Skocz do zawartości

Pale Ale / Bitter prośba o sprawdzenie


kriss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie przymierzam się do mojej pierwszej zacieranej warki. W tym celu zakupiłem sobie zestaw z CP Pale Ale. Skład zestawu przedstawia się następująco:

Słód pale ale 3,8 kg

Słód karmelowy jasny 0,2 kg

Chmiel Marynka, granulat, 35 g

Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

 

W instrukcji chmielenia sklep proponuje chmielenie:

60min. Chmiel goryczkowy

10.min. Chmiel aromatyczny

 

W innym sklepie zakupiłem również 100g chmielu East Kent Goldings z 2012r. Moja Prośba do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w modyfikacji schematu chmielenia na smak i aromat chmielem EKG tak aby uzyskać piwo jak najbardziej zbliżone do typowego angielskiego bittera. Chmielenie marynką na goryczkę myślałem pozostawić bez zmian. A i co myślicie o dodaniu do zasypu 200g płatków jęczmiennych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem jakoś bardzo doświadczony, ale uważam że nie ma co wiele kombinować z chmieleniem. Sam robiłem podobne piwo, tyle że na pilzneńskim i chmieliłem podobnie jak masz w opisie. A EKG możesz rzucić po wyłączeniu palnika po gotowaniu i na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem coś takiego: http://www.piwo.org/...wy/#entry232606

 

Do powyższego zapisu proponuję zmiany:

- zamiast 0,5 kg jednego rodzaju karmelowego dałbym 1 x 0,15 kg karmelowy jasny + 1 x 0,15 kg np.: caraaroma

 

Na podstawie twoich składników

- zmniejszyłbym chmiel na goryczkę do 20 g - chodzi mi o Marynkę

- EKG 59 na 10` i 50 na ostatnie 3 dni cichej

- Lubelskiego bym nie dawał

- celowałbym w max 12oBlg

- refermentacja: 1,3g cukru na 0,5L

 

I to co najważniejsze, czekałbym na ułożenie około 3 miesiące. :)

Edytowane przez domin-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Niestety co do zasypu nic nie zmienię bo dysponuję jedynie tym co było w zestawie, co najwyżej myślałem o tych płatkach jęczmiennych co by może polepszyć nieco trwałość piany.

Głównie chciałbym zmodyfikować chmielenie na smak i aromat angielskim EKG żeby bardziej zbliżyć się do wyspiarskich bitterów, (a więc co za tym idzie chmielenie na zimno chyba raczej odpada). Bardziej byłbym skłonny dać trochę na 20 min. oraz na zgaszeniu palnika tylko miałem nadzieję że ktoś mi podpowie z proporcjami żeby z jednej strony mieć w miarę wyrazisty smak i aromat chmielowy ale zarazem żeby nie przesadzić (balans przegięty w stronę chmielową). Przeliczając w kalkulatorach wyszło mi że to 35g marynki to jednak będzie za dużo.

 

Myślałem nad czymś takim:

60min. - 20g marynki

40min. - 20g EKG

0min. - 20g EKG

 

Pytanie czy to 40g EKG zrobi już robotę czy może sypnąć trochę więcej.

 

Dodatkowo mam pytanie czy robić przerwę białkową. Chciałbym zacierać jednotemperaturowo w 67°C i przy takim zacieraniu w instrukcji z zestawu jest napisane żeby zrobić przerwę w 55°C przez 10-15min. Natomiast przy opisie zacierania sterowanego 63/73 już nic na temat tej przerwy nie wspominają.

 

Z góry dziękuję za wszystkie konstruktywne odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co piszesz to ja bym zrobił tak:

 

Słód pale ale 3,8 kg

Słód karmelowy jasny 0,2 kg

Chmiel Marynka, granulat, 20 g - 60`

Chmiel EKG, granulat, 30 g - 30`

Chmiel EKG, granulat, 40 g - 5`

 

Zacieranie na lenia:

69-67oC - 60`

76oC - 10`

Wysładzanie do 23L. Kontrola Blg przed zadaniem drożdży tak aby było 12oBlg

 

Co jest bardzo ważne to temperatura fermentacji:

- drożdże dodaj w temperaturze 20oC

- fermentować w temperaturze otoczenia najlepiej 17-18oC

 

Refermentacja http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?16761331#tag

Ja bym dał 50g na 19L

 

Pamiętaj aby poczekać aż się poukłada :)

Edytowane przez domin-w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

domin-w sprawdz czy ilość cukru do refermentacji którą podałeś nie jest czasem za mała.

Ja jak liczyłem to przy 12BLG i końcowym założyłem 3.5BLG ilość 19L i temp. ferm 18'C, ilość cukru do refermentacji to 109gr, a objętość rezerwy to 1.51L przy poziomie nasycenia 2.3

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym zrobił na powiedzmy 2.0 do 2.1 i uśrednił dając powiedzmy 85gr cukru do refermentacji, ale to zależy również jakie piwo komu bardziej smakuje. Kwestia czy z niskim czy średnim wysyceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym zrobił na powiedzmy 2.0 do 2.1 i uśrednił dając powiedzmy 85gr cukru do refermentacji, ale to zależy również jakie piwo komu bardziej smakuje. Kwestia czy z niskim czy średnim wysyceniem.

