Skocz do zawartości

"100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Akurat piwa 100% brett nie mają zbyt wiele stajni bo dzikuski fermentują sobie spokojnie a nie walczą o pokarm z saccharomycesami. Piwo wychodzi bardziej owocowe.

 

Miałem już 100% peated ale (zbyt wysoka temperatura fermentacji długo kryła wędzonkę), już zbieram się do 100% peated lagera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Co myślicie o chmieleniu na zimno piw torfowych? Popełniłem jakiś czas temu whisky stouta 15blg, 40% słodu heavy CM i wyeasty 1728. Zastanawiam siw nad wrzuceniem 30-40g fugglesa na kilka dni na zimną. Macie jakies doswiadczenia?

Najprawdopodobniej nic nie poczujesz. Szkoda chmielu, przelewania itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym chmielu i jego ilości może być ciężko Ci go wyczuć. Jak już chcesz się przebić przez 100% torf to już naprawdę mocno aromatyczne chmiele i w dużej ilości.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ten słód ma 5-10ppm fenoli, także nie może być zbyt intensywny.

jeśli kiedykolwiek ktoś powiedział że rozmiar* nie ma znaczenia, uspokoję i potwierdzę - kłamał

 

*przez rozmiar mam na myśli ilość ppm :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos opcji na "bretach". Kolega @@kentaki wykonał wersje z drugą fermentacja na tychże drożdżach - końska dera, stajnia, owocowość i mocno apteczne i torfowe akcenty dały czadu, kwaśność raczej minimalna. Ekstremalne piwo, pijalne i całkiem ciekawe.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja również spróbowałem swoich sił w temacie torfowego ale. 

Na festynie piwowarskim w Dywitach chłopaki ze sklepu AFB rozdawali wędzone słody z Vikinga. Ponieważ radykalne piwo już jakiś czas chodziło mi po głowie, chętnie skorzystałem i wziąłem kilka kilo. 
Zasyp: jęczmienny wędzony torfem 5kg, pszeniczny dymiony drewnem dębowym 1kg, jęczmienny wędzony drewnem czereśni 1kg. Zacieranie w 66°C przez jakieś 3 godziny, bo miałem trochę innych zajęć.
Gotowanie: 20g Marynki na 60min, mech irlandzki na 10min. 
Wyszło 17l, OG 1,074, czyli 18BLG. Piwo schłodzone do 21°C przelałem do wiadra po lekkim piwie na US05. 
Brzeczka mocno nie śmierdziała podczas zacierania, dużo bardziej zalatywał sam słód. Natomiast jak wsiadłem do auta po wszystkim, to czułem, że jestem nosicielem intensywnego aromatu ogniska.

Trzy tygodnie fermentowało, a następnie z miesiąc stało na cichej w temp. 13°C. Piwo jest idealnie klarowne i bardzo jasne. Zeszło do FG1,012, co daje 8%alko. Na 15l piwa dałem 94g glukozy. W smaku jest torfowa wędzoność oraz słodycz, fajna kontra goryczki. Aromat subtelny, nie zapowiada tego co czeka w smaku. Piwo jest jeszcze młode, ma 2 miesiące, ale zapowiada się rzetelnie. Aromaty wędzone fajnie się uzupełniają, piwo nie jest jednoznaczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Drożdże: Neutralne drożdże, moga być także lagerowe, dla drożdży ale zalecana fermentacja w dolnym zakresie temperatur tak aby efekty fermentacji nie przykrywały aromatu słodu, polecam drożdże Wyeast 1728 Scottish Ale

Pytanie z cyklu "nie ma czatu". T otoczenia to stabilne 16-17°C. Które drożdże w tych warunkach będą lepsze do wędzonki: Notki, S-04, US-05 czy K-97. Według moich doświadczeń i dotychczasowej lektury forum, nie widzę faworytów. Albo dostanę jakąś radę albo będę losował ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Drożdże: Neutralne drożdże, moga być także lagerowe, dla drożdży ale zalecana fermentacja w dolnym zakresie temperatur tak aby efekty fermentacji nie przykrywały aromatu słodu, polecam drożdże Wyeast 1728 Scottish Ale

Pytanie z cyklu "nie ma czatu". T otoczenia to stabilne 16-17°C. Które drożdże w tych warunkach będą lepsze do wędzonki: Notki, S-04, US-05 czy K-97. Według moich doświadczeń i dotychczasowej lektury forum, nie widzę faworytów. Albo dostanę jakąś radę albo będę losował ;)

 

 

W34/70 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-17 stopni za dużo jak na w34/70.

16-17 degrees is too high for w34/70

 

 

Have you tried it? Plenty of people have and do not agree with you. My 8 Plato 100% peated lager was fermented warmer than that on 34/70. No big issues.

