Skocz do zawartości

"100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego doświadczenia po użyciu gęstwy po mocniej wędzonym piwie (nawet niekoniecznie torfem) i gdy następne piwo nie jest jakieś bardzo intensywne sensorycznie (np Ris itp.) to przechodzi minimalna wędzonka, przy głębszej analizie piwa bez problemu wyczuwalna ale przy normalnym piciu bez większej refleksji to niekoniecznie.

Czyli jak pod konkurs lub jak celem jest super stylowe piwo, to nie polecam, w pozostałych sytuacjach jak najbardziej.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co innego. Gęstwa to w większości drożdże, trochę wody i śladowe ilości brzeczki. Po przepłukaniu już śladowo śladowe. U mnie nigdy nie pojawiły się żadne ślady dymu z gęstwy, ani nikomu ze znajomych piwowarów gdy ich o to pytałem. Tylko że ja też zawsze hołduję zasadzie zadawania gęstwy od piwa słabszego do mocniejszego więc to też może mieć znaczenie. Sugerowanie też ma znaczenie, trzeba zrobić serię ślepych testów aby stwierdzić z całą pewnością więc nie będę się upierał przy swoim. Jednak gdy robimy cokolwiek innego niż jasny lager to bym się przechodzenia dymu nie obawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu jestem zbyt wyczulony na fenole ale ja zwłaszcza w przypadku warzenia pod jakiś konkurs polecam ostrożność ;)

 

edit:

Ja też zawsze bez płukania gęstwę zadaję, co oczywiście ma wpływ.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie i doświadczenia.

Przepraszam za śmiecenie w wątku.

Wniosek do przewidzenia - weź przepłucz i problem z głowy.

Bonus: nie jedno a dwa wiadra da radę obdzielić.

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak 100% to 100%, postanowiłem zrezygnować z jęczmienia palonego i ewentualnie podprażyć jakąś część słodu.

Ile % użyć aby uzyskać ciemniejszy bursztyn? Wiem, że praży się nieśrutowany słód ale mam tylko ześrutowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

myslalem, ze zagłębiając się w temat piwa moja sympatia do whisky zmaleje, ale po tym temacie narobiliście mi ochoty :) ide zaraz po jakiegos torfowca do sklepu (moja pierwsza butelka z torfowych rejonow więc trzymac kciuki :P)

 

pytanie moje jest nastepujące, czy ktoś warzył piwo uzywajac slodu z viking malt, niestety z tego co widzę po sklepach u mnie na wsi,  jest tylko słód z viking malta, który mógłby się nadawać 

 

czasu troche do podejścia do tematu mam, więc możliwe, że po prostu coś zamówie konkretnego, ale z czystej ciekawości pytam o viking malta

 

 

swoją drogą, czy byłby ktoś chętny odsprzedać butelke swojego wyrobu ? jestem strasznie ciekaw tego piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie degustuje laphroaig 10yo i jak na pierwsze wrazenie z torfowcami i opiniami z nimi związanymi - nie jest źle :D wrażenie jakby mi ktos zabandażował język jest świetne hehe :D

 

 

42 minuty temu, WiHuRa napisał:

Możesz zrobić piwo na Viking malt, aromat torfu nie będzie tak intensywny ale piwo wyjdzie. Będziesz miał pogląd czego się spodziewać.

bardzo mi się podoba zamysł Twojej wersji nr 6 i będę probował użyć takiego zasypu jak Ty, no chyba, że będzie mi bardzo nie po drodzę z zamawianiem, to uwarze na vikingu.

nie jestem fanem ciężkich piw więc takie sesyjne piwo będzie strzałem w dziesiątke żeby ugryźć temat

 

 

PS dzięki za zmotywowanie do spotkania z Islay :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie trochę poczytałem w temacie, jednak za parę dni będę przymierzał się do warzenia i nie do końca wiem jak zrobić, żeby było dobrze, a nie chciałbym zepsuć tego wędzarza - dopiero za mną kilka warek (głównie pale ale'e i stout'y) i nie czuję się pewnie w tym stylu

 

składniki jakie posiadam

CM 30-45 ppm 5kg

drożdże - US-05

chmiel - magnum

 

Proszę o poradę jak zacierać oraz chmielić oraz w jakie blg celować - jak Wy byście to zrobili, żeby było dobrze

 

z góry dziękuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jestem nowicjuszem i po przeczytaniu tematu wiem że trzeba zacierać na wytrawnie, ale jeszcze tak nigdy nie zacieralem, jestem po kilku warkach gdzie głównie wrzucałem słód i trzymałem go w temperaturze 68 przez godzinę. Powinienem zacierać jak np Twoja wersja 6?

