Skocz do zawartości

"100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, Nogne jest na angielskim szczepie.

 

Ingredients: 100% Peated malt, Chinook and Bobek hops English ale yeast and our local Grimstad Water.

 

Sery wędzone mówisz, musze spróbować, ogólnie rzadko bawie się w "food paring".

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód uwędzony. Pojawiły się niestety problemy bo torf był wilgotny, mój błąd. Chciałem kupić brykiet/pelet torfowy ale nie było. Podsumowanie: żar był od buku, dęba i olchy a dym od wilgotnego torfu. Zapach inny niż normalne dymienie, posmaki typowe dla torfu wg opisu słodu whisky, do przyjęcia ale była to mieszanka. Za kilka tygodni śrutowanie i plum do gara. Jeszcze raz uwędzę słód ale torf będzie suchy i wtedy będzie prawie 100 % Peated :) , teraz jest 70%.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W polskich sklepach pojawił się kolejny słód whisky.

 

Fawcett Peated Malt - zawartośc fenoli 30-40 pmm (ze strony producenta)

http://www.alepiwo.p...awcett-1kg.html

 

Droższy od CM ale trzeba będzie spróbować.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak :)

 

ze strony producenta

Peated Malt

Bairds malt has taken steps to address the continuing demand for peated malt. The Inverness maltings has been re-established as a site for peated malt production following further investment in this process. The plant can manufacture peated malt in a range of intensities, including at the very high phenolic levels typically required by Islay Distillers.

Peated malt is used by some malt distillers to impart a smoked or peaty flavour to their spirit. This type of malt may also occasionally be used as a very small inclusion in brewers' mashes to produce beer with a smoked character.

Peated malt is made using exactly the same production regimes and barley as (plain) distilling malt. The main difference is that peat smoke or 'reek' is introduced into the air drying the malt during kilning. The peat smoke is absorbed onto the the surface of the drying malt which, when processed, imparts the smoked peaty flavour to the finished product.

Typical Peated Malt Specification:

IoB Analysis units Typical value Moisture % 4.5 max Extract course grind asis basis % 77.5 min Fermentability (course grind) % 86.0 min

Predicted spirit yield (will depend on peating level) Litre alcohol/tonne 403 Lightly Peated ppm 2 - 5 Medium Peated ppm 8 - 10 Heavy Peated ppm 25 - 50

 

ciekawostka o tym co Brytole myślą o lagerach

w sekcji http://www.bairds-malt.co.uk/Brewing.html

jest specjalny niezbyt szeroko spotykany słód

DMS Malt

DMS is one of the volatile sulphur compounds which gives a specific aroma to lager beers.

The DMS level in finished malt is a parameter which is controlled during both green malt germination and the final malt kilning process. Malting barley variety also has an influence.

Some types of lager require very low levels of DMS in malt but Bairds can manufacture malt with specified high levels of DMS in the finished product, particularly suited to the production of some continental style lager beers.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz na leżakowaniu w butelkach żytni stout whisky 20 plato. Butelkowany ok 20 listopada 2014 dlatego sądzę, że pod koniec marca powinien być całkiem przyzwoicie poukładany. Ogólnie jestem zadowolony ale w następnym podejściu podkręcę paloność. To był eksperyment w którym głównym założeniem było otrzymanie stoutu o bardzo intensywnym aromacie torfowym i bardzo gęstej, oleistej teksturze. Chętnie się wymienię na jakieś 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu i ja mam okazje skosztować ver.2.0 :) . Ładna etykieta, pełne info i ciekawy kapsel z chmielem. Przy otwieraniu fajnie syknęło i aromat elegancko wydostał się z butelki. Intensywny ten aromat, ale nie natarczywy, bardzo przyjemny, nie ma tu spalonych kabli, raczej szpital. Piana bujna, kremowa i zwarta, ładnie się formuje by delikatnie zminimalizować się do solidnej firanki. Złote, klarowne, jak 12 letnia łycha. W smaku lekkie rozczarowanie w stosunku do ver.1.0. wydaje mi się, że jest delikatniej wędzone (może wiedziałem już czego się spodziewać), aczkolwiek bardziej pieści gardło. Kolejny łyk, jest dobrze, jest spalenizna, przyjemna goryczka, jest słodowość. Bardzo przyjemne, z idealnym wysyceniem, z każdym łykiem zyskuje, aż chce się jeszcze i jeszcze. Świetnie współgra z silnym aromatem, to naprawdę dobry trunek na wieczór. Myślę, że idealnie by smakował z polędwicą łososiową albo tatarem. Wojtek, świetne piwo, piszę się na kolejne wersje, jak i sam spróbuje uwarzyć coś w projekcie. Zaszczepiłem się, może Wild Black Strong 100% Peated Wood Barrel :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, wersja 2 jest zdecydowanie bardzo łagodna od wersji 1, wpłynęło na to kilka aspektów:

