Skocz do zawartości

"100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj przyszedł słód whisky, wersja 30-45ppm w smaku i zapachu to mocne doznania :D

Będzie jednak mała zmiana co do drożdży (Wyeast 2565). Mam właśnie w garażu dla nich idealną temperaturę, 13°C.

 

Jeden z moich ulubionych tekstów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka w fermentorze (link do zapisków), czekam na start fermentacji. Niestety wyszło tylko 13,2°Blg a nie zakładane 15°Blg. Wyjątkowo zacierałem na lenia (90min) i być może stąd ta mniejsza niż zwykle wydajność lub też słód ten nie jest tak ekstraktywny jak zwykły pilzneński a tak sobie założyłem.

 

W każdym razie wędzonką nieźle waliło :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie wędzonką nieźle waliło :D

 

Jeszcze jedno info bo właśnie wyszedłem z łazienki w której zostawiłem dzisiejsze moje ciuchy. W łazience czuć wędzonką, ciuchy walą dymem conajmniej jakbym był na ognisku lub też grillował. Jest moc :smilies:

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 5 dzień fermentacji, w garażu 14°C, piana wciąż jest, fermentacja w tej temperaturze pewnie jeszcze potrwa. Lekkie odsunięci wieka i niuch nosem do fermentora .... zapach od drożdży zniknął a pojawił się torf - torf niszczy nozdrza! 100% torf i tylko torf - jestem wniebowzięty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 5 dzień fermentacji, w garażu 14°C, piana wciąż jest, fermentacja w tej temperaturze pewnie jeszcze potrwa. Lekkie odsunięci wieka i niuch nosem do fermentora .... zapach od drożdży zniknął a pojawił się torf - torf niszczy nozdrza! 100% torf i tylko torf - jestem wniebowzięty!

Nie przesadzaj z wąchaniem fermentującego piwa bo obawiamy się o Twoje nozdrza WiHuRa ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 5 dzień fermentacji, w garażu 14°C, piana wciąż jest, fermentacja w tej temperaturze pewnie jeszcze potrwa. Lekkie odsunięci wieka i niuch nosem do fermentora .... zapach od drożdży zniknął a pojawił się torf - torf niszczy nozdrza! 100% torf i tylko torf - jestem wniebowzięty!

!!! Czekam na wyplatę i zamawiam słody! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz odkryłem ten watek. Wiele razy robiłem z 100% wędzonego, ale nigdy na 100%whisky, Wojtek szacun. Potwierdzam, że ten słód może dawać efekt podkładów kolejowych, ale raczej w połączeniu z ciemnymi. Dobrze, że nie chmieliłeś hamerykanami, ja tak zrobiłem i chmiel całkowicie zamaskował wędzonkę. Weź na KKPD :lol: to po degustujemy :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie chmieliłeś hamerykanami, ja tak zrobiłem i chmiel całkowicie zamaskował wędzonkę

Co prawda nie miałem takiego planu, żeby chmielić to Ameryką, ale trochę mnie to zdziwiło, że chmiel potrafił zakryć wędzonkę. Spodziewałbym się zupełnie odwrotnego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też już po warzeniu, u mnie słód whisky z Brewferm, 12,5°Blg, drożdże Wyeast Scottish Ale.

Co ciekawe, podczas warzenia zapach dymu niezbyt intensywny (większy był przy zwykłej wędzonce), to brzeczka już ostro daje, wręcz zapach gumy czy jakiegoś smaru ale może się ułoży bo FFT po 3 dniach już pachnie bardziej stonowanie i dymiono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcących warzyć piwa wędzone (nie tylko te 100% torf) polecam poczytać artykuł z BYO, który kolega niedawno przetłumaczył:

http://www.piwo.org/topic/13013-artykul-byo-smoked-beer-piwa-wedzone/

Poza samą teorią wędzenia słodu na własną rękę jest parę pożytecznych rad co do samej kompozycji piwa (woda, słód, chmiel).

 

W kwestii mojej warki - piana opadła, fermentacja chyba już zakończona, narazie nie mierzę ekstraktu i nie będę przelewał na cichą bo niby po co. W następnym weekend butelkowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość pitupitu

A widzisz, przypomniało mi się, że na cichej mam coś takiego : Wędzone: 3kg wędzony stary+o5 monach +110 karmel ciemny Strzegom.

 

Wędzony miał 3 lata więc efekt słabszy będzie niż na nowym ale z tego co widzę jest ok. Jakoś nie widzę tych piw bez dodatku czegoś na przyciemnienie. Monacha dałem bo więcej wędzonego nie miałem.

Jeszcze jedno, piwa na tych słodach nie mają tej boczkowej wędzonki, której nie lubię, nawet jak jest ich większość w zasypie. Takie zrównoważone "sesyjniaki" raczej wychodzą.

 

I było z kega w Zielonej Górze w Hauście. Moim zdaniem nie dobre, choć w tej wersji widać było doskonale czego można sie spodziewać po takich piwach.

Szkoda czasu i gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie założe wątek 'Klub fascynatów piw wędzonych' . WiHura, zostaniesz prezesem :) . Wczoraj warzyłem wędzonkę, po zakończeniu fermentacji zdam relację w moich zapiskach, tu też będzie kopia oraz w temacie SCHLENKERLA wg ogólnych danych Leszcza, dopasowałem co miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, słód ten daję całkowicie inną wędzoność. Jeśli ktoś jest fanem whisky a'la wymienionych z pierwszego posta to dokładnie to są te aromaty. Zero boczkowości, szynkowości itp. tylko podkłady, apteka, szpital i dentysta. W smaku dochodzi jeszcze coś w rodzaju ziemistość i popiołu z ogniska. Prawda, że pięknie ? :D

 

Niestety piwo jest lekko mętne ale jak domniemam do kwestia drożdży bo Wyeast 2565 mają niską flokuację. Piwo będzie refermentowane w 13°C więc za 3-4 tygodnie pierwsza próba degustacyjna.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.