Skocz do zawartości

Niedogazowany RIS


buli

Rekomendowane odpowiedzi

3,5 tyg. temu zlałem do butelek RISa. Na 15 litrów dałem 65g glukozy. Dodałem też 2/3 łyżki gęstej (nie przepłukanej) gęstwy. Niestety, butelki stały w niezbyt ciepłym miejscu (ok 17-18 stopni).

Wczoraj postanowiłem przetestować czy refermentacja idzie zgodnie z planem. Niestety, piwo jest nasycone w minimalnym stopniu, piana się nie tworzy. Na dnie butelki osad drożdżowy minimalny.

 

1. Gdzie popełniłem błąd? Za mało glukozy? Drożdże jej nie przerobiły?

 

2. Co mogę zrobić?

- Czekać + ew. przestawić w cieplejsze miejsce? Więcej niż 20 stopni w mieszkaniu niestety nie wyciągnę.

- Odkapslować, dodać glukozy i/lub drożdży i znów zakapslować?

- Płakać i zgrzytać zębami?

 

Sporo serca włożyłem w to piwo więc chciałbym to jakoś naprawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekać, czekać, czekać. wait for it..... czekać.

17-18C jest ok.

Będzie dobrze. No chyba, że 65g/15L to daje jakieś marne nagazowanie, takie jak np masz.

nie chce mi się za ciebie tego sprawdzać w kalkulatorze. :)

Ile masz zamiar leżakować tego RISia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych

 

Zapomniałem dodać ze drożdże to Wyeast 1728 Scottisch Ale.

Ekstrakt startowy ok 24*plato. Zeszło do 8*.

 

Ile masz zamiar leżakować tego RISia?

 

Pół roku to minimum. Po nagazowaniu planowałem znieść do piwnicy gdzie jeszcze chłodniej ale na to nie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gdzie popełniłem błąd?

Nigdzie. Wszystko w normie. Nasycenie w RISie ma być małe, zbyt duże zniszczy jego smak. Po prostu musisz czekać. Nasycenie po miesiącu powinno być w ok 1/3 odpowiednie, jeśli tworzy się chociaż 0,5 centymetrowa pianka to jest dobrze, nawet jeśli szybko zniknie. Po trzech miesiącach będzie idealne.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z tej samej beczki tyle że chodzi o porter bałtycki. W recepturach na wiki znalazłem różne dawki cukru do refermentacji, począwszy od 65g do 180 na 25l. Pytam więc ile wg stylu powinien taki porter dostać cukru?

Wg programu referm porter powinien być nagazowany w garnicach 2,3-2,8 v/v co przy moich parametrach daje od 143g do 196g cukru, czy to nie za dużo?

Edytowane przez MateuszO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem do Imperial Stouta 19 BLG na S-04 jakieś 80g glukozy na 25l piwa. Też się obawiam o nagazowanie bo fermentowałem 3 tyg na burzliwej i 3 na cichej bez zadania gęstwy przy rozlewie. Się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

65g do 180 na 25l

To nie jest piwo do szybkiego picia. W związku z tym zdąży się nasycić i tak. 170 g na tą ilość to max, już po dwóch miesiącach ciężko będzie zmieścić w szkle z powodu dużej ilości piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.