Skocz do zawartości

"100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

W rzeczywistności słód wyszedł ciemniejszy niż na zdjęciu. Podpiekanie 400g i 100g.

 

30 min - 150°C

30 min - 180°C

30 min - 200°C (wyjęcie 400g, kolor określam na jakieś 300-400 EBC)

20 min - 220°C

20 min - 250°C (wyjęcie pozostałych 100g, kolor określam na jakieś 800-900 EBC)

 

Podpiekanie

Czy zapach podczas podpiekania jest jakiś bardzo odstraszający?

 

"Co się spaliło ? Zawsze nasmrodzisz jak mnie nie ma."

 

:D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekarnik ustawiasz na termoobieg, czy jakoś inaczej? Bardzo ładnie wygląda ten podpieczony słód!

 

100% peated ale na pewno ustawię w kolejce do warzenia, bardzo mnie zainspirowałeś. Dzięki :)

 

Na szczęście narzeczona już dopytuje, kiedy będziemy warzyć, i że napiłaby się Ardbega, bo dawno nic z torfem nie było — pod kątem takich eksperymentów, mam domowy komfort :cool:

Edytowane przez Mateusz Papiernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

30 min - 150°C

30 min - 180°C

30 min - 200°C (wyjęcie 400g, kolor określam na jakieś 300-400 EBC)

20 min - 220°C

20 min - 250°C (wyjęcie pozostałych 100g, kolor określam na jakieś 800-900 EBC)

 

 

Czy to później jakoś chlodzisz ?

W przypadku kawy istotnym jest żeby po paleniu ja dobrze wystudzic. Chodzi o fakt ze proces karmelizacji wciąż trwa wewnątrz ziaren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to choć w kilku % przypomina piwo 100% peated?

W tylu procentach, w ilu zasyp tego piwa stanowi słód wędzony torfem.

 

A ze strony producenta...

 

Britisches Whiskymalz gedarrt über schottischem Torf, sorgt für torfig-rauchige Aromen. Karamelmalz, Gerstenmalz und Malzzucker bilden die satte Bernsteinfarbe und den kräftigen, starken Körper.

 

...można domniemywać, że skoro ma tam parę innych słodów, to torfowy stanowi zauważalnie mniej niż 100% zasypu. Nie widziałem nic innego niż Nogne 100% Peated jak na razie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem nic innego niż Nogne 100% Peated jak na razie. :)

To mi przyszło na myśl od razu.

 

A co do pierwszej części, no cóż... jak mnie coś interesuje, to szukam odpowiedzi aż znajdę. Internet to dość pojemne narzędzie.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Smoked George? http://www.bier-delu...okey-george-422

W składzie jest tylko wędzony słód.

To są piwa, które są w moim zasięgu.

Bardzo mnie interesuje jak smakuje to piwo, gdyż temat jest ciekawy. Lubię alkohol o smaku podkładów kolejowych.

Mam już kupiony słód wędzony torfem Brewferm i nie wiem czy robić 100% czy dać go jako dodatek.

Edytowane przez keisan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekarnik ustawiasz na termoobieg, czy jakoś inaczej?

 

Termoobieg. Co kilkanaście minut otwieram i mieszam słód. Mocno palony mieszałem co ~5 minut.

 

Gratuluje pomiaru EBC słodu. Fajnie się będzie toto wpisywać do kalkulatora do wody :D

 

Ano chciałbym mieć takie oko :) Estymacja koloru na podstawie przyłożenia do różnych karmelowo palonych słódów jakie mam w domu.

 

Czy to później jakoś chlodzisz ?

 

W sumie postawiłem tylko na parapecie przy uchylonym oknie, które otworzyłem żeby przewietrzyć. W kilkanaście minut zrobił się letni.

 

A Smoked George? http://www.bier-delu...okey-george-422

W składzie jest tylko wędzony słód.

To są piwa, które są w moim zasięgu.

 

Smokey George bardzo ładnie pachnie torfem choć moje piwa są bardziej intensywne. W smaku torfu jest już nie wiele. A jak chcesz poznać ten słód to będzie dobry początek. Słód Brewferm jest średnio wędzony więc i piwo na nim będzie miało bardziej delikatniejszt aromat.

 

p.s.

Dziś rano jeszcze czuć spaleniznę w domu :)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niedługo minie rok od rozpoczecia wątku oraz tego projektu. Małe streszczenie wydarzeń oraz planów:

 

v.1 - pierwsza warka to jasne piwo, fermentowana w niskich temperaturach aby wydobyć maksymalną intensywność aromatów, i tak się stało, wersja była najbardziej torfowa ale jednocześnie dość jednowymiarowa, głównie w smaku.

Receptura: http://www.piwo.org/...640#entry260775

 

v.2 - zasyp wzbogacił się o słód whisky podpiekany w piekarniku, celem tego było nadanie dodatkowych elementów w smaku, założenie jak i skutek były trafione, aromat również się zbalansował z racji fermentacji w "normalnych" ejlowych zakresach, bez dodatkowych podpiekanych słodów nie będę już robił żadnej wersji!

Receptura: http://www.piwo.org/...840#entry297540

 

v.3 - wczoraj uwarzona, wzgobacona o podpiekany słód whisky (ciemny i palony), czuć je było podczas warzenia więc na pewno pojawią się również w smaku, może w aromacie, dużą zmianą jest to że ta wersja jest fermentowana na drożdżach dolnej fermentacji, w sumie miałem to w planach na następną wersję ale była to tzw. siła wyższa.

Receptura: http://www.piwo.org/...980#entry322105

 

Plany na 2015:

 

v.4 - na wiosnę wersja "chmielowa", jasna ale z podpiekanym słodem whisky (podpiekanie do uzyskania około 50 EBC), chmiel będzie amerykański o charaktrerze żywicznym, trochę na smak, trochę w aromat, zastanawiam się nad odmianami, drożdże o profilu neutralnym.

 

v.5 - na jesień/zima, ogólny zarys tej wersji: ciemna, z ciemnymi słodami, chmiel tylko na goryczkę, drożdże "funky" :)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto uwarzył 100% Peated Ale pewnie już wie o fantastycznej "wartości dodanej". Piwowar jest przesiąknięty tym zapachem (ciuchy, skóra, włosy) stąd wieczorny prysznic to jakby namydlanie się szamponem torfowym. Coś pięknego :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto uwarzył 100% Peated Ale pewnie już wie o fantastycznej "wartości dodanej". Piwowar jest przesiąknięty tym zapachem (ciuchy, skóra, włosy) stąd wieczorny prysznic to jakby namydlanie się szamponem torfowym. Coś pięknego :D

Mi się ten zapach kojarzy z takimi starymi papierosami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.