Skocz do zawartości

"100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Wild Black Strong 100% Peated Wood Barrel :D

Zrób zrób :) Jak znam życie pewnie będzie sporo >20°Blg.

 

Popełniłem dziś :D Jest czarne, jest 100% peated (no prawie, bo farba była z WES-a barwiącego), jest elegancko nachmielone i ma 22°Blg. Na cichą pójdzie jeszcze drewno. Zastanawiam się jeszcze czy nie "zdziczyć" je jakimś brettem? Ale chyba odpuszczę, może następnym razem, albo po pierwszej degustacji, po fermentacji głównej.

 

Dziś pierwszy test :D , zapach intensywny lizol, kolor smoła, smaczne, lekka goryczka, słodkawe, grzeje, sympatyczne, zapowiada się ciekawie. Dorzuciłem na cichą jeszcze 25g płatków dębowych mocno opiekanych i 25g płatków whisky, niech jeszcze poleżakuje ze 4 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Otworzyłem testowo dziś, raczej mieszaniec wędzono-słodowo-mini torfowy. Trochę czuć aromaty szpitalne. Zapowiada się na fajne piwo. Dla przypomnienia samemu kiełkowałem jęczmień oraz wędziłem żarem bukowym zasypywanym torfem. Piwo w odpowiednim czasie 'puszczę w obieg' :beer:

 

 

 

 

post-6562-0-81214900-1427568174_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ndajejszła wielkopomna chwiła. Ostatni przebieg wyeast 2112.

100% peated w wersji strong, zakładane ok. 20blg, dodatek soli wędzonej dymem jabłkowym, na cichą dużo (może nawet 100g) płatków whisky. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... dodatek soli wędzonej dymem jabłkowym ...

 

Potwór jakiś. Możesz wysłać butelką badź dwie ;)

 

Wyślę :) najprawdopodobniej, stety lub niestety będą to butelki 0,5l, bo wszelkie bączki w browarze zostaną jutro napełnione braggotem.

 

Spodobał mi się efekt jaki dała sól w MacFannyBaw, zobaczymy, co będzie tutaj. Chociaż przy takiej ilości torfu to może się nawet nie przebić ;)

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beu's Homebrewing - 100% Peated Ale, 100% słód Bruntal.

 

Aromat: torf dość intensywny, szpitalne, apteczne, jodyna, trochę estrów

Wygląd: piana mała, szybko opada, kolor bursztynowy (tak Bruntal ciemny czy było coś "extra" ?), idealnie klarowne

Smak: dość słodowo, wręcz jakby słodki, estrowe, trochę landrynkowe, torfowe

Odczucie w ustach: pełne, cierpkie, ściągające, wysycenie średnie

Goryczka: średnia, balansuje słodycz, krótka, nie zalega

 

Ogólnie: Jak na słód Bruntala jest świetnie, widać ten słód jest bardzo nierówny, tu aromat torfowy jest naprawdę wyraźny, trochę za dużo cukrów resztkowych (można bardziej odfermentować i zacierać na wytrawnie), pełnię potęguję też sporo estrów w smaku, sytuacje ratuje dobra goryczkowa kontra.

 

Dzięki za piwo!

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzięki za reckę ;) Odpowiadając na pytanie: nie było nic ekstra, ściśle trzymałem się ram stylu 100 % Peated.

 

No i czy po spróbowaniu tego piwa, dodałbyś do wytycznych na pierwszej stronie "zacierać raczej na wytrawnie, używać mocniej odfermentowujących szczepów" jako wytyczne? Wytrawnego 100% Peated tak jak pisałem - nie próbowałem, ale intuicja podpowiada mi, że umiarkowana wytrawność będzie lepiej pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiający ten kolor. Wychodzi na to że ten słód miał coś w okolicy 15-20 EBC, jak monachijski ciemny. Być może wyższa barwa koreluje się z wyższym aromatem torfowym bo na pewno tą partię dłużej/mocniej dymili.

 

Co do zacierania to jak kto lubi w sumie, dla mnie lepsze są wersje wytrawne, słód wędzony chcąc nie chcąc zawsze wnosi wrażenie pełni więc nie ma co zostawiać nadmiaru cukrów niefermentowalnych.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wczorajsza degustacja 100% Peated Ale od kolegi buszi.

