Skocz do zawartości

Czy sklepy powinny podawać skład zestawów surowców?


Rekomendowane odpowiedzi

Ogromny minus to ze nie ma zapisane w zestawach ilości słodów i chmieli...

Receptury to trzeba sobie ułożyć samemu, lub skopiować od osób, które je udostępniają. Sklep nie ma obowiązku ich podawać, wręcz powinna to być tajemnica handlowa. Dla klienta kupującego jest zestaw na piwo danej kategorii. Nawet surowców nie powinni nazywać, powinna wystarczyć nazwa chmiel goryczkowy, chmiel aromatyczny, słód, słód karmelowy itp.

Edytowane przez Shooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet surowców nie powinni nazywać, powinna wystarczyć nazwa chmiel goryczkowy, chmiel aromatyczny, słód, słód karmelowy itp.

być może, jednak kilkakrotnie po zweryfikowaniu zestawów z różnych sklepów w BS, program pokazywał znaczące odchyłki od BJCP.

I bądź tu mądry człowieku i wymyśl w co wierzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BJCP to nie wyrocznia :P

Ogólnie uważam, że sklep nie ma obowiązku zdradzać swoich receptur. Sam dość mocno skorzystałem na recepturze z CP, po małej przeróbce stała się moją "dyżurną" recepturą na cięższą AIPĘ, jednak całkowicie rozumiem jej niepublikowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BJCP to nie wyrocznia :P

 

Ogólnie uważam, że sklep nie ma obowiązku zdradzać swoich receptur.

A ja rozumiem i jedno i drugie.

BJCP nie jest wyrocznią bo piwo ma smakować, ale czymś się trzeba kierować w doborze.

Sklep nie ma obowiązku wykazywać składu zestawu, ale też nie może nadużywać nazw w swoim nazewnictwie.

 

BTW, epokę wyrobów "czekoladopodobnych" przeżyłem i mam już za sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zwycięzcy konkursów udostępniają swoje receptury to nie widzę powodu, dla którego nie miałby tego robić sklepy. Tu poza unikalnym składem surowców dochodzi jeszcze fakt, że gotowe zestawy są często tańsze niż identycznie kompozycje własne. Ewentualnie kupując zestaw masz idealną ilość słodów pod konkretne piwo i nie magazynujesz nadwyżek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nieuczciwe jest nieudostępnianie składu receptury w zakupionym zestawie. Po pierwsze za to się płaci i trzeba wymagać tego za co się płaci. Po drugie żeby klient sklepu wiedział co warzy i jakie w efekcie końcowym składniki warki wpływają na smak ( choćby po zakupie setnego zestawu). Po trzecie sklepy mają pełne prawo udostępnić składniki receptury dopiero w paczce razem z przepisem, bo tajemnica handlowa też ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Po trzecie sklepy mają pełne prawo udostępnić składniki receptury dopiero w paczce razem z przepisem, bo tajemnica handlowa też ma być.

Tu się z Kolegą zgodzę, tak może być, a nie ktoś wchodzi na stronę sklepu tylko po to, by ściągnąć recepturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep nie ma obowiązku podawać składu receptury. Zgadza się. To właściciel decyduje o tym czy to robi czy ukrywa "tajemne słody i chmiele" na np AIPĘ. Moim zdaniem skład powinien być podawany. Na razie bawię się w poznawanie piwnych stylów na bazie gotowych ześrutowanych zestawów i "kota w worku" nie kupię. Decyzję o zakupie podejmuję porównując składy zestawów z różnych sklepów. Muszę wiedzieć np. jakie chmiele i jakie ich ilości są w recepturze, bo zdarza mi się domawiać jakieś dodatkowe i nie chciałbym ich powielać z tymi z zestawu. Oczywiście można napisać maila do sklepu i podejrzewam, że podaliby zestawienie składników, ale po co robić sobie dodatkową robotę ? Zapewne brak składu zestawów na Alepiwo to tylko zwykłe niedopatrzenie i właściciel szybko to uzupełni.

Edytowane przez Pawcio_1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu, dlaczego sklep miałby podawać dokładniejsze receptury komu innemu, niż nabywcy zestawu. Inaczej mówiąc - kupisz zestaw, to dostaniesz recepturę. Na stronie wystarczyłoby podać ile słodu, ile chmielu na co i jakie drożdże są dołączone. Reszta informacji na karteczce w paczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład surowcowy: słód, chmiel, drożdże. Więcej szczegółów w paczce z zestawem.

 

Jak ktoś chce mieć recepturę na dobre piwo, to na forum i na wiki znajdzie tego dużo, i w innych miejscach internetu też. Często bardzo dokładne, z opisem efektu końcowego, zdjęciami, recenzjami.

 

Dajcie sklepom zarobić, bo potem będzie płacz, że nie ma gdzie kupić surowców. Zwłaszcza że to prawie nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym sobie życzył żeby sklepy podawały czy proponowany zestaw wg ich instrukcji ma być zacierany dekokcyjnie, jednotemperaturowo, w kilku temp. (raz się zdziwiłem - kończyłem instalację sterownika, a tu porada do weizena - zalecamy dekokcję...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje stworzyć zaiks dla słodów.

Aresztować wszystkich, którzy na necie publikują receptury klonów.

I opodatkować ludzi patrzących na receptury ze sklepów.

I aplikację sms/4zł za przeglądanie zapisków piwowarów domowych.

 

:lol:

Ps, 45367687.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego na forum nie przeklinamy, zagwiazdkuj to słowo ;)

 

http://www.piwo.org/...tion=boardrules

 

Co do receptur nie zmusimy nikogo do ich ujawnienia każdy zrobi jak chce. Po za tym tych jest tyle w sieci, że nie rozumiem problemu... Popróbować uwarzyć jedno piwo, drugie za trzecim razem już będzie idealne - praktyka czyni mistrza :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy raczej staram się nie wypowiadać za często ale, poczytałem nieco to forum i wszyscy doświadczeni piwowarzy tłumaczą jak wiele czynników wpływa na smak/jakość piwa nie tylko odmierzona ilość takiego czy innego słodu ale i jakość drożdży sposób zacierania czy temperatura na burzliwej/cichej więc nie rozumiem o co kruszyć kopie. Podejrzewam, że piwo z tego samego zestawu z taką samą recepturą może wyjść każdemu nieco inne. Ja zrobiłem BPA na początek z zestawu, teraz chciałem dry stouta bo lubię guinnessa niestety takiego zestawu nie ma w alepiwo więc chciałem tu na forum podziękować wszystkim. którzy podzielili się swoją sprawdzoną recepturą - kupiłem odpowiednie słody mam wagę no i spróbuję sam uwarzyć czy wyjdzie takie jak guinness hmmmm wątpię ale może kiedyś dam rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep oczywiście nic nie musi, ale jak sam jeszcze brałem zestawy to brałem je wyłącznie ze sklepów podających skład.

 

Zestawów nie kupuje się po to żeby poznać czyjąś tajemną recepturę, bo receptur w sieci nie brakuje. Ja kupowałem zestawy żeby nie składować w domu wielu kilogramów słodu.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiedziałeś czego szukasz. Moim zdaniem zestawy są dla ludzi którzy nie mają pojęcia jak skomponować piwo i z czego, ani jak je uwarzyć. Kierują się tylko nazwą.

 

Jak już wchodzisz na wyższy poziom wtajemniczenia i wiesz co i jak, wtedy zwyczajnie kupujesz oddzielnie słody, drożdże i chmiel i to na kilka warek najlepiej, co by koszty obniżyć.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.