Skocz do zawartości

Pomoc w odczytaniu raportu wody.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A skąd bierzesz wodę i wiesz jaką ma przewodność? Jak masz wodę z wodociągu to twardość wody jest jednym z podstawowych parametrów jaki powinien być oznaczony i podany do wiadomości.
Przewodność mojej wody: 254 ?S/cm w 25°C

Twardość nie jest podana jest tylko: barwa, mętność, stężenie jonów wodoru (pH), przewodność, zapach, smak, amonowy jon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
niemniej wolałbym mieć miękką bo upierdliwe jest choćby to że dezynfekuje wszystko clo2 aktywowane kwasem fosforowym

Hej

Czy mógłbyś wytłumaczyć laikowi o co chodzi? ;) Czy jak ma się twardą wodę to należy inaczej obchodzić się z clo2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem laik :)

Przy aktywacji clo2 kwasem fosforowym bynajmniej u mnie ;) w butelkach i pojemnikach z pozostawionym roztworem roboczym wytrąca się mnóstwo osadów. Jestem laikiem więc może który domorosły chemik to określi lepiej :). Co się wytrąca nie wiem , ale butelka potem wygląda właśnie tak jak gdybyś wygotował ją w twardej wodzie i osadził się na niej kamień kotłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero raz używałem clo2 dlatego nazwałem się laikiem ;) mcpol1 mówił mi, że gdy używał clo2 po wymieszaniu RA z wodą doszło do silnej produkcji gazów, wręcz "dymu". Ja czegoś takiego nie miałem więc myślałem, że może przez wodę.

jeśli chodzi o ten osad to może wina leży w kwasie fosforowym? Próbowałeś użyć kwasku cytrynowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na kwasku nie zauważyłem tego. Dodatkowo efekt nasila gorąca woda.

Ja naprawdę w sprawach chemii jestem laikiem ;) , edukację przedmiotu zakończyłem na szkole podstawowej.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jak juz jesteśmy tak daleko ;) chemia basenowa -chyba NaClO efekt jeszcze bardziej nasilony /pewnie ze względu na stężenie/ . Niestety roztwór 30l :) już w wersji roboczej wiec nie wiem czy to też wymagało aktywatora /kwasu fosforowego ? /

 

Przepraszam Wiktor że męczę ale jak juz się "napatoczyłeś" :) to chciałbym wykorzystać :)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jest mój raport wody:

http://www.canton-mi.org/uploadedFiles/2008_Water_Quality_Report.pdf

Co tym sądzicie i czy dodawać coś do warzenia? Dzisiaj warzę Back in Black (owsowy stout amerykański) i mam zamiar dodać łyżeczkę gipsu do zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to ten raport nie niesie żadnej informacji istotnej dla warzenia piwa. No może poza danymi nt zanieczyszń mikrobiologicznych, których nie ma. Wg mnie jest to wyłącznie analiza pod kątem zawartości pierwiastków i substancji szkodliwych dla zdrowia. Brak jakichkolwiek informacji o zawartości kationów i anionów, a nawet twardości wody. Ale być może jakieś klapki spadły mi na oczy i nie doczytałem dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najgorszy raport wody jaki widziałem, nie zawiera kompletnie żadnych użytecznych dla piwowara informacji, nawet twardości.

Wiesz może chociaż, czy wodę macie ze studni głębinowej, czy z rzeki/jeziora?

Jeżeli nie ze studni, to śmiało możesz dodać łyżeczkę kredy (CaCO3), żeby podwyżsżyć alkaliczność wody, pomoże to zwalczyć kwaśność słodów ciemnych w stoucie. Gips raczej nie jest dobrym dodatkiem w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pozwolę się przyłączyć do prośby o określenie twardości wody i czy coś muszę zmieniać przy warzeniu :)

 

32

Twardość ogólna

mgCaCO3

188,0 ÷ 228,0

 

Woda pochodzi z ujęcia głębinowego ..

