu na cichą było czuć piękne ciastka.

 

Na cichej na piwie pojawił się tlenowcowy kożuch, prawdopodobnie przez za mały balon - jakieś 18 litrów piwa w 25 l szkle, niby nie było to jakieś uporczywe w smaku i aromacie, poszło do butelek, ale z czasem piwo nic nie zyskuje, tylko traci.

 

@14.06.2014

Infekcja! Na początku było bardzo względnie znośne, potem już tylko coraz gorzej, aż do zupełnej niepijalności.

2v33aja.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koliber został zdegustowany, piwko niby bez zarzutu, ale nie oczarowało mnie. Nie wiem, czy niedoskonałości wynikają z jakichś niedoróbek w recepturze i procesie produkcji, czy może po prostu to nie jest mój styl. Bardzo mi brakuje intensywniejszego aromatu pomarańczy, liczyłem że przy takiej ilości będzie konkret, a jest słabo wyczuwalna, przy kolejnym podejściu możnaby wrzucić trochę świeżej skórki na cichą. + nie czuć za bardzo aromatów od belgijskich drożdży, przy kolejnym podejściu trzeba będzie ogarnąć jakieś płynne.

 

Kozica, jak każde moje piwo odfermentowała płytko, z 19 zostało 6 Blg, ale zapowiada się całkiem ok, myślałem, że będzie cięższa w smaku, poszła do butelek z 130g cukru na 15 litrów.

 

Na Sarnie po niecałych 2 tygodniach fermentacji pojawił się kożuch i są to prawdopodobnie tlenowce, w okolicach weekendu trzeba będzie otworzyć balon i zastanowić się co dalej.

 

Z Takahe uleciał już prawie cały aromat, IPy trzeba pić szybko, po dwóch miesiącach to już nie ten czar.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#7 Sikorka Pils

 

11,5 Blg

25 IBU

 

4kg pilzneński Strzegom

500g monachijski I Strzegom

300g karmelowy czerwony Strzegom

100g zakwaszający Weyermann

 

Chmielenie:

60' 20g Marynki

20' 25g Saaz

0' 25g Saaz

 

W-34/70

 

Wszystko przebiegło bardzo pomyślnie, w dużej mierze przez normalny filtrator - do tej pory męczyłem się z przerzucaniem zacieru "porcjami" do wiadra z oplotem 10l po farbie, zlamiłem tylko w kwestii kontrolowania wydajności/gęstości i będę musiał jeszcze dolać do fermentora wody.

 

Wnioski:

Bardzo fajny pils, który był gotowy do picia w idealnym momencie - na początku maja. Aczkolwiek spodziewałem się trochę mocniejszego chmielowego smaku i aromatu, na przyszłoroczą wiosnę trzeba będzie zrobić też dla kontry jakiegoś konkretniejszego niemca.

 

e8jsew.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o inne newsy, to zabutelkowałem Sarnę, w smaku i zapachu wszystko było ok, mam nadzieję że nie będzie gorzej. Oprócz tego Koliber z czasem staje się coraz lepszy, niestety tylko w smaku, na przód wysunęła się przyjemna pomarańczowa goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#8 Wróbel Smoked Wheat

 

11 Blg

13 IBU

 

2kg pszeniczny Strzegom wędzony drewnem owocowym

1kg pszeniczny Strzegom

1kg monachijski II Strzegom

700g pilzneński

 

Chmielenie:

60' 8g Marynki

20' 8g Marynki

 

S-33

 

Zachęciły mnie opisy Grodziskiego w stylu "pachnie jak letnie ognisko", nie podjąłem się jednak odtworzenia Grodzisza, tylko zrobiłem piwo w "zwykłym" zakresie Blg, tak o, żeby spróbować. Pierwsza przygoda z wędzonym słodem, po subtelnym namoczeniu 2kg słodu poszły do dwóch pończoch i tak przygotowane węże były wędzone w 40-50 stopniach przez 3h. Słód czekał kilka dni na zacieranie, po rozpuszczeniu się w piwie wędzonki niestety nie było już czuć, mam nadzieję że po fermentacji się to zmieni.

 

Wnioski:

Infekcja.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#9 Lis NZ Red Lager

 

14 Blg

30 IBU

 

3,3kg pilzneński Strzegom

1,5kg monachijski I Strzegom

500g karmelowy czerwony Strzegom

500g pszeniczny Strzegom

200g Special B

150g zakwaszający Weyermann

 

Chmielenie:

60' 10g Green Bullet

20' 10g Galaxy

20' 10g Green Bullet

5' 10g Galaxy

5' 10g Green Bullet

(na zimno pójdzie 20g Green Bullet i 30g Galaxy)

 

W-34/70 po Sikorce

 

All right, tylko trochę za gęsta brzeczka wyszła, celowałem w 12 - 13, zawsze wydajność mam za wysoką, a odfermentowanie za płytkie, nie wiem z czego to może wynikać.