 

Parametry, 15°Blg, 6,5%, 35 IBU, słód ze słodowni Fawcett, zasyp 100% tego słodu

 

Aromat:

Na początek aromat wyraźnie torfowy, apteka, szpital, ale po chwili łagodnieje, na pewno nie jest on tak silny jak w przypadku słodu CM 30-45 pmm. To, że aromat nie aż tak intensywny niech świadczy fakt że w aromacie wyraźnie czuć estry, słodowość, to tego jakby ziołowa nutka, czyżbyś chmielil na aromat ?

Wygląd:

Piwo jasno żółte, nagazowanie średnie (piwo lane z kega), biała śnieżnobiała, opada do kożuszka.

Smak:

Oczywiście, głównie torfowy, słodowy, delikatnie ziemisty, nie ma tu jakieś szorstkości i zbytniej popiołowości.

Goryczka:

Dość wysoka, wyraźnie ziołowa, nawet może lekko pozostająca ale nie ma charakteru łodygowego

Odczucie w ustach:

pełne piwo, dość gładkie

 

Ogólnie:

Piwo bardzo mi smakowało choć może być nazbyt pełne jak na mój gust aczkolwiek piwo jest dobrze odfermentowane, wysoka goryczka dobrze balansuje smak. Potwierdza się tym samym zasada o której już pisałem, piwo 100% Peated musi mieć dość wysoką goryczkę, bez niej będzie słabo pijalne i męczące.

 

Słód CM vs Fawcett:

Co jednoznacznie mogę stwierdzić już po drugiej degustacji piwa na słodzie Fawcett. Słód Fawcett jest o wiele mniej aromatyczny pomimo podobnej zawartość fenoli, widać techologia jego wędzenia jest trochę inna niż w przypadku słodu ze słodowni Castle Malting. Ale za to słód Fawcett ma o wiele więcej torfowego smaku oraz jest mniej popiołowy i szorstki.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję.

 

Piwo było chmielone wyłącznie na goryczkę polską Iungą. Fermentowane w temperaturze około 14 stopnii (Wyeast 1056), aby jak najbardziej uwypuklić aromat torfu. W pełni podzielam również opinię dotyczącą porównania słodów z obu słodowni.

Edytowane przez buszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym samym zasyp wersji nr 4 mojego piwa będzie wyglądała następująco:

 

50% słodu CM 30-45 ppm

50% słodu Fawcett Heavily Peated 30-40 ppm

 

Tym razem nie będę podpiekał słodu. Zobaczę na ile słód Fawcett poprawi sam smak piwa. Mam nadzieję że wniesie właśnie tą brakującą nutę słodowości i torfowości a tym samym smak piwa nie będzie tak pusty jak w przypadku użycia tylko słodu CM.

 

Warzenie być może już w sierpniu choć aktualnie jest ono uzależnione od dostępności słodu Fawcett Heavily Peated, teoretycznie powinnień już niedługo pojawić się w Alepiwo.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Słód Fawcett Medium Peated właśnie wjechal do magazynu Alepiwo (będzie dostępny wnet w sprzedaży, niestety wersja Heavliy Peated nie była dostępna). Słód medium dodałem do listy w pierwszym poście, ten słód ma poziom fenolii w okolicach 20ppm.

 

Zatem kolejna wersja 100% Peated powstanie w październiku, dokonała się mała zmiana - OG 24°Blg. Stay tuned :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Kolejna wersja 100% Peated Ale od paru dni w butelkach. Finalnie piwo odfermentowało z 22,5°Blg do 5°Blg co daje prawie 11% alk. Na etapie butelkowania alkohol był całkiem nieźle ukryty co dobrze rokuje. Oczywiście w piwie dominuje torf i oto chodzi :)

 

post-3232-0-49176800-1447767250_thumb.jpg

 

Przy okazji, fanów torfu oraz nowych śmiałków chcących zapoznać się z tego typu piwiem zapraszam 11 grudnia do Chmielarni na ul. Twardej 42 w Warszawie na piwo Morczny Kochaś z Browaru Pierwszy Chmiel.

 

Kolega kentaki zaprezentuje swojego torfowego RIS'a a przy okazji pojawi się kilka butelek mojego 100% Peated Ale 22,5°Blg (chyba że kentaki wcześniej sam je wypije :D)

 

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1038195376211079/

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jestem wielkim fanem wyrobów z Islay. Otrzymałem nawet w dzierżawę od Laphroaiga stopę kwadratową ziemi na tej wyspie (N 55 38.025, W 6 08.975). Ardbeg i Lagavullin to arcydzieła.

Do rzeczy. Zamówiłem 10 kg słodu CM, który będę miał na dniach.

