Jump to content

Jak długo na burzliwej?


Grzecholina
 Share

Recommended Posts

21.01.14r. nastawiłem do fermentacji Full Aroma Hops, Carlberg Blg początkowe 12, temperatura w jakiej stoi, to 20o, dwa dni temu mierzyłem blg było 4 dzisiaj 3. Fermentuję bez rurki, jest takie żywe, uwalnia drobne pęcherzyki widoczne w menzurce. Moje pytanie jest następujące: Do ilu blg czekać z przejściem na cichą fermentację?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie potrzebujesz zebrać gęstwy lub/i nie będziesz chmielił na zimno to nie ma sensu robić cichej fermentacji. Zrób jedną 3 tygodniową fermentację - piwa odfermentuje, wyklaruje się a Ty się nie martwisz co i kiedy tylko skupiasz się następnym piwie tudzież szorowaniu butelek :)

Link to comment
Share on other sites

1) Można. Przy obliczaniu ilości drożdży do następnej warki trzeba jedynie przewidzieć, że taka gęstwa jest jakby już około 2 tygodnia stara (bezpieczne założenie).

2) Można.

Edited by WiHuRa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Czytając powyższe wpisy w końcu olśniło mnie w sprawie fermentacji Full Aroma Hops. Na Wiki jest opis fermentacji tylko cichej. O burzliwej nie ma ani słowa, co mnie początkującego akurat wprowadziło w błąd. Jeśli można łączyć fermentacje burzliwa/cicha to ten opis powinien być trochę bogatszy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.