 

Wnioski:

Bardzo osobliwe piwo, mocny aromat chmieli, ale nie tych "zwykłych", a z drugiej strony też nie owocowych, "przyprawowe" to chyba dobre słowo, przez niektórych degustatorów określane jako "świeże", goryczka też jest charakterystyczna, coś jakby pieprzowa.

 

wt8x1e.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do butelek poszedł Wróbel z Sikorką, o ile Sikorka pięknie się wyklarowała i będzie prawdopodobnie idealnym piwkiem na lato, o tyle Wróbel mnie zawiódł, niby czuć jakieś wędzone nuty, ale są przez coś zepsute, nie jestem w stanie powiedzieć przez co, do tego jest dość mętne mimo 3 tygodni fermentacji, nie wykluczam nawet jakiejś drobnej infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#10 Mamut Mugwort Anti-Imperial Stout

src: http://www.gruitale....gwort_stout.htm

 

20,5 Blg

?? IBU

 

4,5kg pilzneński Bruntal

500g płatki owsiane

300g karmelowy 100-180 EBC Strzegom

300g Special B

100g Carafa I

100g Carafa II

100g jęczmień palony

 

"Chmielenie":

60' 28g bylicy pospolitej

20' 15g bylicy pospolitej

20' 15g korzenia lukrecji

10' 15g trawy cytrynowej

10' 15g rumianku

0' 15ml ekstraktu waniliowego

 

Wyeast 1338 European Ale (dzięki MateuszO.!)

 

Bardzo ciekaw jestem tego piwa. Przepis sobie trochę zmodyfikowałem, trochę dlatego, żeby było mi wygodniej, trochę dlatego, że nie ma powodu, żeby nie modyfikować. Pierwszy własnoręcznie śrutowany słód w starym śrutowniku dziadka, wydajność i filtracja bardzo w porządku, więc chyba ze śrutowaniem wszystko ok, miało być 21 Blg, wyszło 20,5, ale za to tak na oko sporo więcej niż 15 l, w które celowałem.

 

Wnioski:

@14.06.2014

Może jeszcze nie jest odleżakowane na tyle, żeby w pełni oceniać, ale można już napisać, że aromat jest oryginalny, ziółka i kwiatki, obawiam się, że może pasować do niego przymiotnik "mydlasty", ale nie przeszkadza to jakoś szczególnie.

2llldvt.png

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#11 Kaczka American Wheat

 

12 Blg

30 IBU

 

3kg pszeniczny Strzegom

2kg pilzneński Bruntal

200g karmelowy czerwony Strzegom

 

Chmielenie:

60' 5g Simcoe

60' 10g Cennential

20' 10g Simcoe

20' 10g Cennential

5' 15g Cennential

na zimno 40g Cennential

 

US-05 (grazie, rysmis)

 

Właśnie się grzeje przed gotowaniem, uczę się na razie chmieli więc staram się nie przesadzać z odmianami, w kolejnej warce, Bizonie, będą dokładnie te same gatunki, ale w innych proporcjach, zobaczymy co to z tego wyjdzie.

 

Wnioski:

Nie wiem jak powinno smakować AW, ale nie podoba mi się, że tam, gdzie powinna być goryczka, jest pustka. Istnieje więc uzasadnione podejrzenie, że to nie mój styl, za to na pewno styl mojej lubej.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update etykietek. Poza tym:

Koliber prawie skończony, nie traci z czasem aż tyle co Czapla i Takahe.

Sarna wyszła bardzo przeciętnie, przez infekcję tlenowcami czy czymś takim, jeśli stan będzie się pogarszał, pójdzie do recyklingu. Powodem był prawdopodobnie za duży balon na cichą, trzeba będzie robić albo po 25 l, albo po 15.

Wróbel - zapach fuj, smak bardzo przeciętny, infekcja jak nic, fermentował chyba ze 3 tygodnie, może to dlatego. Właśnie trwa jego recykling.

Sikorka - refermentuje, ale bardzo powoli. Póki co - według mnie świetny, pijalny pils.

Lis - na dniach pójdzie w butelki, aromat bardzo charakterystyczny, w smaku już teraz bardzo przyjemne. Odfermentował do 4 Blg.

Mamut - ładnie odfermentował do 4 Blg, aromat jest póki co niesamowity, żaden chmiel nie da czegoś takiego, być może minimalnie zdominowany przez trawę cytrynową, której sypnąłem więcej niż w przepisie, ale aromat dalej pozostaje wyraźnie złożony, więc myślę, że jest ok. W smaku też jest interesująco, goryczka wyraźnie ziołowa, nie mogę się doczekać!

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#12 Bizon AIPA, podejście drugie

 

16 Blg

~60 IBU

 

5,5 kg pilzneński Bruntal

0,3 kg pszeniczny Strzegom

0,3 kg karmelowy jasny Strzegom

0,3 kg Special B

 

60' ~67°C

 

Chmielenie:

60' 25g Simcoe

60' 15g Centennial

20' 15g Simcoe

20' 10g Centennial

5' 15g Simcoe

w planach 30g Simcoe na 3 ostatnie dni cichej

 

US-05

 

Poznawania amerykańskich chmieli część kolejna, prawdopodobnie goryczka będzie na sporo niższym poziomie niż w pierwszym Bizonie, jak zamawiałem chmiele to wydaje mi się, że IBU większe mi wyliczało, ale mogę się mylić. Zobaczymy co to z tego wyjdzie.

