Skocz do zawartości

Pomoc w odczytaniu raportu wody.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zajmuję się analizą mojej wody w kranie. W końcu doczekałem się informacji na temat podstawowych dwóch wartości, które umożliwią mi konkretną odpowiedz ile czego dodać by mieć książkową wodę.

Zatem dzisiaj dostałem informacje na temat Wapnia dostałem taką informację, że Wapń wyrażony w postacie Ca jest 2.4mg/l, a w postaci węglanu wapnia CaC03 6.4mg/l. Do tego wysłali mi informacje, że woda jest określana jako Miękka.

Natomiast reszta informacji przyszła w postaci raportu wody i nie bardzo wiem jak ją czytać. Mianowicie

Determinand No.of Results PCV Units of Measure Results Failing PCV(%) Min Mean Max

Chloride 8 250 mgCl/l 0 5.6 6.55 7.2

Sulphate 8 250 mgSO4/l 0 3.5 3.925 4.3

Sodium 8 200 mgNa/l 0 3.5 3.85 4.1

 

Jedyna informacja jaka brakuje to Magnez, ale chyba można spokojnie przyjąć, że nie ma magnezu za dużo.

 

Pytanie brzmi co to oznacza PCV? I czy to mi wystarczy do wyliczenia dodatków do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Od jakiegoś czasu zajmuję się analizą mojej wody w kranie. W końcu doczekałem się informacji na temat podstawowych dwóch wartości, które umożliwią mi konkretną odpowiedz ile czego dodać by mieć książkową wodę.

Zatem dzisiaj dostałem informacje na temat Wapnia dostałem taką informację, że Wapń wyrażony w postacie Ca jest 2.4mg/l, a w postaci węglanu wapnia CaC03 6.4mg/l. Do tego wysłali mi informacje, że woda jest określana jako Miękka.

Natomiast reszta informacji przyszła w postaci raportu wody i nie bardzo wiem jak ją czytać. Mianowicie

Determinand No.of Results PCV Units of Measure Results Failing PCV(%) Min Mean Max

Chloride 8 250 mgCl/l 0 5.6 6.55 7.2

Sulphate 8 250 mgSO4/l 0 3.5 3.925 4.3

Sodium 8 200 mgNa/l 0 3.5 3.85 4.1

 

Jedyna informacja jaka brakuje to Magnez, ale chyba można spokojnie przyjąć, że nie ma magnezu za dużo.

 

Pytanie brzmi co to oznacza PCV? I czy to mi wystarczy do wyliczenia dodatków do wody?

Google Twoim przyjacielem jest. Nawet w Szkocji :tort:http://www.waterplc.com/userfiles/guidetoyourdwqreport.pdf

Pierwsza kolumna to rodzaj badanego parametru. Druga to prawdopodobnie ilość próbek. PCV to maksymalny dopuszczalny poziom (stężenie). Cztwarta to jednostka. Piąta to chyba procent próbek, które przekroczyły dopuszczaly poziom. I dalej: wartość minimalna, średnia i maksymalna.

Czyli możesz przyjąć:

chlorki 6,55 ppm

siarczany 3,925 ppm

sód 3,85 ppm

Jeśli wapnia masz tylko 2,4 ppm, to duuużo za mało (minimum to 50 ppm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google Twoim przyjacielem jest. Nawet w Szkocji :tort:http://www.waterplc.com/userfiles/guidetoyourdwqreport.pdf

... PCV to maksymalny dopuszczalny poziom (stężenie)

Dzięki tej informacji nie mogłem znaleść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Prawdopodobnie konieczne będzie uzupełnianie soli wapnia, bo wapnia będzie za mało.

Na podstawie kalkulatora http://www.jimsbeerkit.co.uk/water/water.html widzę, że faktycznie gips piwowarski i sól musiałbym dawkować praktycznie do każdego rodzaju piwa...

 

A telewizja robi aferę, że Marek Kamiński popłynął Wisłą i pił z niej wodę...

Uzdatniał wodę więc pewnie była lepsza niż w kranach stolicy (może zazdraszczają :smilies: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Mój dostawca wody zdradził mi następujące dane:

 

Tw og 450mg CaCO3/l

Cl 36 mg/l

 

inne informacje to "dane szczegółowe, zależne od studni a mamy ich 11" - tak zostałem poinformowany.

 

Jaką wodę mam? Twardą czy miękką? - bo wartości wyżej przedstawione nic mi nie mówią :)

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak! Modyfikacje wody to już konieczość

gdybym był w połowie normy to pewnie nic bym nie robił ale u mnie jest tak że jak zagotuję wodę choćby do dezynfekcji to już

kamień na grzałach mam spory.

za to do angielskich pale ale i stoutów nic nie dodaję. :smilies:

niemniej wolałbym mieć miękką bo upierdliwe jest choćby to że dezynfekuje wszystko clo2 aktywowane kwasem fosforowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak! Modyfikacje wody to już konieczość

Eee tam... od razu konieczność. :( Ja jeszcze nigdy nie modyfikowałem wody. Ok - dałem gips piwowarski do bittera, ale to w każdym przepisie chyba jest.