Co do chmielu rozumiem że dać go tylko na goryczke na 60minut ? Ile ?20g? 30g?

Co do blg kalkulator podpowiada że z 5kg na 20 l wyjdzie koło 13,5 blg, więc zrobię trochę ponad 20l żeby wyjść koło 12-13.

 

Jeszcze pytanie co do fermentacji, z tego co czytałem zalecacie żeby fermentowac w dolnej granicy, w tym momencie możliwości są dwie koło 18stopni albo 11-12stopni, jak to rozplanować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale ten wątek nie służy do nauki podstaw piwowarstwa. Na forum są wątki które będą dla Ciebie pomocne.

 

Co do fermentacji - rozumie, że drożdże będą górnej fermentacji więc decydowanie 18°C.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale 3,5 kg 

Monachijski II 1 kg

Brown  0,75 kg

Crystal 160 0,4 kg

Carafa 2 0,2 kg 

Palony jęczmień 0,1 kg do wysładzania

Warka 20l

 

Taki robust porter ostatnio stworzyłem, a teraz chcę uwarzyć jego torfową wersję zastępując 2 kg Pale Ale słodem medium peated 20 ppm z Bestmalz. Pytanie. Wystarczy 2 kg (tyle mam), czy może dokupić i cały pale ale zastąpić wędzonym. Pozostałe składniki też są elastyczne. Co zmienić zdecyduję przy rozlewie wersji pierwszej. Chcę, aby torf był zaznaczony, ale nie dominujący. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam! Podpinam się pod temat.:)

Na wstępnie napiszę, że jestem mało doświadczony (6 warek) stąd prośba o wyrozumiałość. Podpinam się pod temat to bo marzy mi się zrobić podobne piwo coś w stylu whisky stout. Jestem fanem wędzonki w piwie i od jakiegoś czasu polubiłem stouty. Miałem swój plan na warkę i kupiłem już surowce a później natrafiłem na ten temat. Słowa uznania za te eksperymenty i długofalowe próby. Do rzeczy poniżej mój plan a na końcu pytania. Gorąca prośba o odpowiedź.

 

zasyp:

Słód Whisky 35ppm Castle Malting – 3 kg
Słód Pale Ale Zero Viking - 1,50 kg

Słód Monachijski Jasny Viking - 1 kg
Jęczmień palony Viking - 0,20 kg
Słód czekoladowy Ciemny Viking - 0,25 kg

Słód Carafa III Special Weyermann - 0,25 kg
płatki owsiane błyskawiczne - 0,40 kg

 

Zacieranie : woda ilość słodu x 3 litry. Temp 64 – wsypujemy wszystkie słody i płatki i trzymamy 40’ w temp. około 61-62. Podgrzanie do 72 i trzymamy 20’. Na koniec podgrzanie do 78 i 5’. Przeniesienie do filtracji. Wysładzamy do 25 litrów chyba że wcześniej spadnie wydajność poniżej 2,5 blg.

Gotowanie 65’ – w 55’ 60  gram chmiel Premiant CZ 2014 (10,5% wiem że stary dlatego dam go więcej innego nie mam na zamianę), w 25’ 12 gram Sybilla (6,3% z 2016 więcej nie mam)

Chłodzenie i drożdże us-05 wcześniej zrehydratyzowane.

Po fermentacji burzliwej X dni. Przelanie na cichą i dodanie płatków dębowych 60 gram średnio opiekane z USA.

Refermentacja przy użyciu glukozy 110 gram na 20 litrów piwa.

 

Moje pytania:

1.       Jak z zasypem – czy coś ograniczyć?

2.       Czy zacieranie planuje odpowiednio?

3.       Czy ilość chmielu zwiększyć? Nie mam w zamyśle aby chmiel dominował raczej chce aby goryczka z chmielu przełamała lekko słodycz.

4.       Czytałem w tym temacie, że płatki dębowe to zły pomysł – polecacie zrezygnować?

5.       Dodatkowo proszę o inne cenne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.