 

Wnioski:

Bizon II >>>> Bizon I, Simcoe jest wspaniały, oprócz tego balans wyszedł idealnie, chociaż na wyższe IBU jest jeszcze na pewno miejsce.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#13 Makak

 

13 Blg

~40 IBU

 

5,0 kg pilzneński Bruntal

0,5 kg pszeniczny Strzegom

0,3 kg karmelowy jasny Strzegom

 

60' ~67°C

 

Chmielenie:

60' 20g Sorachi Ace

20' 20g Sorachi Ace

5' 20g Sorachi Ace

w planach jeszcze 40g na 3 ostatnie dni cichej

 

US-05

 

Odkryłem dziś rano, że w moim gospodarstwie domowym w lepszej jakości garnkach przechowuje się paszę dla zwierząt niż robi piwo, postanowiłem więc zmienić ten stan rzeczy i tak oto browar wzbogacił się o nowy gar z Emalii o pojemności na oko 40 litrów.

 

W planach na ten weekend był Koliber II jako "starter" dla Ardennesów pod następne piwa, ale saszetka dopiero ledwo napuchła przez noc, więc zrobię jutro starter i Koliber wejdzie na warsztat dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Tymczasem korzystając z okazji, że miałem saszetkę US-05 powstał Makak, piwo, do którego etykieta powstała sporo czasu przed uwarzeniem samego piwa.

 

e997ww.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#14 Koliber II

 

12 Blg

~15 IBU

 

2,5 kg pilzneński Bruntal

2 kg pszenica niesłodowana

400 g pszeniczny Strzegom

400 g płatki owsiane błyskawiczne

320 g cukier

 

45' ~67°C

20' ~72°C

 

Gotowanie:

60' 10g Marynka

20' 20g Lubelski

10' 40g świeżej skórki pomarańczy + 10g suszonej Curacao + 7g zmielonej kolendry

2' 40g świeżej skórki pomarańczy + 10g suszonej Curacao + 7g zmielonej kolendry

 

Wyeast 3522 Belgian Ardennes

 

Piwo nieco pechowe, zrobione prawie do końca w piątek, potem zrobione zupełnie od nowa w sobotę, mam nadzieję że pechowość na tym się skończy, bo byłoby niemiło, gdyby pierwsze moje płynne drożdże ze startera się zmarnowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#15 Bażant

 

15 Blg

~24 IBU

 

5 kg pilzneński Bruntal

400 g płatki owsiane błyskawiczne

200 g pszeniczny karmelowy

200 g Special B

 

80' ~67°C

 

Gotowanie:

60' 20g Marynka

20' 20g Lubelski

10' 20g Lubelski

10' łyżeczka imbiru (2 - 3 g) + 3 goździki

2' 120g świeżej skórki pomarańczy

 

Wyeast 3522 Belgian Ardennes

 

Wyszły 24 litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czas na trochę refleksji, poedytowałem posty kilku ostatnich warek, w skrócie:

- Lagery wychodziły mi w tym sezonie szczęśliwie, z każdego jestem bardzo zadowolony

- Dwie uwarzone do tej pory wersje drugie zostały słusznie uwarzone, bo podnoszą poprzeczkę

 

A dzisiaj przedostatnia warka w sezonie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#16 Sarna II

 

17 Blg

~20 IBU

 

5 kg pilzneński Bruntal

400 g Aromatic

300 g monachijski II Strzegom

300 g cukier

250 g skarmelizowany cukier

250 g pszeniczny Strzegom

200 g Special B

 

60' ~67°C

 

Gotowanie:

60' 20g Marynka

20' 20g Lubelski

10' cukier

 

Wyeast 3522 Belgian Ardennes

 

Poszło elegancko, nie ma to jak wstać wcześnie. Piękne 25 litrów zadane pięknym półlitrem gęstwy.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sarna poszła dziś do butelek, bez cichej, bo sesja i takie różne, odfermentowała do 1,5 Blg i zapowiada się nieźle, fermentacja w 26 stopniach, w aromacie dużo fajnych rzeczy.

 

Oprócz tego miałem kilka dni temu nieciekawą przygodę z Mamutem, mianowicie wybuchły dwie jego butelki, okazało się że wraz ze wzrostem temperatury drożdże się obudziły i zaczęły jeść. Jasne się staje czemu European Ale zostały wycofane ze sprzedaży. Dodam, że piwo sobie fermentowało długo w temperaturach 17 - 19 stopni, na cichej stało ze 3 tygodnie. Dziś piwo też przebutelkowałem, bo szkoda wylewać, okazało się że zeszło z 20,5 Blg do 1, co jest dość osobliwym wynikiem.

 

Sezon można uznać oficjalnie za zakończony, przez rok zrobionych zostało 18 warek, w tym 4 zepsute, teraz ktoś to musi wypić.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.