Jump to content

Czy sklepy powinny podawać skład zestawów surowców?


Maverek
 Share

Recommended Posts

Ogromny minus to ze nie ma zapisane w zestawach ilości słodów i chmieli...

Receptury to trzeba sobie ułożyć samemu, lub skopiować od osób, które je udostępniają. Sklep nie ma obowiązku ich podawać, wręcz powinna to być tajemnica handlowa. Dla klienta kupującego jest zestaw na piwo danej kategorii. Nawet surowców nie powinni nazywać, powinna wystarczyć nazwa chmiel goryczkowy, chmiel aromatyczny, słód, słód karmelowy itp.

Edited by Shooter
Link to comment
Share on other sites

Nawet surowców nie powinni nazywać, powinna wystarczyć nazwa chmiel goryczkowy, chmiel aromatyczny, słód, słód karmelowy itp.

być może, jednak kilkakrotnie po zweryfikowaniu zestawów z różnych sklepów w BS, program pokazywał znaczące odchyłki od BJCP.

I bądź tu mądry człowieku i wymyśl w co wierzyć ;)

Link to comment
Share on other sites

BJCP to nie wyrocznia :P

Ogólnie uważam, że sklep nie ma obowiązku zdradzać swoich receptur. Sam dość mocno skorzystałem na recepturze z CP, po małej przeróbce stała się moją "dyżurną" recepturą na cięższą AIPĘ, jednak całkowicie rozumiem jej niepublikowanie ;)

Link to comment
Share on other sites

BJCP to nie wyrocznia :P

 

Ogólnie uważam, że sklep nie ma obowiązku zdradzać swoich receptur.

A ja rozumiem i jedno i drugie.

BJCP nie jest wyrocznią bo piwo ma smakować, ale czymś się trzeba kierować w doborze.

Sklep nie ma obowiązku wykazywać składu zestawu, ale też nie może nadużywać nazw w swoim nazewnictwie.

 

BTW, epokę wyrobów "czekoladopodobnych" przeżyłem i mam już za sobą.

Link to comment
Share on other sites

Skoro zwycięzcy konkursów udostępniają swoje receptury to nie widzę powodu, dla którego nie miałby tego robić sklepy. Tu poza unikalnym składem surowców dochodzi jeszcze fakt, że gotowe zestawy są często tańsze niż identycznie kompozycje własne. Ewentualnie kupując zestaw masz idealną ilość słodów pod konkretne piwo i nie magazynujesz nadwyżek.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem nieuczciwe jest nieudostępnianie składu receptury w zakupionym zestawie. Po pierwsze za to się płaci i trzeba wymagać tego za co się płaci. Po drugie żeby klient sklepu wiedział co warzy i jakie w efekcie końcowym składniki warki wpływają na smak ( choćby po zakupie setnego zestawu). Po trzecie sklepy mają pełne prawo udostępnić składniki receptury dopiero w paczce razem z przepisem, bo tajemnica handlowa też ma być.

Link to comment
Share on other sites

... Po trzecie sklepy mają pełne prawo udostępnić składniki receptury dopiero w paczce razem z przepisem, bo tajemnica handlowa też ma być.

Tu się z Kolegą zgodzę, tak może być, a nie ktoś wchodzi na stronę sklepu tylko po to, by ściągnąć recepturę.

Link to comment
Share on other sites

Sklep nie ma obowiązku podawać składu receptury. Zgadza się. To właściciel decyduje o tym czy to robi czy ukrywa "tajemne słody i chmiele" na np AIPĘ. Moim zdaniem skład powinien być podawany. Na razie bawię się w poznawanie piwnych stylów na bazie gotowych ześrutowanych zestawów i "kota w worku" nie kupię. Decyzję o zakupie podejmuję porównując składy zestawów z różnych sklepów. Muszę wiedzieć np. jakie chmiele i jakie ich ilości są w recepturze, bo zdarza mi się domawiać jakieś dodatkowe i nie chciałbym ich powielać z tymi z zestawu. Oczywiście można napisać maila do sklepu i podejrzewam, że podaliby zestawienie składników, ale po co robić sobie dodatkową robotę ? Zapewne brak składu zestawów na Alepiwo to tylko zwykłe niedopatrzenie i właściciel szybko to uzupełni.

