Skocz do zawartości

Płyta/kuchenka indukcyjna


05paw

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę swój gar zaizolowac bo za szybk temp. spada.

Jak masz przerwę np. 67* i ustawisz taboret na 65-70 to trzeba ciegle mieszać żeby się nie przypalilo czy się tak czy się nie przypali nawet bez mieszania? Bo ja swój zawsze wylaczam po uzyskaniu odpowiedniej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podgrzewasz, to musisz mieszać.. generalnie w ostatniej warce wykonałem izolację z ekranu zagrzejnikowego (z Casto) w swoim kociołku i muszę przyznać że różnica przy zacieraniu gigantyczna. Spadek temp. rzędu 3-4C/1h - bez problemu zatarłem (z czterema różnymi przerwami temp.) bez podgrzewania w trakcie trwania przerw. I to jest chyba optymalny sposób zacierania - jak podgrzewasz, to mieszasz, a potem w przerwach utrzymujesz tą temp. dzięki izolacji i już bez podgrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o to czy jak ustawie 70* na indukcji to czy się przypali bez mieszania, wydaje się mi że indukcja powinna utrzymywać dno gara w tej temp. ale nie wiem czy slod może się przypaluc od takiej temperatury. Póki nie mam izolacji to był by to jakiś sposób na utrzymanie odpowniedniej temperatury ale jak by mieszadlo miało ciągle chodzić to zacier będzie się napowietrzal i to chyba nie jest korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już pewnie zależy od indukcji - z tego, co wiem, to niektóre mają modulowaną moc grzałek (np. jak nastawisz 5/10, to max 2kW grzeje powiedzmy z mocą 1kW), inne (tych jest chyba większość) ciągle grzeją z max mocą, jednak przerywają (tak jest u mnie na Bosch'u - sekundę grzeje, sekundę nie - i tak w kółko). Myślę, że podobnie jak w kuchni - wszystko gęste, co grzeje się bez mieszania, potrafi przywrzeć do dna i się przypalić - nie ma różnicy, czy to indukcja, czy też gaz (choć jakbym miał porównać przypalanie się potraw, to na gazie jest o to łatwiej :) ).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za mało warek zrobiłem aby obiektywnie ocenić, relatywnie uśrednione dane to tak po 10 warkach mogą być opisane, na razie to takie pierwsze wrażenie. Pszeniczne na początku przywarło potem sporadycznie mieszaliśmy. Wydaje mi się że pomieszać zawsze warto raz na jakiś czas aby wyrównać temperaturę w całej objętości, Na pewno przy podgrzewaniu jak masz 3500W to mieszać trzeba zauważyłem że jak słód się zbije to lokalnie przy dnie zaczyna się gotować albo coś w tym stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się jedzie z maksymalną mocą to też zauważyłem że się zaczyna gotować od dołu. Będę musiał przetestować przy następnej warce czy się przypali jak ustawię 70*, po warzeniu wezmę wysłodziny, dodam wody i przetrzymam tak godzinę bez mieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o to czy jak ustawie 70* na indukcji to czy się przypali bez mieszania, wydaje się mi że indukcja powinna utrzymywać dno gara w tej temp. ale nie wiem czy slod może się przypaluc od takiej temperatury. Póki nie mam izolacji to był by to jakiś sposób na utrzymanie odpowniedniej temperatury ale jak by mieszadlo miało ciągle chodzić to zacier będzie się napowietrzal i to chyba nie jest korzystne.

Jak dasz za dużą moc to przypali się na dnie. Mieszadło musi być, albo machanie ręką w czasie grzania. Jak ustawisz za małą moc to bedziesz grzał wolniej niż 1C/min. U mnie włączam mieszadło i daję Power Boost. 10C/8-10min przy 40-45l. Mieszadło nie chodzi jak mikser więc niczego nie napowietrza. Poza tym tlen nie rozpuszcza się tak łatwo w wyższej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się jedzie z maksymalną mocą to też zauważyłem że się zaczyna gotować od dołu. Będę musiał przetestować przy następnej warce czy się przypali jak ustawię 70*, po warzeniu wezmę wysłodziny, dodam wody i przetrzymam tak godzinę bez mieszania.

Teraz to nie jestem pewien co chcesz testować. Chodzi Ci o warzenie, czy zacieranie? Wpierw wydawało mi się, że mówisz o zacieraniu, teraz wygląda na to, że chodzi o warzenie :) Przy warzeniu wysłodziny Ci się pewnie nie przypalą (czemu chcesz dolewać wody? Im więcej cukru i gęstsza substancja, tym większa szansa na przywarcie do dna i w efekcie przypalenie), bo będą miały zbyt małą gęstość - moim zdaniem taki test nijak się ma do zacieru i nie uzyskasz żadnej sensownej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie jasno napisałem. Oczywiście chodzi mi o zacieranie ale żeby nie popsuć piwa i nie przypaclic zacieru to po warzeniu i skończeniu całej roboty z właściwym piwem, zaleje wyslodziny woda w odpowiedniej proporcji, podniose temperaturę do 70 i po jej osiągnięciu kuchenkę ustawie też na 70 i tak zostawię na godzine. Mam nadzieję że się nic nie przypali i że temperatura się utrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, korzen16 dobrze to wyłapał - nie pomyślałem o takiej opcji. Tak czy siak wydaje mi się, że zacier właściwy łatwiej będzie przypalić z uwagi na większą zawartość cukrów, niż młóto po wysładzaniu. Być może jakiś obraz Ci to doświadczenie da, tylko czy ma to jakikolwiek sens, czy to nie jest w tym momencie sztuka dla sztuki? Mata za grzejnik z Casto kosztuje jakieś 16-17zł, a z izolacją daje sobie radę całkiem nieźle :)

 

W każdym razie podziel się proszę wynikami, jeżeli się zdecydujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mata w Casto jest tania tylko jest problem jak się ma do Casto paręnaście setek km ;) Muszę gdzieś u siebie poszukać takiej maty lub czegoś podobnego.

Jak zrobię eksperyment to się na pewno podzielę wynikami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...

chciałbym porady w temacie czy taka tania http://www.ceneo.pl/30854073#tab=speci jej podobne dadzą rade garowi który ma średnice 360 mm widziałem w opisie jednej z takich małych że ma zabezpieczenie  oczywiście rodzaj garnka zapewne chodzi o rodzaj dna  ale i odpowiednia wielkość i tu już trochę się obawiam , mam płytę w domu 4 palnikową ale nie odwarze się na niej postawić takiego ciężaru wiec muszę kupić jednopalnikową może ktoś z was jest posiadaczem indukcji jednopalnikowej za małe pieniądze i jakie wielkości garnki przyjmuje kuchnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Specyfikacja:


[...]

- Dla naczyń o średnicy dna 13–18 cm


[...]"
 
Jeżeli na domowej boisz się postawić to na takim maleństwie tym bardziej nie powinieneś. Lepiej zainwestuj w taboret gazowy. 
Ja tam na ceramicznej warzę, garnek emalia, krzywe dno, ale jakoś te 20 l gotowego piwa udaje się przygotować. Tylko trzeba uważać i najlepiej nie przesuwać garnka na płycie, gdzieś wyczytałem, że ktoś tak właśnie pozbył się płyty swojej. Tylko podnoszenie i przenoszenie w powietrzu, a najlepiej to nie ruszać jak nie trzeba  ;) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.