Skocz do zawartości

Chłodnica przeciwbieżna


eslord

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna sprawa, dobry opis (możnaby wrzucić do "zrób to sam" żeby nie zginęło.) jak myślisz, żeby schłodzić do np. 16°C lub niżej, wystarczyłoby stłumić przepływ brzeczki czy trzeba raczej dłuższą chłodnicę? Bo przelewanie dwa razy to już kłopotliwe trochę.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się jeszcze ile wody zużywasz, na ile brzeczki, jaka jest temperatura wylotowa wody.

 

Hej

Aby mocniej schłodzić wystarczy bardziej odkręcić zimną ( chłodziwo ) wodę. Jak odkręciłem na prawie "fulla" to brzeczka leciała za zimna dla górniaków coś około 16 stopni.

To nie jest za niska temperatura dla górniaków

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze nie jest za niska do fermentacji, ale drożdże zawsze zadaje w wyższej temp. ok 20 żeby dać koleżkom lepsze warunki do szybkiego rozmnożenia, a przez te parę godzin temp. spadnie i możne sobie spokojnie fermentować w niższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde JK nie wiem ile zużyłem wody. Zimną wodę miałem odkręcona na polowe mocy i jak dotknąłem rurki wylotowej to była ciepła.

Jak nadal będą Cie interesować te szczegóły przy następnej warce zrobię takie pomiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

eslord widzę kawał dobrej roboty zrobiłeś. Właśnie robię przymiarki do zwiększenia wybicia ze standardowego gara 30l do 50, a nawet 70l. Tak jak JacekKocurek jestem bardzo zainteresowany czasem chłodzenia oraz zużyciem wody oraz jeśli to możliwe to w warto zaznaczyć jaka jest temp. wody używana do chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jedyna niedogodność to potrafi się niekiedy zapowietrzyć przy grawitacyjnym chłodzeniu brzeczki. Sposobem na to jest przepłukanie wodą pod ciśnieniem(wodę zostawiamy w środku) przed podłączeniem.

 

Warto kupić wymiennik z jak największa ilością płyt(ze względu na rożne wymiary trzeba też patrzeć na moc wymiennika).

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam program symulacyjny od producenta wymienników płytowych. Podobny do tego wymiennik będzie chłodził brzeczkę do 20°C w tempie 1l/minutę. Zużycie wody 1,6l/min, Tin=12°C Tout=60°C. Jeżeli nie zależy Ci na gorącej wodzie to da radę w tempie 2l/min zużywając 6,5l/min wody Tin=12 Tout=35°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

 

 

redukcje 8mm/15mm

 

 

Witam szanownych kolegów.

Czy ktoś się orientuje gdzie można kupić powyższe redukcje? Złaziłem już mnóstwo sklepów, grzebałem po internetach i nic.... a tylko tych dwóch pierdółek brakuje mi aby sklecić chłodnicę.  Będę wdzięczny za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz koniecznie tej redukcji? Ja nie widzę najmniejszej potrzeby jej stosowania.

Kup sobie 2 zaślepki miedziane 15 mm, nawierć denka, przepuść przez nie rurkę 8 mm i zlutuj - chyba będzie nawet taniej - niecałe 2 zł za zaślepkę  ;)

Edytowane przez Veteran5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.