Edited by Pawcio_1977
Link to comment
Share on other sites

Nie widzę powodu, dlaczego sklep miałby podawać dokładniejsze receptury komu innemu, niż nabywcy zestawu. Inaczej mówiąc - kupisz zestaw, to dostaniesz recepturę. Na stronie wystarczyłoby podać ile słodu, ile chmielu na co i jakie drożdże są dołączone. Reszta informacji na karteczce w paczce.

Link to comment
Share on other sites

Skład surowcowy: słód, chmiel, drożdże. Więcej szczegółów w paczce z zestawem.

 

Jak ktoś chce mieć recepturę na dobre piwo, to na forum i na wiki znajdzie tego dużo, i w innych miejscach internetu też. Często bardzo dokładne, z opisem efektu końcowego, zdjęciami, recenzjami.

 

Dajcie sklepom zarobić, bo potem będzie płacz, że nie ma gdzie kupić surowców. Zwłaszcza że to prawie nic nie kosztuje.

Link to comment
Share on other sites

A ja bym sobie życzył żeby sklepy podawały czy proponowany zestaw wg ich instrukcji ma być zacierany dekokcyjnie, jednotemperaturowo, w kilku temp. (raz się zdziwiłem - kończyłem instalację sterownika, a tu porada do weizena - zalecamy dekokcję...)

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuje stworzyć zaiks dla słodów.

Aresztować wszystkich, którzy na necie publikują receptury klonów.

I opodatkować ludzi patrzących na receptury ze sklepów.

I aplikację sms/4zł za przeglądanie zapisków piwowarów domowych.

 

:lol:

Ps, 45367687.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolego na forum nie przeklinamy, zagwiazdkuj to słowo ;)

 

http://www.piwo.org/...tion=boardrules

 

Co do receptur nie zmusimy nikogo do ich ujawnienia każdy zrobi jak chce. Po za tym tych jest tyle w sieci, że nie rozumiem problemu... Popróbować uwarzyć jedno piwo, drugie za trzecim razem już będzie idealne - praktyka czyni mistrza :)

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Jestem tu nowy raczej staram się nie wypowiadać za często ale, poczytałem nieco to forum i wszyscy doświadczeni piwowarzy tłumaczą jak wiele czynników wpływa na smak/jakość piwa nie tylko odmierzona ilość takiego czy innego słodu ale i jakość drożdży sposób zacierania czy temperatura na burzliwej/cichej więc nie rozumiem o co kruszyć kopie. Podejrzewam, że piwo z tego samego zestawu z taką samą recepturą może wyjść każdemu nieco inne. Ja zrobiłem BPA na początek z zestawu, teraz chciałem dry stouta bo lubię guinnessa niestety takiego zestawu nie ma w alepiwo więc chciałem tu na forum podziękować wszystkim. którzy podzielili się swoją sprawdzoną recepturą - kupiłem odpowiednie słody mam wagę no i spróbuję sam uwarzyć czy wyjdzie takie jak guinness hmmmm wątpię ale może kiedyś dam rade :)

Link to comment
Share on other sites

Pewnie Ci wyjdzie lepszy, jak nie teraz, to później. :)

Recepturę traktuję jak programy: każdy ma prawo ukryć swój kod, ale miło, jak się nim podzieli. Sklep z czegoś też musi żyć :D

Link to comment
Share on other sites

Sklep oczywiście nic nie musi, ale jak sam jeszcze brałem zestawy to brałem je wyłącznie ze sklepów podających skład.

 

Zestawów nie kupuje się po to żeby poznać czyjąś tajemną recepturę, bo receptur w sieci nie brakuje. Ja kupowałem zestawy żeby nie składować w domu wielu kilogramów słodu.

Edited by adamsky
Link to comment
Share on other sites

Czyli wiedziałeś czego szukasz. Moim zdaniem zestawy są dla ludzi którzy nie mają pojęcia jak skomponować piwo i z czego, ani jak je uwarzyć. Kierują się tylko nazwą.

 

Jak już wchodzisz na wyższy poziom wtajemniczenia i wiesz co i jak, wtedy zwyczajnie kupujesz oddzielnie słody, drożdże i chmiel i to na kilka warek najlepiej, co by koszty obniżyć.

Edited by Mariusz_CH
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.