Skocz do zawartości

Moje pierwsze warzenie


Mojrzesz

Rekomendowane odpowiedzi

Można i tak i tak. Robiąc rehydratację będą miały łatwiejszy start. A ja robię jeszcze inaczej. W czasie filtracji odbieram około 250ml filtratu (około 5-6°Blg ), doprowadzam do wrzenia, czekam aż wystygnie do około 20-23°C i w tym rozrabiam drożdże intensywnie mieszając (napowietrzanie) co kilka minut. W tym czasie trwa chmielenie i chłodzenie brzeczki.. Zauważyłem że tak przygotowane drożdże startują jeszcze szybciej niż po rehydratacji w wodzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Poczytaj troche na forum o warzeniu piwa. Twoje pisanie to dziecinada. Zaraz napiszesz - zrobiłem kupkę mam sie podetrzeć lewą czy prawą ręką? Chłopie, albo weż się za warzenie z sercem, albo daj sobie spokój na zawsze. I nam też wtedy dasz spokój. Koleżanki i koledzy odpowiadają Ci na Twoje niezbyt mądre pytania i za to należy im sie szcunek. Żegnam JK

Oczywiście to kieruję do MOJRZESZA.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystkie suche drożdże trzeba najpierw rozrobić? Na mioch pisze żeby sypać prosto do brzeczki więc mam rozrobić czy sypać?

Zdecydowanie lepiej jest je najpierw zrehydratyzować w przegotowanej, i wystudzonej kranówce. W wodzie mają szanse dojść do siebie i zacząć kontrolować co przechodzi przez ich błony komórkowe, w brzeczce przez ich wysuszone błony przenikają związki potencjalnie toksyczne dla drożdży i duża ich część ginie.

 

Instrukcje pomijają rehydratację, bo jest to dodatkowa możliwośc infekcji, a w saszetce jest pewien nadmiar drożdży, tak, ze część z nich mozna spisać na straty. Więc może za pierwszym razem nie rób rehydratacji, ale miej na uwadze, ze nie jest to dobra praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej jest je najpierw zrehydratyzować w przegotowanej, i wystudzonej kranówce. W wodzie mają szanse dojść do siebie i zacząć kontrolować co przechodzi przez ich błony komórkowe, w brzeczce przez ich wysuszone błony przenikają związki potencjalnie toksyczne dla drożdży i duża ich część ginie.

Hmm.. jeśli Twoja teoria jest słuszna, to moja praktyka jest trochę nie teges.. Ale muszę przyznać, że czasem robiłem tak jak opisałem powyżej, wsypując tylko pół saszetki, a resztę zostawiałem na później.. No i startowały bez problemów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do wszystkich rozmówców w tym wątku. Mojrzesz został ukarany banem na cały weekend i myślę, że miał czas do namysłu. Wrócił na forum, więc głęboko wierzę, że można już skupić się na piwowarstwie. Dajmy spokój potyczkom słownym, albo zamykam wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie sprawa ma się tek:

 

Warzyłem wczoraj z zacieraniem z przepisu:

(przeniesione do nowego artykułu - http://www.wiki.piwo.org/index.php/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu ) elroy

 

Jedyne co zmieniłem to wysładzałem do 25 litrów bo podejżewałem że troche mi odparuje przy chmieleniu (mam dużą powierzchnie parowania bo jedyny spory garnek jaki udało mi się załatwić ma 74 litry) i tak się przeliczyłem bo po chmieleniu zostało mi 16 litrów i musiałem dolewać wrzątek :)

 

Słód Maris Otter

 

Chmiel (w antygwałtkach)

Bravo 13.5% - 40g na 60min

Williamette 4.4% - 10g 15min

 

Drożdże

Muntons - Premium Gold (sypałem prosto na brzeczke bez rehydracji)

 

Stan obecny: gruba piana w fermentatorze :/

 

Dzięki wszystkim za pomoc

Edytowane przez Mojrzesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co zmieniłem to wysładzałem do 25 litrów bo podejżewałem że troche mi odparuje przy chmieleniu (mam dużą powierzchnie parowania bo jedyny spory garnek jaki udało mi się załatwić ma 74 litry) i tak się przeliczyłem bo po chmieleniu zostało mi 16 litrów i musiałem dolewać wrzątek :)

Lepszy za duży niż za mały. Gotowanie nie musi być bardzo intensywne - wystarczy, że na powierzchni pojawiają się jakieś wypukłości (rolling boil). Jeżeli i tak będzie za duże odparowanie - możesz garnek częściowo przykryć pokrywką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel (w antygwałtkach)

Bravo 13.5% - 40g na 60min

Sporo tego chmielu. Jeśli ma rzeczywiście 13,5% a-k, to nawet biorąc poprawkę na mniejsze wykorzystanie ze względu na siateczki, to i tak będzie to jakieś 50-70IBU. Przygotuj się na duuużą porcję goryczki... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś butelkowałem (ale frajda:D), pachnie dobrze, smakuje jak wygazowane zwietrzałe piwo (tym się narazie nie przejmuje bo ponoć po leżakowaniu ma być lepiej), jest trochę mętne (jak sklepowe pszeniczniaki).

 

Teraz pytanie czy piwo ma leżakować w pionie czy w poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie czy piwo ma leżakować w pionie czy w poziomie?

Zdecydowanie w pionie. Wtedy drożdże i osady zbiorą się na dnie, a nie na ściance, i nie tak łatwo dostaną się do kufla przy przelewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć :)

 

Całkiem przyzwoite jasne ale mi wyszło.....

Mojrzesz jak wyszło dobre to więc myśl już o nastepnym!

to niech leżakuje a następne niech już fermentuje :D

nie wolno dopuścić do wyczerpania zapasów w piwniczce :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojrzesz jak wyszło dobre to więc myśl już o nastepnym!

to niech leżakuje a następne niech już fermentuje :D

nie wolno dopuścić do wyczerpania zapasów w piwniczce :):D

Czołem

Stout owsiany w fermentatorze a składniki na jakieś ciemniejsze ale na półce czekają na swoją kolej ;):D:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.