Skocz do zawartości

Chmielenie koźlaka


hynas

Rekomendowane odpowiedzi

Biorę się jutro pierwszy raz za koźlaka, ale nie wiem do końca jak go chmielić, napewno chcę dać marynke i lubelski, tylko ile i jak długo ?

 

Zestawiłem słody na 20 litrów :

słód pilzneński 4,0 kg

słód monachijski 2,0kg

słód karmelowy jasny 0,5kg

słód Caraamber 0,2kg

słód Carared 0,1kg

 

Drożdże, gęstwa W34, zacieranie dekokcyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również w przyszłym tygodniu będę zabierał się za koźlaka. Chmielił będę marynką `60 min 25g; aromat `10 min H. tradition 25g. Lubelskiego użył bym 20-15g.

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koźlak nie jest chmielony na aromat! http://www.wiki.piwo.org/Traditional_Bock

 

Polecam nachmielić na 25 IBU np. 70' Marynka 20 g , 30' Marynka 15 g i 15' Lubelski 10 g nic trudnego, najłatwiejsze chmielenie jakie może być ;) Gorzej jest zapewnić mu prawidłową fermentację oraz doprowadzić do melanoidowości, ale widzę że będziesz robił dekokcję to tego problemy raczej nie będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocka można chmielić na goryczkę i aromat, ważne, żeby zachować rozsądny balans, w końcu BJCP to nie wyrocznia. Ja swojego koźlaczka chmieliłem na 60 litrów

Iunga 70g-60’

Perle 60g-30’

Hallertau Tradition 60g-15’

Hallertau Tradition 30g-5’

 

Co się okazało (wg metryczki z birofilii) był za melanoidowy. Widać nie warto na maksa podbijać słodowości za pomocą podwójnej dekokcji, słodu aroma i jeszcze dedykowanego szczepu drożdży :)

Jednym słowem spróbuj, a jak coś nie będzie Ci pasowało to popraw i po sprawie.

45378690.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam nachmielić na 25 IBU np. 70' Marynka 20 g , 30' Marynka 15 g i 15' Lubelski 10 g nic trudnego, najłatwiejsze chmielenie jakie może być ;) Gorzej jest zapewnić mu prawidłową fermentację oraz doprowadzić do melanoidowości, ale widzę że będziesz robił dekokcję to tego problemy raczej nie będziesz miał.

 

I tak właśnie zrobię, zobaczymy co z pierwszego koźlaka wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słód melanoidowy jak dla mnie to jakaś pomyłka, nie daje tego co dekokcja, mi w piwach dawał jakieś takie dziwne posmaki. Lepiej dać samej aromy (bestmalz), z resztą w/g producenta jest produkowany z myślą o ciemnych lagerach w tym o koźlaku.

Dawałem swojego koźlaka kilku osobom i wszyscy mówią że słodowść jest fajna, na wysokim poziomie. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koźlak nie jest chmielony na aromat!

a swojego koźlaka jak chmieliłeś? ;)

"15' Lubelski select 20 g"

 

Oczywiście nikt nikomu nie zabroni nachmielić na aromat jak ktoś lubi ale tradycyjny koźlak nie powinien go posiadać w ogóle. Wiesz ja też umiem się czepiać do wielu rzeczy, a to przytoczenie z mojej receptury jeżeli nie wiesz dlaczego tak zrobiłem jest trochę nie na miejscu. Jeżeli o to dlaczego pisałem że chmielić na 15' to uwierz mi aromat się na tyle zutylizuje, że jego nie poczujesz w gotowym piwie, dochodzi tutaj długość chłodzenia, jeżeli szybko nie zejdzie się poniżej 60C, chmiel oddaje swoją goryczkę nie aromaty, a większość piwowarów chłodzi jednak za pomocą wanny. Dlatego w takich przypadkach na aromat chmielić najlepiej na 5' i na 0', ja zresztą też jak chcę uzyskać dobry aromat chmielowy wrzucam go po wyłączeniu palnika. Druga rzecz W34/70 dają bardzo czyste profile piw (i też często płaskie) i każdy składnik jaki dodasz to poczujesz go potem w gotowym piwie, a jednak w koźlaku ma przeważać słodowość i melanoidowość. Miałem to samo co leszczu mój poprzedni koźlak przeszedł eliminacje a w finale został odrzucony za zbyt dużą melanoidowość, a zrobiłem tylko jedną dekokcję :) W tym roku zrezygnowałem z dekokcji zobaczymy różnicę, została mi jeszcze jedna butelka poprzedniego koźlaka porównam sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja też umiem się czepiać do wielu rzeczy, a to przytoczenie z mojej receptury jeżeli nie wiesz dlaczego tak zrobiłem jest trochę nie na miejscu.

Jeśli Cię to dotknęło w jakikolwiek sposób to przepraszam, ale na pewno nie miałem tego na celu. Chodziło mi o to, że wolałbym się wzorować i to robię na Twoich i innych "starych" piwowarach zapiskach.

 

słód melanoidowy jak dla mnie to jakaś pomyłka

Gdzies ostatnio przeczytałem na forum, albo oglądałem na blogu, że melanoidynowy dobrze zastępuje dekokcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monach stanowi 42% zasypu, jeżeli pozostała część to słód jasny, to nie widzę przeszkód przed robieniem dekokcji. Możesz ewentualnie wymienić ja na wersje jaśniejszą. Ja do tego typu piw stosuję 50% słodów ciemniejszych (monachijski, caramelpils, aromatic karmel 30), oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Proponuję zrobić pojedynczą dekokcję, nawet dla treningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monach stanowi 42% zasypu, jeżeli pozostała część to słód jasny, to nie widzę przeszkód przed robieniem dekokcji.

reszta słodów to pilzneński, carapils, carared, caraamber

 

pilzneński to 57,75%

Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.