Skocz do zawartości

Mocne aromatyczne piwo górnej fermenacji na drugą warkę?


Mołot

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam i nie mam pomysłu. Lubię piwa mocne, aromatyczne, takie do sączenia a nie do picia. Barwę preferuję bursztynową, chmielu sporo, ale goryczki umiarkowanie. Więc oczywiście za takie chciałbym się zabrać. Niestety na zacieranie nie mam warunków (kuchenka elektryczna za słaba, blok w którym nie wolno używać gazu, miejsca mało, tylko wynajmuję więc poważnych zmian w tej materii nie będzie), więc chciałbym coś, co da się na ekstraktach zrobić. i szukam, szukam, ale przepisy albo wymagają zacierania, albo po prostu nie rozumiem.

 

Dolna fermentacja nie wchodzi w grę do wiosny, niestety o ile mogę w całym mieszkaniu utrzymać 20 stopni lub w jednym pokoju zejść nawet do 16, o tyle niżej to już "bardzo nie bardzo", dlatego szukam czegoś na górnych.

 

Możecie coś polecić? Jeśli to nie kłopot, prosiłbym o celowanie w okolice 20, max 25 litrów.

Edytowane przez Mołot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Pierwsza warka właśnie na jasnym WESie jedzie, duży (1,7) chmielony i mały (1,2) niechmielony. Myślisz że można się pokusić o obie puszki duże, żeby uzyskać coś bardziej esencjonalnego? Ewentualnie 1,7 chmielony, 1,2 niechmielony, 1,2 bursztyn?

 

Opis drożdży mi się podoba, ale nie mogę znaleźć (albo pewnie widzę, tylko nie rozumiem) jak je trzeba nakarmić żeby było dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup kociołek lidlowy i zatrzyj ESB (English Special Bitter) np na drożdżach S-04. Z ekstraktów może też to się uda złożyć. Będziesz zadowolony :)

Edytowane przez jackson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis drożdży mi się podoba, ale nie mogę znaleźć (albo pewnie widzę, tylko nie rozumiem) jak je trzeba nakarmić żeby było dobrze

 

Poniżej załączyłem pdf ściągnięty ze strony sklepu Twój Browar z instrukcją obsługi drożdży płynnych Wyeast.

Instrukcja u-ycia dro-d-y p-ynnych WYEAST.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatrzyj ESB (English Special Bitter)

No i kiszka, bo jedyne co mi Google pokazuje, to http://www.eurowin.pl/pl/p/Koncentrat-piwa-English-Bitter-1,7-kg/438 a ewidentnie nie o to chodzi, skoro mam zacierać ;) No i problem z kuchenką, nie wierzę by dało się na niej sensowny nastaw zatrzeć, jak 10 litrów rosołu ledwo idzie :|

 

Bzdzionek dzięki za PDF!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinować z drogimi ekstraktami, lepiej by ci było kupić coś takiego: http://twojbrowar.pl...iwo-domowe.html

 

Za 43.70 + 9,50 za drożdze masz 25 litrów całkiem fajnego piwa. No i trzeba się zaopatrzyć w sprzęt, bo bez tego nie ruszysz.

 

Edit. Wiem że miało być mocne, aromatyczne, etc, ale z puchy wiele nie narobi...

Edytowane przez RobertJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trzeba się zaopatrzyć w sprzęt, bo bez tego nie ruszysz

Za dwa, trzy miesiące jasne. Na razie obawiam się, że to nie wchodzi w grę. Ograniczenia na ten moment jakie mam, takie mam, podałem w pierwszym poście. Też się z nich nie cieszę. Niestety muszę z nimi żyć. Do konkursów stawał nie będę, ale i tak chcę dojść jak najbliżej celu. Że belgijskie lubię, to sugestia JacekKocurek jest kusząca - na tyle prosta, że się nie boję. Nie wymagająca sprzętu którego nie mam ani nie mam gdzie trzymać. Twoja jest bardziej apetyczna i lepsza cenowo. Niestety chwilowo po prostu nierealna :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie masz możliwości gotowania całej brzeczki musisz nachmielić wodę i potem wykorzystać ja do rozcieńczenia ekstraktu. Jeśli znajdziesz garnek na 5 litrów to napełnij wodą zagotuj i wrzuć 10g chmielu o 10%a-kwasów, po 30 minutach wsyp kolejne 10g, po kolejnych 30 minutach wyłącz palnik i wsyp 20g chmielu na aromat. Przykryj i wstaw do wanny niech się schłodzi i wlej przez sitko do fermentora z ekstraktem. 4kg ekstraktu jasnego z WESa dadzą Ci 15°Blg w 20 litrach, 4,5kg 17°Blg a 5kg prawie 19°Blg.

