Skocz do zawartości

Moje pierwsze warzenie


Mojrzesz

Rekomendowane odpowiedzi

To moj pierwszy post wiec witam wszystkich browarnikow:)

 

Skompletowalem juz chyba wszystko co bedzie mi potrzebne do pierwszego wazenie. W niedziele godzina zero.

 

Ale nie udalo mi sie doszukac odpowiedzi na kilka nurtujacych mnie pytan.

 

1. Czy podczas fermentacji burzliwej fermentator ma byc zamkniety czy otwarty?

 

2. Czy przy zlewaniu warki do fermentacji cichej mam

a) poprostu przelac (podejrzewam ze nie ale pewien nie jestem)

b) urzyc filtratora

c) zciagnac wezem znad osadu (jezeli jest jakis osad bo tego tez nie wiem)

d) inna opcja

 

3. Chmiel. Mam kilka roznych (bo jak kupowalem sprzet i skladniki to dostalem gratisy) i nie wiem ktory jest goryczkowy a ktory aromatyczny. Czy to zalezy od gatunku cz zawartosci kwasow alfa czy jedno i drugie?

 

Mam takie odmiany:

- challenger 5.1%

- glacier 5.4%

- williamette 4.4%

- bravo 13.5%

 

Jako przepisu chce uzyc artykulu o sposobach wazenia piwa ze srtony glownej ten z zacieraniem slodu (wiem ze rzucam sie na gleboka wode ale taki juz mam charakter i wieze ze jako chemik podolam)

 

z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Skompletowalem juz chyba wszystko co bedzie mi potrzebne do pierwszego wazenie. W niedziele godzina zero.

Ale czy masz wagę, bo to podstawowy sprzęt do ważenia. :tort:

 

1. Czy podczas fermentacji burzliwej fermentator ma byc zamkniety czy otwarty?

 

2. Czy przy zlewaniu warki do fermentacji cichej mam

a) poprostu przelac (podejrzewam ze nie ale pewien nie jestem)

b) urzyc filtratora

c) zciagnac wezem znad osadu (jezeli jest jakis osad bo tego tez nie wiem)

d) inna opcja

 

3. Chmiel. Mam kilka roznych (bo jak kupowalem sprzet i skladniki to dostalem gratisy) i nie wiem ktory jest goryczkowy a ktory aromatyczny. Czy to zalezy od gatunku cz zawartosci kwasow alfa czy jedno i drugie?

 

Mam takie odmiany:

- challenger 5.1%

- glacier 5.4%

- williamette 4.4%

- bravo 13.5%

 

Jako przepisu chce uzyc artykulu o sposobach wazenia piwa ze srtony glownej ten z zacieraniem slodu (wiem ze rzucam sie na gleboka wode ale taki juz mam charakter i wieze ze jako chemik podolam)

1. IMO zamknięty, ewentualnie pokrywa może być niedomknięta. Na pewno jednak nie bez pokrywy.

2. odp. C

3. te liczby z %, to % zawartość alfa kwasów. Oznacza ona z grubsza, czy chmiel jest goryczkowy, czy aromatyczny. Wysoka >6% oznacza goryczkowy, niższa aromatyczny, choć ten drugi rodzaj obok niższej zawartości alfa kwasów musi się też charakteryzować szczególnymi walorami zapachowymi.

 

Jak najbardziej można zacząć od zacierania.

 

PS: Piwo warzymy, czyli gotujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Piwo warzymy, czyli gotujemy.

Nie słuchaj kopyra, piwa się nie gotuje. Pije się na zimno :tort:

 

Masz wagę, masz dysleksję i pewnie masz klawisz Alt w klawiaturze. Proponuję wciskać lewy :).

Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lewy ALT tez mam ale z dysleksja mi latwiej bez niego, bo jak nie wiem czy np. na koncu wyrazu ma byc e czy ę to mi latwiej :tort:

proponuję korzystać ze słownika , to co napisałeś dowodzi że nas olewasz :)

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze to jest forum piwowarskie a nie ortograficzne, jak sie rejestrowalem to pisalo cos o nie dyskryminowaniu innych.