No chyba że modyfikowaniem nazwiemy przegotowanie wody.

 

A właśnie... kto mi potrafi powiedzieć jaka powinna być dobra woda do pszenicznego? Czy też ew. dla utrudnienia do pszenicznego koźlaka?

Wodę wg mpwik (wodociąg północny) mam średnio twardą, a zarówno rok temu pszeniczne (II miejsce w Poznaniu), jak i tegoroczne I miejsce w weiznebocku zrobiłem właśnie na zwykłej warszawskiej kranówie. :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkursy piwne wygrywaja piwa z najmniejsza iloscia wad przy zachowaniu podstawowych wymogpw stylu. Zatem moim zdaniem woda(pod warunkiem,ze jest smaczna na surowo) to bardzo maly procent sukcesu. Taka kropka nad i ,dobrze uwarzonego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę wg mpwik (wodociąg północny) mam średnio twardą, a zarówno rok temu pszeniczne (II miejsce w Poznaniu), jak i tegoroczne I miejsce w weiznebocku zrobiłem właśnie na zwykłej warszawskiej kranówie. :) :)

A ja się zastanawiałem, czy nie przytargać dziś do domu baniaków ze sklepu... Tfu, warzym na tym co leci z kranu. :(

 

Ciekaw tylko jestem, czy zimą uda mi się zrobić Dortmundera w miarę pasującego, bo akurat tu woda chyba się mocno liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę wg mpwik (wodociąg północny) mam średnio twardą, a zarówno rok temu pszeniczne (II miejsce w Poznaniu), jak i tegoroczne I miejsce w weiznebocku zrobiłem właśnie na zwykłej warszawskiej kranówie. :D :D

Wodę masz średnio twardą, większość piw na niej wyjdzie dobrze, tylko z b.jasnymi możesz mieć kłopoty.

 

Co innego josefik - jakby on zrobił delikatne piwo na swojej wodzie, bez modyfikacji, i zdobył medal za nie , to bym uznał za dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko że "uzdatniam" wodę od początku roku do tej pory tego nie robiłem ewentualnie wcześniej przy mniejszych warkach używałem sklepowej mineralnej. Potwierdzam słowa Codera, pilsy i hellesy to straszna mierne wychodziły i nie była to delikatna różnica

tylko wyraźnie wyczuwalna. Został mi jeszcze kilka hellesów z listopada są pijalne ale podniebienia nie cieszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Udało mi się zdobyć więcej danych na temat mojej wody; oto one:

 

? Twardość ogólna 450 caco3/l

? Chlorki Cl 45 mg/l

? Siarczany SO4 125 mg/l

? Dwuwęglany HCO3

? Wapń Ca 180 mg/l ( wyliczone z wzoru z wiki )

? Magnez Mg 45-60 mg/l ( wyliczone z wzoru z wiki )

? Sód Na

 

Na pewno czeka mnie zmiękczanie wody w sezonie lagerowym - to już wiem. Mam w planach j zagotowanie wody dzień przed warzeniem i zdekantowanie znad osadu - do tego dodam mieszankę kupnej mineralki i wody destylowanej. Jak skuteczna jest ta metoda? O ile można zmiekczyć wode przez takie zagotowanie? Co sądzicie o reszcie danych? Czy sugerujecie dodawanie jakiś ew. soli do zacierania do konkretnych rodzajów piwa? Jedyne co umiem wywnioskować z raportu to fakt, że przewaga siarczanów nad chlorkami w mojej wodzie akcentuje chmiel.

Pozdrawiam

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo twardą wodę - ~25 stopni niemieckich.

 

Gotowanie pomoże Ci się pozbyć tylko części tego składnika: Dwuwęglany HCO3 (he, nazwa dwuwęglany się upowszechnia - po polsku powinno być chyba wodorowęglany), którego nie wiemy ile jest.

A twardość permanentna, za którą odpowiadaja siarczany i chlorki, pozostanie; a jest ich dość sporo.

 

Radziłbym Ci zaopatrzyć się w tani akwaryjny zestaw do odwróconej osmozy i rozcieńczać kranówkę pół na pół, albo nawet 1:4.

 

Na razie woda nadaje się bardzo dobrze do angielskich ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki coder!

Zestaw akwaryjny to wydatek rzędu 200 złoty - zwyczajnie nie jestem w stanie tyle wydać tym bardziej, że chce kupić większy garnek, taboret gazowy etc.. Mam nadzieje, że zagotowanie choć troche obniży twardość wody.

 

Na razie woda nadaje się bardzo dobrze do angielskich ale

To jest duże pocieszenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.