Jeżeli chmiel ma inna zawartość a-kw trzeba oczywiście przeliczyć. Obliczeniowa goryczka to ok 29-32IBU.

Co do drożdży to mogą być suche. Nie polecam T-58 ale jeżeli masz możliwość przefermentowania w 16°C to i one mogą być. Są teraz dostępne drożdże do belgów u innych producentów (Danstar, Mangroove Jack's)

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak część ekstraktu zastąpić syropem karmelowym z glukozy? Nie z oszczędności, bynajmniej - po prostu z tego co czytałem Quadrupla tak się robi, a jest to smak, który mi odpowiada. No i robienie syropów karmelowych mam obcykane, przygotowywałem i po 3kg za jednym podejściem, więc to nie jest problem. Wychodzi mi nawet z zamkniętymi oczami przed poranną kawą, jak robię porcyjkę do tej właśnie kawy ;) No i zaleta jest taka, że tego syropu można dodać ile się chce do odpowiedniego BLG a resztę zużyć do kawy, nic się nie marnuje, więc nie kusi by wlać za dużo "o bo jeszcze zostanie i co?"

Edytowane przez Mołot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego co pisałem wyżej - ESB:

ja robiłem tego: http://piwodziej.pl/pl/p/Extra-Special-Bitter-Premium-14%2C7Blg/242

wyszedł wg mnie bardzo dobry

 

Kociołek z lidla to nie zwykły garnek, tylko garnek na prąd - robisz w tym spokojnie warki po 20-22 litry. Najwięcej póki co zrobiłem koźlaka 17 BLG i jeszcze jest potencjał. Generalnie garnek "obecny" na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.lidl.de/de/Weitere-elektrische-Kochgeraete/SILVERCREST-Gluehwein-/Einkochautomat-digital-mit-LCD-1 taki? Wygląda bardzo dobrze, no i wbudowany termostat na pewno nie może zaszkodzić. Tylko gdzie ja po drodze mam Lidla? Zresztą to i tak pieśń przyszłego miesiąca dopiero... Ostatnio kupiłem fajne nowe łóżko, i takie tam sprawy... Ile można na raz? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i nie mam pomysłu. Lubię piwa mocne, aromatyczne, takie do sączenia a nie do picia. Barwę preferuję bursztynową, chmielu sporo, ale goryczki umiarkowanie. Więc oczywiście za takie chciałbym się zabrać. Niestety na zacieranie nie mam warunków (kuchenka elektryczna za słaba, blok w którym nie wolno używać gazu, miejsca mało, tylko wynajmuję więc poważnych zmian w tej materii nie będzie), więc chciałbym coś, co da się na ekstraktach zrobić. i szukam, szukam, ale przepisy albo wymagają zacierania, albo po prostu nie rozumiem.

 

Dolna fermentacja nie wchodzi w grę do wiosny, niestety o ile mogę w całym mieszkaniu utrzymać 20 stopni lub w jednym pokoju zejść nawet do 16, o tyle niżej to już "bardzo nie bardzo", dlatego szukam czegoś na górnych.

 

Możecie coś polecić? Jeśli to nie kłopot, prosiłbym o celowanie w okolice 20, max 25 litrów.

Do mnie właśnie idzie takie cudo

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_ekstraktow/american_india_pale_ale_aipa_16_blg

Z definicji chyba spełni twoje oczekiwania... Polecić go sam jeszcze nie mogę (najwcześniej za 2 miesiące), ale może ktoś już je robił i podzieli się wrażeniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki, ale nie ciągnijmy sprawy tu.

Popieram. Gara nie mam, w przewidywalnym czasie miał nie będę. Proszę mnie nie przekonywać do zakupu, bo przekonany jestem, ale faktów życia to nie zmieni :) I na razie tyle w temacie zacierania jeśli o ten wątek chodzi, OK?