- podpiekanie 10% słodu whisky

- fermentacja w wyższej temepraturze (20°C)

- fermentacja innym szczepem (W1728)

 

Z wstępnych obwąchań wersji nr 3, już czuje że ona także będzie "łagodna". Tym samym wersja 4 zamiast planowej wersji chmielowej, będzie ponownie jasna i bardziej "hardcor", przy okazji sprawdzę nowy słód o którym wspomniałem wyżej.

 

Wild Black Strong 100% Peated Wood Barrel :D

 

Zrób zrób :) Jak znam życie pewnie będzie sporo >20°Blg.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskich sklepach pojawił się kolejny słód whisky.

 

Fawcett Peated Malt - zawartośc fenoli 30-40 pmm (ze strony producenta)

http://www.alepiwo.p...awcett-1kg.html

 

Droższy od CM ale trzeba będzie spróbować.

 

Myślałem, że spłodzę niusa w tym temacie, ale mogłem się spodziewać, że pojawienie się Fawcetta nie uszło Waszej uwadze ;)

 

Tak czy inaczej zainspirowany tym co tu przeczytałem, ja również popełniłem swoje 100% Peated Ale. Jest jeszcze bardzo młode, ale już nagazowane. Aromat zapewne już się nie zmieni, najwyżej osłabnie, więc:

 

W aromacie mamy palone kable, słodowość (i odrobinę asfaltu ;)). Gdzieś tam może majaczą też estry, gdyż niestety na pół dnia temperatura fermentacji uciekła mi do 22 stopni. Postanowiłem, że swoje Peated Ale przefermentuje drożdżami, które zostawiają dość dużą pełnie słodową w piwie, ponieważ śledząc ten temat spostrzegłem, że Wy użyliście drożdży, które odfermentowują raczej na wytrawnie. Nie mam oczywiście porównania, ale przypuszczam, że postawienie na wytrawność będzie jednak lepszym wyborem.

 

Gdy tylko się jeszcze trochę ułoży podeślę WiHuRze, co by mógł sam ocenić i rozdystrybuować zainteresowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako JAP popełniliśmy podczas warzenia Cienkusza Zdrojowego na słodach whisky.Po dwóch miesiącach od zabutelkowania dawał delikatnym suszonym grzybem.Teraz nie da się wypić-zestarzał się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem dziś moje 100% Peated ( Bruntal )

 

OG 19Blg

FG 5.5Blg

 

piekielnie pijalne, oby tylko goździk nie wyszedł w butlach jak w poprzednim ( nie 100% ) peated :)

 

Planuje na Karpackie KPD przywieźć próbkę jeśli nie będzie okazji wcześniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fawcett Peated Malt - zawartośc fenoli 30-40 pmm (ze strony producenta)

 

Co do wspomnianego słodu. Jakby kto pytał to już niewiele go zostało w alepiwo.pl, w niecałe 2 tygodnie poszedł prawie cały worek :D Żeby nie było na mnie, ja wziąłem tylko 3 kg.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wild Black Strong 100% Peated Wood Barrel :D

 

Zrób zrób :) Jak znam życie pewnie będzie sporo >20°Blg.

