Jump to content

Chłodnica przeciwbieżna

eslord
 Share

Recommended Posts

Fajna sprawa, dobry opis (możnaby wrzucić do "zrób to sam" żeby nie zginęło.) jak myślisz, żeby schłodzić do np. 16°C lub niżej, wystarczyłoby stłumić przepływ brzeczki czy trzeba raczej dłuższą chłodnicę? Bo przelewanie dwa razy to już kłopotliwe trochę.

Edited by Gąska

Hej

Aby mocniej schłodzić wystarczy bardziej odkręcić zimną ( chłodziwo ) wodę. Jak odkręciłem na prawie "fulla" to brzeczka leciała za zimna dla górniaków coś około 16 stopni.

Pochwal się jeszcze ile wody zużywasz, na ile brzeczki, jaka jest temperatura wylotowa wody.

Hej

Aby mocniej schłodzić wystarczy bardziej odkręcić zimną ( chłodziwo ) wodę. Jak odkręciłem na prawie "fulla" to brzeczka leciała za zimna dla górniaków coś około 16 stopni.

To nie jest za niska temperatura dla górniaków

Edited by JacekKocurek

Oczywiście ze nie jest za niska do fermentacji, ale drożdże zawsze zadaje w wyższej temp. ok 20 żeby dać koleżkom lepsze warunki do szybkiego rozmnożenia, a przez te parę godzin temp. spadnie i możne sobie spokojnie fermentować w niższej.

Kurde JK nie wiem ile zużyłem wody. Zimną wodę miałem odkręcona na polowe mocy i jak dotknąłem rurki wylotowej to była ciepła.

Jak nadal będą Cie interesować te szczegóły przy następnej warce zrobię takie pomiary.

• 3 months later...

eslord widzę kawał dobrej roboty zrobiłeś. Właśnie robię przymiarki do zwiększenia wybicia ze standardowego gara 30l do 50, a nawet 70l. Tak jak JacekKocurek jestem bardzo zainteresowany czasem chłodzenia oraz zużyciem wody oraz jeśli to możliwe to w warto zaznaczyć jaka jest temp. wody używana do chłodzenia.

Tak, jedyna niedogodność to potrafi się niekiedy zapowietrzyć przy grawitacyjnym chłodzeniu brzeczki. Sposobem na to jest przepłukanie wodą pod ciśnieniem(wodę zostawiamy w środku) przed podłączeniem.

Warto kupić wymiennik z jak największa ilością płyt(ze względu na rożne wymiary trzeba też patrzeć na moc wymiennika).

Edited by mateos

Mam program symulacyjny od producenta wymienników płytowych. Podobny do tego wymiennik będzie chłodził brzeczkę do 20°C w tempie 1l/minutę. Zużycie wody 1,6l/min, Tin=12°C Tout=60°C. Jeżeli nie zależy Ci na gorącej wodzie to da radę w tempie 2l/min zużywając 6,5l/min wody Tin=12 Tout=35°C

• 11 months later...

redukcje 8mm/15mm

Witam szanownych kolegów.

Czy ktoś się orientuje gdzie można kupić powyższe redukcje? Złaziłem już mnóstwo sklepów, grzebałem po internetach i nic.... a tylko tych dwóch pierdółek brakuje mi aby sklecić chłodnicę.  Będę wdzięczny za wskazówki.

Potrzebujesz koniecznie tej redukcji? Ja nie widzę najmniejszej potrzeby jej stosowania.

Kup sobie 2 zaślepki miedziane 15 mm, nawierć denka, przepuść przez nie rurkę 8 mm i zlutuj - chyba będzie nawet taniej - niecałe 2 zł za zaślepkę  ;)

Edited by Veteran5