Edytowane przez BretBeermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Robicie jeszcze 100% Peated? U mnie w browarze wersja 6, tym razem mix po 1kg słodu CM, Fawcett i Bestmalz. Swoją drogą co za piękne czasy, w jednym sklepie 4 różne słody wędzone torfem (jeszcze był Viking Malt). OG 10 Plato więc ma być lekko i sesyjne. Drożdże FM12 W szkocką kratę. Dam znać jak wyszło.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, WiHuRa napisał:

Robicie jeszcze 100% Peated? U mnie w browarze wersja 6, tym razem mix po 1kg słodu CM, Fawcett i Bestmalz. Swoją drogą co za piękne czasy, w jednym sklepie 4 różne słody wędzone torfem (jeszcze był Viking Malt). OG 10 Plato więc ma być lekko i sesyjne. Drożdże FM12 W szkocką kratę. Dam znać jak wyszło.

Robiłem w sobotę. Dawno już u mnie tego nie było. 100% CM mocny na WLP 007.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, WiHuRa napisał:

Robicie jeszcze 100% Peated? U mnie w browarze wersja 6, tym razem mix po 1kg słodu CM, Fawcett i Bestmalz. Swoją drogą co za piękne czasy, w jednym sklepie 4 różne słody wędzone torfem (jeszcze był Viking Malt). OG 10 Plato więc ma być lekko i sesyjne. Drożdże FM12 W szkocką kratę. Dam znać jak wyszło.

Mam już gotowe słody i recepturę na 10l warkę:

1kg Strzegom wędzony torfem 5-10 ppm

1kg Fawcett medium peated 20 ppm

0,25 kg jęczmień palony

0,25 kg prażonych płatków owsianych

Co sądzicie o tej recepturze?

Zacierać na słodko czy wytrawnie? Drożdże planowałem użyć gęstwy US 05 po aktualnej warce i fermentować w temp. ok. 15-17 stopni aby uzyskać czysty profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak by nie liczyć to nie będzie 100% :)
 

Jak zacierać to Ci nikt nie powie - wszystko zależy co chcesz uzyskac i jak chmielsz :)

Z mojego odczucia piwa z torfem są bardziej pełne ( to odczucie bo pomiary pokazują coś innego ) dlatego przy wyższym balingu nie zdecydował bym się zacierać na słodko, przy niższym 8-10 takie 68°C ( u mnie - nie koniecznie u Ciebie da ten sam efekt ) wydaje się ok 

US-y są ok, ale nie wiem czy 15-17 pozwoli Ci uzyskac czysty profil - jeśli Twoje doświadczenie mówi Ci że tak to super :)

Płatki owsiane wydaja mi się zbędne ale jak pisałem wyżej - wszyszto zależy co chcesz uzyskać :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, FurioSan napisał:

jak by nie liczyć to nie będzie 100% :)
 

Jak zacierać to Ci nikt nie powie - wszystko zależy co chcesz uzyskac i jak chmielsz :)

Z mojego odczucia piwa z torfem są bardziej pełne ( to odczucie bo pomiary pokazują coś innego ) dlatego przy wyższym balingu nie zdecydował bym się zacierać na słodko, przy niższym 8-10 takie 68°C ( u mnie - nie koniecznie u Ciebie da ten sam efekt ) wydaje się ok 

US-y są ok, ale nie wiem czy 15-17 pozwoli Ci uzyskac czysty profil - jeśli Twoje doświadczenie mówi Ci że tak to super :)

Płatki owsiane wydaja mi się zbędne ale jak pisałem wyżej - wszyszto zależy co chcesz uzyskać :)

 

 

Ok w takim razie pójdę w niższą temperaturę zacierania.

Płatki aby właśnie uzyskać tę pełnię, jeśli ją dają te słody to faktycznie z nich zrezygnuję, pozostawię tylko ten palony jęczmień dla odrobiny popielniczki.

Zależało mi na tym aby uzyskać większą pełnię dlatego dodałem te płatki i chciałem pójść w wyższą temp. bo już dwa razy mi dość głęboko zeszły te drożdże mimo zacierania na słodko (68 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich warunkach, na moim sprżecie ( kadź, termometry ) aby było czuć wyraźną pełnie to zacierać musze 70-72°C tak że wiesz - to o jakich temperatuch mówi teoria nie koniecnzie jest jota w jotę z browarem domowym. 

 

Zacznij od jak najprosztszego zasypu i bazuj na doświadczeniu, skoryguj przy następnej warce to co poszło inaczej niż planowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 100 a ~30% jeszcze fermentuje, ale we mnie urodziło się takie pytanie: co z gęstwą?

Jest szansa na przeniesienie jakiejkolwiek nuty wędzonki?

Jakie są wasze doświadczenia - dawaliście gęstwę z peated do czegoś neutralnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.