 

Popełniłem dziś :D Jest czarne, jest 100% peated (no prawie, bo farba była z WES-a barwiącego), jest elegancko nachmielone i ma 22°Blg. Na cichą pójdzie jeszcze drewno. Zastanawiam się jeszcze czy nie "zdziczyć" je jakimś brettem? Ale chyba odpuszczę, może następnym razem, albo po pierwszej degustacji, po fermentacji głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie popełniłem błędu i nie utraciłem "cennego" aromatu poprzez ponad 3 godzinne gotowanie brzeczki. Skupiłem się na ekstrakcie, a mogłem stracić "duszę" :mad: . Kosztowałem dziś brzeczkę i jak dla mnie to trochę słabo :/ , choć i tak rodzina dała mi bana, bo wędzonką nadal czuć w całym domu :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój słód dojrzewa, chyba w najbliższą sobotę wykonam 100 % Peated ale. Wiem jaki ma zapach dym torfowy i teraz czas na warzenie. Żar drewna z buku był zasypywany torfem, w efekcie zapach całkowicie inny niż bukiem wędzenie. Jestem ciekaw co wyjdzie w piwie. Oczywiście zdam relację z warzenia. Materiały mam takie: słód 5kg, 2112 gęstwa, taurus i tradition oraz mech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wild Black Strong 100% Peated Wood Barrel :D

Zrób zrób :) Jak znam życie pewnie będzie sporo >20°Blg.

 

Popełniłem dziś :D Jest czarne, jest 100% peated (no prawie, bo farba była z WES-a barwiącego), jest elegancko nachmielone i ma 22°Blg. Na cichą pójdzie jeszcze drewno. Zastanawiam się jeszcze czy nie "zdziczyć" je jakimś brettem? Ale chyba odpuszczę, może następnym razem, albo po pierwszej degustacji, po fermentacji głównej.

 

Nieśmiało ustawiam się w kolejce po to piwko ;)

Odeślę coś zwrotnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


2112

w moim nieźle zagadały

 

mam jeszcze trochę siary w tym piwie ale ono baraaardzo młode jeszcze :) 

wielu poleca je do piw dymnionych i mają coś w sobie

zastanawiam się jak by był efekt na prawdziwych lagerach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kosztowałem dziś brzeczkę i jak dla mnie to trochę słabo
 

 

Mam już ten słód z Anglii w domu, w zapachu wydaje się minimalnie mniej wędzony od CM pomimo podobnych paremetrów, w smaku też jest bardziej ciasteczkowy, CM w smaku ma chyba więcej "torfowości". Ale ogólnie na sucho słód wydaje się bardzo dobry. Pachnie ładnie i wyraźnie torfem. Zrobię z niego jednak wersje bez podpiekanych słodów, czystą jak łza "torfinkę", jasną, jednowymiarową i hardcorową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionierami tego stylu są chyba Nowozelandczycy z Yeastie Boys i ich Rex Attitude, który na fali popularności doczekał się nawet wersji imperialnej :)

 

Swego czasu piwo to było nawet dostępne w Europie. Miałem okazję próbować je rok temu we Włoszech i wywarło na mnie ogromne wrażenie. Do tego stopnia, że wczoraj również popełniłem warkę ze stu procentowym udziałem słodu wędzonego torfem i muszę przyznać, że jest moc. Mija doba, a w mieszkaniu nadal czuć torf :D

Edytowane przez buszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeście poszaleli, że wykupiliście całe whisky od CM w Polsce :( Ktoś może obserwuje rynek i powie mi ile ta susza trwa / kiedy będzie się można spodziewać? A najlepiej gdzie można jeszcze dorwać kilka kilo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.