Skocz do zawartości

Whisky/Islay AIPA


Jugulator

Rekomendowane odpowiedzi

W nawiązaniu do tematu "100% Peated Ale" postanowiłem założyć temat pokrewny. Zdecydowałem się na osobny wątek ponieważ w moich planach nie przewiduję większościowego udziału słodu whisky w zasypie. U mnie torf ma być dodatkiem a nie głównym celem. :)

Ponadto oba koncepty diametralnie różnią się podejściem do chmielenia.

 

Do rzeczy. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zrobienie AIPA z dodatkiem słodu whisky w zasypie. Założenie jest takie aby uzyskać piwo, w którym aromaty cytrusowe i tropikalne przykrywałby aromaty whisky przy powąchaniu ze szkła. Natomiast torfowość ujawniałaby się, opcja 1: dopiero w smaku i jako retronosowy aromat; opcja 2: jako posmak, coś co anglojęzyczna sensoryka określa mianem aftertaste. Osobiście bardziej skłaniam się ku opcji 2.

 

Zdaję sobie, że w przypadku takiego piwa granica między ciekawym trunkiem degustacyjnym a niepijalnym potworkiem jest cienka dlatego wyjściowo zakładam użycie do 10% słody whisky. Rodzi się pytanie, czy ktoś z Was eksperymentował z tym stylem, lub ma jakieś pomysły i sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musisz zostać polskim prekursorem tej wersji IPA :)

 

Zrób rozpoznanie bojem po zagranicznych forach. Szukaj po hasłem:

Smoked IPA

Jest sporo receptur, głównie z udziałem słodu wędzonego bukiem ale można je zastąpić słodem whisky. Pod tym hasłem będzie też sporo receptur Smoked Rye IPA, czyli z żytem, jeśli nie chcesz go użyć zamień żyto na słód podstawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagraniczne fora studiuję uważnie w tym temacie. :) Widziałem wersje z 20% a nawet 50% udziału whisky w zasypie. Nijak nie mam tego zweryfikować jak tylko eksperymentować. Wolę zwiększać udział whisky przy kolejnych warkach. IMO bezpieczniej będzie zaryzykować za niską torfowość niż za wysoką.

Jeśli chodzi o zasyp to widzę to dość klasycznie.

Na podstawie BrewMate:

 

OG: 1.065 (16 Plato)

FG: 1.016 (4 Plato)

Alk: 6.4%

 

Marris Otter 70,5%

Monachijski I 14%

Whisky 10%

Pale Crystal 90 3,5%

Pszenica 2%

 

Zacieranie:

62 C - 55 min

72 C - 25 min

76 C

 

Jeszcze nie zastanawiałem się nad chmielami, ale jeśli chodzi o goryczkę to celuję w okolice 60 IBU + chmielenie whirpoolowe i na zimno.

Drożdże: Wyeast 1056 American Ale po starterze.

Fermentacja w niższym zakresie temperatur (16-18 C).

Cicha w przedziale (12-15 C).

 

Temperatury fermentacji są największą zmienną w całej recepturze bo wiele zależy od pogody. Jest opcja, że będą one wyższe o 2-3 stopnie, jeśli piwo będzie warzone na wiosnę/lato.

 

Tak wygląda prototyp "na papierze". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.