 

Dokładnie. Według mnie dochodzi jeszcze kwestia jak długo będzie stało piwo. Inne nagazowanie będzie po 1 miesiącu inne po 3. Ja swoje zacząłem pić po około 2 miesiącach od butelkowania. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co piszesz to ja bym zrobił tak:

 

Słód pale ale 3,8 kg

Słód karmelowy jasny 0,2 kg

Chmiel Marynka, granulat, 20 g - 60`

Chmiel EKG, granulat, 30 g - 30`

Chmiel EKG, granulat, 40 g - 5`

 

Zacieranie na lenia:

69-67oC - 60`

76oC - 10`

Wysładzanie do 23L. Kontrola Blg przed zadaniem drożdży tak aby było 12oBlg

 

Co jest bardzo ważne to temperatura fermentacji:

- drożdże dodaj w temperaturze 20oC

- fermentować w temperaturze otoczenia najlepiej 17-18oC

 

Refermentacja http://hbd.org/cgi-b...ml?16761331#tag

Ja bym dał 50g na 19L

 

Pamiętaj aby poczekać aż się poukłada :)

 

Myślę, że tak zrobię łącznie ze sposobem zacierania.

 

Kalkulator nagazowania znam. Jeżeli chodzi o mnie to będę dążył do górnej granicy wysycenia w stylu angielskim, to się jeszcze zobaczy ile dokładnie wyjdzie. Zaś jeśli chodzi o ułożenie, to z tego co czytałem nawet tutaj na forum bittery raczej nadają się do konsumpcji dość szybko tak ok. miesiąca i chyba nie ma potrzeby czekać aż 3 mies. żeby się ułożyło. No chyba że by mi wyszło jakieś przechmielone, to może.

Edytowane przez kriss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie przymierzam się do mojej pierwszej zacieranej warki. W tym celu zakupiłem sobie zestaw z CP Pale Ale. Skład zestawu przedstawia się następująco:

Słód pale ale 3,8 kg

Słód karmelowy jasny 0,2 kg

Chmiel Marynka, granulat, 35 g

Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

 

W instrukcji chmielenia sklep proponuje chmielenie:

60min. Chmiel goryczkowy

10.min. Chmiel aromatyczny

 

W innym sklepie zakupiłem również 100g chmielu East Kent Goldings z 2012r. Moja Prośba do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w modyfikacji schematu chmielenia na smak i aromat chmielem EKG tak aby uzyskać piwo jak najbardziej zbliżone do typowego angielskiego bittera. Chmielenie marynką na goryczkę myślałem pozostawić bez zmian. A i co myślicie o dodaniu do zasypu 200g płatków jęczmiennych?

kupiłeś fajny zestaw to go uwarz bez zmian, wg instrukcji. Potem możesz kupić osobno składniki i kombinować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tradycyjne piwo angielskie górnej fermentacji, określane też nazwą „bitter”, o mocnym aromacie chmielowym z elementami owocowymi, z przebijającym się delikatnym zapachem słodowym, czasem lekko karmelowym. W kolorze od jasnożółtego do pomarańczowego. W smaku mocno gorzkie, z wytrawnym zakończeniem. Słodowe posmaki nikłe. Piwo lekkie, przez swą gorycz dobrze gaszące pragnienie. Jeśli lubisz mocne, gorzkie klimaty – to jest to piwo dla Ciebie! " cytat ze strony zestawu :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystko sprowadza się do tego, że chciałem użyć chmielu angielskiego. Wiadomo, że z lubelskim też wyszło by dobre piwko ale jak już mam możliwość to chciałem się bardziej zbliżyć do źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjne piwo angielskie górnej fermentacji, określane też nazwą „bitter”, o mocnym aromacie chmielowym z elementami owocowymi, z przebijającym się delikatnym zapachem słodowym, czasem lekko karmelowym.

jakąś nieścisłość widzę z bjcp:

- Zapachy chmielowe mogą być od umiarkowane do braku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjne piwo angielskie górnej fermentacji, określane też nazwą „bitter”, o mocnym aromacie chmielowym z elementami owocowymi, z przebijającym się delikatnym zapachem słodowym, czasem lekko karmelowym.

jakąś nieścisłość widzę z bjcp:

- Zapachy chmielowe mogą być od umiarkowane do braku...

 

To tylko złe tłumaczenie.

 

Generalnie bitter nie musi w ogóle miec w aromacie chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie jest nieścisłość i to spora. Nie prawdą jest ,że bitter musi być chmielowy na aromat. Po prostu jest lekko goryczkowym ale'm. Tutaj najważniejszy jest balans pomiędzy słodem/słodem karmelowym/czekoladowym i chmielową goryczką. Aromaty chmielowe powinny jedynie dopełnić odczucia, nigdy nie mogą przejąć pierwych skrzypiec.

Nowofalowe bittery/pale ale/golden ale są dużo mocniej chmielone na aromat niż wersje tradycyjne.

 

A co do mojego tłumaczenia to to zdanie po prostu bardzo źle brzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.