 

@Anteks czy tobie sie wydaje ze jak ja pisze to sie zastanawiam jak jakis wyraz napisac i jestem za leniwy na zajzenie do slownika, otoz oswiece cie, jak pisze jakis wyraz z bledem to znaczy ze jestem przekonany ze tak sie go pisze.

 

moja odpowiedz co do ALT to odpowiedz na chi, chi, cha, cha, odnosnie mojego bledu

 

dzieki za wsparcie i "mily" poczatek

Edytowane przez Mojrzesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie odmiany:

- challenger 5.1%

- glacier 5.4%

- williamette 4.4%

- bravo 13.5%

- challenger 5.1% English hop. Introduced in 1972. Very popular bittering hop in English ales.

- glacier -Low-cohumulone American Fuggle descendant.

- williamette 4.4% - Popular American development in 1976 of the English Fuggle. Named for the Willamette Valley, an important hop-growing area. It has a character similar to Fuggle, but is more fruity and has some floral notes. Used in British and American ales.

- bravo 13.5% - nie znalazłem opisu, ale na 99% jest to goryczkowy chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze to jest forum piwowarskie a nie ortograficzne, jak sie rejestrowalem to pisalo cos o nie dyskryminowaniu innych.

 

@Anteks czy tobie sie wydaje ze jak ja pisze to sie zastanawiam jak jakis wyraz napisac i jestem za leniwy na zajzenie do slownika, otoz oswiece cie, jak pisze jakis wyraz z bledem to znaczy ze jestem przekonany ze tak sie go pisze.

 

moja odpowiedz co do ALT to odpowiedz na chi, chi, cha, cha, odnosnie mojego bledu

 

dzieki za wsparcie i "mily" poczatek

a firefox nie podkreśla Tobie błędów??? też zdarza się, że robię byki ale ratuje mnie firefox :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anteks czy tobie sie wydaje ze jak ja pisze to sie zastanawiam jak jakis wyraz napisac i jestem za leniwy na zajzenie do slownika, otoz oswiece cie, jak pisze jakis wyraz z bledem to znaczy ze jestem przekonany ze tak sie go pisze.

 

dzieki za wsparcie i "mily" poczatek

nie chodzi mi o używanie ogonków bo piszesz chyba z wyspy lecz o proste błędy ,a pisząc że jesteś zbyt leniwy na zajrzenie do słownika to okazujesz nam lekceważenie (do piwowarstwa potrzeba cierpliwości )

Ciekawe że w jednym poście jesteś przekonany że użyć pisze się przez rz a w innym przez ż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a pisząc że jesteś zbyt leniwy na zajrzenie do słownika to okazujesz nam lekceważenie (do piwowarstwa potrzeba cierpliwości )

To teraz mi pokaz w ktorym miejscu napisalem ze jestem za leniwy na zajzenie do slownika.

 

Ciekawe że w jednym poście jesteś przekonany że użyć pisze się przez rz a w innym przez ż :D

Dla ludzi o ciasnym rozumku wiele rzeczy pozostaje tajemnica panie miszczu od dysleksji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mi pokaz w ktorym miejscu napisalem ze jestem za leniwy na zajzenie do slownika.

i do tego problemy z czytaniem :D

@Anteks czy tobie sie wydaje ze jak ja pisze to sie zastanawiam jak jakis wyraz napisac i jestem za leniwy na zajzenie do slownika, otoz oswiece cie, jak pisze jakis wyraz z bledem to znaczy ze jestem przekonany ze tak sie go pisze.

post nr 9

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mi pokaz w ktorym miejscu napisalem ze jestem za leniwy na zajzenie do slownika.

i do tego problemy z czytaniem :D

@Anteks czy tobie sie wydaje ze jak ja pisze to sie zastanawiam jak jakis wyraz napisac i jestem za leniwy na zajzenie do slownika, otoz oswiece cie, jak pisze jakis wyraz z bledem to znaczy ze jestem przekonany ze tak sie go pisze.

post nr 9

radzil bym ci sie zdiagnozowac bo mozesz byc orzel z ortografii ale brak zrozumienia tekstu czytanego to tez objaw dysleksji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojrzesz, czy naprawdę tak ciężko jest zrozumieć, że na tym forum używa się języka polskiego? Nie piszemy tak, jak jest nam wygodnie, tylko tak, aby było poprawnie.