Mam zamiar zrobić dwie warki. Połowę przeznaczę na Island of Islay Single Malt wannabe-Scotch Whisky, a drugą na piwo.

Przeczytałem cały Twój wątek i mam pewną uwagę oraz kilka pytań. Mógłbyś zamieścić w pierwszym poście zbiór przydatnych informacji, np. linki do wszystkich Twoich warek 100% peated oraz jakieś podsumowanie doświadczeń. Żeby wszystko było pod ręką.

A teraz pytania.

Chcę zrobić piwo wyłącznie dla siebie i znajomych, którzy potrafią docenić smak i zapach z Islay. Chodzi zatem o maksymalizację doznań smakowo/węchowych. Ma walić i smakować podkładami kolejowymi oblanymi płynnym asfaltem Jakie zatem, na podstawie Twoich doświadczeń, powinienem założyć OG? Czy 12 wystarczy, czy lepiej 15 albo jeszcze więcej? Jaki schemat zacierania będzie optymalny? 62/72 po 30 minut?  Czy może 20-40? Na razie wszystko warzyłem na drożdżach suchych, ale wczoraj otworzyłem pierwszą butelkę Grodziskiego, którego zrobiłem na Fermentum Mobile i jestem zachwycony. Czy FM12 W szkocką kratę będą odpowiednie, czy też może wystarczą zwykłe S-04 albo jeszcze inne? Wyeast nie chcę używać ze względu na cenę i małą warkę (na piwo przeznaczę tylko 5 kg słodu, jak wyjdzie fajnie, następnym razem zrobię więcej i mogę użyć droższych drożdży). Co z IBU? Piszesz, że chmielenie wyłącznie na goryczkę i minimum 32, najlepiej Fuggles, ale... ile IBU będzie optymalne by spełnić moje założenia?

Co do whisky. Niby temat jest o 100% peated piwie, ale do pewnego momentu będę warzył piwo :-) Drożdże mam dedykowane Coobra Whisky, tylko myślę nad zacieraniem. Jakieś sugestie? Takie samo jak dla piwa? I czy gotować (aby zabić mikroby) czy po filtracji od razu studzić?

 

Dzięki za pomoc i niech torf będzie z Tobą!

 

UPD:

a co z płatkami dębowymi? Dodawać do cichej/leżakowania? Do whisky mam zamiar dodać do destylatu, ale co z piwem? Jakie? Lekko, średnio, mocno opiekane?

Edytowane przez voytech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma walić i smakować podkładami kolejowymi oblanymi płynnym asfaltem Jakie zatem, na podstawie Twoich doświadczeń, powinienem założyć OG?

 

OG nie ma nic do tego, zrób takie jakie chcesz, czy będzie niskie czy wysokie OG torf będzie wszechmogący.

 

 

Jaki schemat zacierania będzie optymalny? 62/72 po 30 minut?Czy może 20-40?

 

Zdecydowanie polecam zacierać na wytrawnie.

 

 

Na razie wszystko warzyłem na drożdżach suchych, ale wczoraj otworzyłem pierwszą butelkę Grodziskiego, którego zrobiłem na Fermentum Mobile i jestem zachwycony. Czy FM12 W szkocką kratę będą odpowiednie, czy też może wystarczą zwykłe S-04 albo jeszcze inne?

 

FM12 i S-04 nie polecam bo zostawiają więcej słodowości, raczej drożdże neutralne, z suchych np. US-05. 

 

 

Co z IBU? Piszesz, że chmielenie wyłącznie na goryczkę i minimum 32, najlepiej Fuggles, ale... ile IBU będzie optymalne by spełnić moje założenia?

 

Nie wiem ja masz założenie w stosunku to IBU, możesz użyć dowolny chmiel tak aby wyjśc zdecydowanie powyżej 30 IBU, jeśli lubisz większą goryczką może być nawet 40 IBU, to też będzie grać.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zatem:

 

5 kg słodu wędzonego torfem CM

65 g Fuggles (60 min)

US-05

Warka: 21 l

Zacieranie

62* 40 min

72* 20 min

 

da mi:

12 Blg, 40 IBU, 9 EBC, 5,2 ABV.

 

Co z płatkami dębowymi?

Czy przypiec 5% słodu w piekarniku (http://www.piwo.org/topic/5480-browar-czarny-rys/page-41&do=findComment&comment=293637)?

 

IBU nigdy nie jest za wysokie, ale nie chcę by przesłoniło torf, a raczej podkreślało niepijalność tego piwa przez suabych :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.