 

a tu cała tabelka:

 

Edit wstawiam linka bo za bardzo rozstrzeliło posta..

http://www.zwik.lodz.pl/module-Technologia-action-Szczegoly-ID-3.html

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to ten raport nie niesie żadnej informacji istotnej dla warzenia piwa. No może poza danymi nt zanieczyszń mikrobiologicznych, których nie ma. Wg mnie jest to wyłącznie analiza pod kątem zawartości pierwiastków i substancji szkodliwych dla zdrowia. Brak jakichkolwiek informacji o zawartości kationów i anionów, a nawet twardości wody. Ale być może jakieś klapki spadły mi na oczy i nie doczytałem dokładnie

Chyba będę musiał zamówić dokładniejszy raport. Podobno przysyłają to do domu, ale trzeba najpierw do nich zadzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pozwolę się przyłączyć do prośby o określenie twardości wody i czy coś muszę zmieniać przy warzeniu :)

 

32

Twardość ogólna

mgCaCO3

188,0 ÷ 228,0

Te informacje są użyteczne:

 

Wapń 47,10 ÷ 74,90

Magnez <5 ÷ 10,30

Sód 3,64 ÷ 5,86

 

Chlorki 7,91 ÷ 11,72

Siarczany 16,50 ÷ 27,14

Twardość ogólna mg CaCO3 188,0 ÷ 228,0

Twardość węglanowa mg CaCO3 175,2 ÷ 206,2

 

Woda barrdzo twarda, ale jonów Chlorków i Siarczanów mało, więc pewnie jest dużo wodorowęglanów, co potwierdza wysoka twardość węglanowa. To niedobrze, bo one powodują wysoką alkaliczność wody i powodują przykrą goryczkę chmielową.

Dobra informacja to taka, że twardości węglanowej można się pozbyć np. przez przegotowanie wody.

Na razie woda jest dobra do Stoutów.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to ten raport nie niesie żadnej informacji istotnej dla warzenia piwa. No może poza danymi nt zanieczyszń mikrobiologicznych' date=' których nie ma. Wg mnie jest to wyłącznie analiza pod kątem zawartości pierwiastków i substancji szkodliwych dla zdrowia. Brak jakichkolwiek informacji o zawartości kationów i anionów, a nawet twardości wody. Ale być może jakieś klapki spadły mi na oczy i nie doczytałem dokładnie[/quote']

Chyba będę musiał zamówić dokładniejszy raport. Podobno przysyłają to do domu, ale trzeba najpierw do nich zadzwonić.

Wow to się nazywa obsługa, ja się musiałem nieźle nagimnastykować żeby zdobyć niepełny raport...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też coś takiego: http://hbd.org/ford/brewinfo/DetWater.pdf

 

Pochodzi to ze strony jednego z lokalnych klubów piwowarskich. Co prawda Detroit jest 40 km od mojego miasta, ale woda chyba pochodzi z tego samego źródła. Chyba jest niski wapń, magnez, sód, chlorki i siarczany. Teraz pytanie: jak i do jakich piw to zmienić?

 

Wow to się nazywa obsługa, ja się musiałem nieźle nagimnastykować żeby zdobyć niepełny raport...

Tak ale lepiej gdyby było online.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pozwolę się przyłączyć do prośby o określenie twardości wody i czy coś muszę zmieniać przy warzeniu :)

 

32

Twardość ogólna

mgCaCO3

188' date='0 ÷ 228,0[/quote']

Te informacje są użyteczne:

 

Wapń 47,10 ÷ 74,90

Magnez <5 ÷ 10,30

Sód 3,64 ÷ 5,86

 

Chlorki 7,91 ÷ 11,72

Siarczany 16,50 ÷ 27,14

Twardość ogólna mg CaCO3 188,0 ÷ 228,0

Twardość węglanowa mg CaCO3 175,2 ÷ 206,2

 

Woda barrdzo twarda, ale jonów Chlorków i Siarczanów mało, więc pewnie jest dużo wodorowęglanów, co potwierdza wysoka twardość węglanowa. To niedobrze, bo one powodują wysoką alkaliczność wody i powodują przykrą goryczkę chmielową.

Dobra informacja to taka, że twardości węglanowej można się pozbyć np. przez przegotowanie wody.

Na razie woda jest dobra do Stoutów.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

Dzięki za szybką odpowiedź..

Jeśli dobrze rozumiem to do zacierania mam dać wodę przegotowaną i zmierzyć ph wody i albo zostawić albo próbować zmienić ph.

Jeszcze pytanie czy woda do wysładzania ma być również przegotowana czy wystarczy jak brzeczka się gotuje?

A może lepiej i prościej kupić wodę w biedronce i użyć do warzenia piwa?

Pozdrawiam

 

Edit:

W planach mam ciemną pszenicę i kolesch, co prawda robiłem już jasną pszenicę i dla mnie była bardzo delikatna (zestaw z HB) bez goryczki :)

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.