Większości z nas przeszkadza Twój styl pisania, więc prosimy Ciebie o zmianę i dostosowanie się do zasad, jakie tu obowiązują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojrzesz, czy naprawdę tak ciężko jest zrozumieć, że na tym forum używa się języka polskiego? Nie piszemy tak, jak jest nam wygodnie, tylko tak, aby było poprawnie.

Większości z nas przeszkadza Twój styl pisania, więc prosimy Ciebie o zmianę i dostosowanie się do zasad, jakie tu obowiązują.

A chodzi ci o moja dysleksje bo niecierpisz bledow?

Sory ale na to nie mam zabardzo wplywu!

 

Czy moze chodzi ci o to ze nie wstawiam polskich znakow?

Ale dlaczego linczuje sie tylko mnie?

 

http://www.piwo.org/forum/t1439-ekstrakt%2Bchmiel%2Bdrozdze-.html

 

http://www.piwo.org/forum/t1011-Odrywanie-sie-osadu-od-podloza-w-butelkach-.html

 

jakos nie widzialem zeby wam przeszkadzalo ze on nie uzywa polskich znakow.

 

Dlaczego tylko ja mam byc dyskryminowany.

 

p.s. a co do uzywania jezyka polskiego to dlaczego widzialem sporo tekstow po angielsku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kogo na tym forum interesują Twoje dysfunkcje. Z resztą ja też jedną mam i jakoś sobie z nią radzę.

Problem tym, że Ty upierasz się przy swoim i wyraźnie chcesz, abyśmy zaakceptowali Twój styl.

Otóż nie, nie zaakceptujemy! :D

A co do polskich znaków - OK, ja osobiście jestem w stanie to zrozumieć tylko w przypadku, gdy autor nie posiada polskiej klawiatury.

Odnośnie tekstów po angielsku - Twoich wątpliwości nawet nie chce mi się komentować... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwszy taki kwas na naszym forum od czasu gdy się na nim zacząłem udzielać. Wszystkim przydałby się kufel zimnego piwa - na głowę. Nie róbmy z forum wp, czy innego onetu. Anteks i darko trochę wyrozumiałości poproszę. Mojrzesz - zanim potwierdzisz posta sprawdź, czy FF Ci czegoś nie podkreślił na czerwono. Istotnie to nie jest forum języka polskiego, ale zważ na to co tu robimy. Każdy w domu próbuje zrobić coś dobrego zgodnie z dawnymi regułami (z wyjątkiem bnp, ale to szatan :beer:). Mimo zalewu tandety piwopodobnej krzewimy tradycję. To samo tyczy się języka. Używamy języka polskiego, co niektórzy gwary śląskiej :D i proszę Cię dla dobra ogółu o dostosowanie się do forum.

Pozdrawiam i życzę długiej przygody z warzeniem piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojrzeszu nawet w tytule wątku zrobiłeś błąd a potem nawet wyzywasz ludzi od ciasnych rozumków. Brawo

myslisz ze mi to robi roznice czy robie blad w tytule' date=' w poscie czy zakonczeniu? kolejny ekspert sie znalazl[/quote']

ja tam nie ekspert, dopiero piwowar :beer:

 

więcej luzu by się przydało, zamiast tego piszesz do starszego kolegi piwowara, że ma ciasny rozumek. no i zaczęło się.

 

Ja tak z ciekawości pytam, czy tylko mi firefox podkreśla błędy na forum i od czego to zależy, że innym nie podkreśla?

 

żeby to nie był w 100% OT: radzę przeprowadzać fermentację burzliwą z zakrytą pokrywą ale nie na wcisk. jak wciśniesz na zatrzask a nie masz pokrywy z rurką fermentacyjną to pojemnik może zrobić welkie bum!

Jak nie zakryjesz to na 100% wleci jakiś dziki drożdż albo zaraz, tudzież mikrob i będziesz mieć lambika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwszy taki kwas na naszym forum od czasu gdy się na nim zacząłem udzielać.

Pytanie filozoficzne na rozładowanie napięcia: lepszy kwas na forum czy w fermentatorze???

 

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.