 

Na razie wygrywa wersja JacekKocurek - brzmi fajnie, jest całkiem realna sprzętowo, a wszystko co trzeba mam do kupienia pod domem.

Edytowane przez Mołot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie możesz dać dwa ekstrakty po 1,7kg WESa i do tego podbić tym kawowym karmelem :) na forum masz opisane jak zrobić takie syropy o różnej barwie i aromacie ,możesz spokojnie do tych 750 a nawet 1kg dodać jak lubisz mocne to lepiej odfermentuje i dobrze by było jak byś sam to chmielił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej napisał, użyj 2 x 1,7 kg ekstraktu jasnego niechmielonego z WESa, dodaj syrop wykonany z 750g cukru, na 23l brzeczki będziesz miał około 15blg ekstraktu. Do tego jakieś drożdże do belgów, mimo wszystko na pierwszy raz użyłbym suchych (chyba, że Cię budżet nie trzyma ;-)). Chmielenie z jakieś 20-30g goryczkowego na 60' (np. 25g marynki), z 50g aromatycznego na 10' (np. Styrian Goldings, Lubelski, Sybilla). Powinno być takie jak opisałeś :-)

Lubię piwa mocne, aromatyczne, takie do sączenia a nie do picia. Barwę preferuję bursztynową, chmielu sporo, ale goryczki umiarkowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz aromatyczne, mocne i niezbyt goryczkowe to zrób Belgian IPA.

1,7 kg ekstrakt jasny płynny

1,7 kg ekstrakt bursztynowy płynny

1,2 kg ekstrakt pszeniczny płynny

0,5 kg cukier kandyzowany

IBU na 40, na aromat i na cichą jakieś amerykańskie chmiele, drożdże t-58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko na pierwszy raz użyłbym suchych (chyba, że Cię budżet nie trzyma ;-)).

Budżet trzyma, ale akurat gęstwa Belgów poleconych w drugim poście jest do dostania na wymianie, jak się uda to jutro będę nastawiał starter w jakimś małym reaktorku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie masz możliwości gotowania całej brzeczki musisz nachmielić wodę i potem wykorzystać ja do rozcieńczenia ekstraktu. Jeśli znajdziesz garnek na 5 litrów to napełnij wodą zagotuj i wrzuć 10g chmielu o 10%a-kwasów, po 30 minutach wsyp kolejne 10g, po kolejnych 30 minutach wyłącz palnik i wsyp 20g chmielu na aromat. Przykryj i wstaw do wanny niech się schłodzi i wlej przez sitko do fermentora z ekstraktem.

 

Wszystko pięknie, tylko z jednym się nie zgodzę - gotowanie chmielu w wodzie. Ćwiczyłem to na samym początku przygody, efekt gorzej niż kiepski. Zdecydowanie gotować trzeba w roztworze ekstraktu (możliwie zbliżonego gęstością do finalnej brzeczki) - wychodzi bez porównania lepiej. No i jeszcze trzeba wziąć poprawkę, że przy gotowaniu dużej ilości chmielu w małej ilości roztworu wydajność będzie mniejsza i chmielu trzeba wziąć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, tylko z jednym się nie zgodzę - gotowanie chmielu w wodzie. Ćwiczyłem to na samym początku przygody, efekt gorzej niż kiepski. Zdecydowanie gotować trzeba w roztworze ekstraktu (możliwie zbliżonego gęstością do finalnej brzeczki) - wychodzi bez porównania lepiej. No i jeszcze trzeba wziąć poprawkę, że przy gotowaniu dużej ilości chmielu w małej ilości roztworu wydajność będzie mniejsza i chmielu trzeba wziąć więcej.

Wydaje się to mieć sens. Poprawkę jednak na pewno trzeba wziąć ze względu na zawartość ekstraktu. Co do wpływu względnie dużej ilości chmielu na utylizację a-k. to istnieje na pewno jednak jak na razie nie jest określony. Ja bym to zaniedbał. Najwyżej końcowa wartość IBU będzie bliżej 25 niż 30. Biorąc pod uwagę spory udział cukru tak może będzie nawet lepiej.

Edit:

Skorygowana ilość chmielu na goryczkę (60') 15g przy 10%a-k (150GPH), na smak bez zmian 10g (100GPH).

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.