Skocz do zawartości

Lager w stylu Żywego [ekstrakty]


ThoriN

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma co przełykać, chyba że piwo, gdyż właśnie o taki kolor mi chodzi :) Marcowe jak najbardziej mi podchodzi.

 

No i Koźlaka też bardzo lubię, szczególnie Amberowskiego. W razie czego uśmiechnę się do Ciebie kolego full-light w późniejszym terminie :]

 

Ok, to wszystko jasne - spróbuję pojechać z WES'a jasnego bez dodatku bursztyna. Jednak chyba zamiast dużego fermentatora 33L (aktualnie mam tylko jeden taki) wyposażę się w jakiś mniejszy - takie nauki i eksperymenty chyba warto przeprowadzać na mniejszych partiach, powiedzmy 10-litrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne te ekstrakty są faktycznie ale nie aż tak. Wydaje mi się, że WES podaje barwę ekstraktu a nie przygotowanego z niego piwa. To oznacza, że barwę piwa pełnego trzeba podzielić przez 5 czyli wyjdzie od 6 do 12 jednostek EBC.

Przygotowałem brzeczkę 12°Blg z jasnego ekstraktu WES. Zmierzyłem spektrofotometrem. Barwa brzeczki przed ugotowaniem 9,7SRM lub 19EBC. Czyli idealnie na marcowe albo dolna granica Vienna Lager. PO ugotowaniu to w tym przypadku raczej barwa nie wzrośnie. Należy się tylko spodziewać rozjaśnienia barwy po fermentacji.

Edit

No i myliłem się. Jednak po ugotowaniu z chmielem barwa wzrosła: 12SRM lub 24EBC. Zadam drożdże i zobaczę po fermentacji.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę pod temat w kwestii chmielenia lubelskim granulatem.

Mam WESa chmielonego jasnego 1,7 + 1,2 bursztynowego.

 

30g chciałbym dochmielić na goryczkę a drugie 20g po skończonej fermentacji jeszcze na tydzień.

Celuję w średnie nachmielenie, jest szansa z tego coś zrobić sensownego? I jak długo gotować?

 

dzięki za odpowiedź! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotując te 30g przez ok. 30' podbijesz goryczkę o 10IBU (założenie 3,5%ak.) jednocześnie dodasz smaku. Te 20g lepiej wrzucić po wyłączeniu palnika. Lubelski słabo nadaje się do chmielenia na zimno.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po fermentacji. Drożdże Brewferm ale. O dziwo barwa się nie zmieniła. Dla pewności zmierzyłem pH i jest miedzy 4,0 a 4,5 (nie mam dokładniejszych wskaźników) czyli właściwe dla gotowego piwa. Podsumowując

  • brzeczka przed warzeniem z ekstraktu jasnego WES rozcieńczonego do 12°Blg - barwa ok 19 jednostek EBC
  • brzeczka 12°Blg po uwarzeniu - barwa ok 24 jednostek EBC
  • piwo po fermentacji i przy pH ok 4,3 - barwa ok 24 jednostek EBC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hmm ok dzięki wszystkim za pomysły - spróbuję chyba w bliskiej przyszłości (~kwiecień) odpalić to przedsięwzięcie i zobaczymy co wyjdzie - będę fermentował prawdopodobnie na Nottinghamach, gdyż planuję zebrać gęstwę z APA, które obecnie jest na burzliwej.

 

Wpierw jednak zrobię coś ciemnego, marzy mi się coś, co smakuje jak Koźlak (Amber), niestety przy górnej fermentacji stylowym Koźlakiem to raczej nie będzie... chyba, że holenderskim, majowym lub jesiennym :)Czy te drożdże dadzą radę zejść z 17-18Blg?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał gęstwę - obecnie na suchych fermentuje APA.

 

Tylko teraz pytanie jakich ekstraktów użyć, aby uzyskać coś zbliżonego do Bock'a/Koźlaka? Myślałem o czymś w ten deseń:

- 2x WES Bursztynowy

- 1x WES Ciemny (1,7kg)

Przy 20L nastawu powinno to dać coś w okolicach 17-18Blg.

 

Jak z chmielem? Magnum? Lubelski? Któryś Spalt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dasz dwa bursztynowe (1,7kg?) i do tego 1,7kg ciemnego to myślę że wyjdzie ci coś w kolorze coli ,a i smaku pod koźlaka przez ten ciemny słód nie będzie podchodził,jak coś daj 3 bursztynowe

30g magnum na goryczkę albo i jeszcze mniej

10-20g lubelski

 

gęstwa z jakich drożdży? bo pamiętasz że to dolna fermentacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz pytanie jakich ekstraktów użyć, aby uzyskać coś zbliżonego do Bock'a/Koźlaka?

W .pdfie ze strony BA podany jest następujący przykład:

Jasny 1,6 kg + Bursztynowy 4,8 kg = ca.20 l o BLG 17,3

 

Jeśli rzucisz okiem na listę receptur na koźlaka z ekstraktów w serwisie Beertools tez coś wyłapiesz.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gęstwa z jakich drożdży? bo pamiętasz że to dolna fermentacja ?

No właśnie chciałbym odpalić coś podobnego jednak na drożdżach górnej fermentacji - gęstwę mam z Nottinghamów. Dlatego pisałem wyżej o "czymś zbliżonym do Koźlaka" :) Nie mam tylko przekonania jaki będzie efekt takiego eksperymentu...

 

W .pdfie ze strony BA podany jest następujący przykład:

 

Jasny 1,6 kg + Bursztynowy 4,8 kg = ca.20 l o BLG 17,3

 

 

 

Jeśli rzucisz okiem na listę receptur na koźlaka z ekstraktów w serwisie Beertools tez coś wyłapiesz.

 

 

Świetnie, dzięki! Właśnie czegoś takiego szukałem :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Nottinghamach najlepiej jak zrobisz piwo hybrydowe czyli np. altbiera

możesz spokojnie dać 2x WES Bursztynowy + 1x WES Ciemny (1,7kg) , nachmielić wyłącznie na goryczkę 35-40 IBU, po fermentacji burzliwej w temp. około 14°C zlać znad osadów do drugiego wiadra i lagerować przynajmniej 2 tygodnie

 

zostaw sobie gęstwę, przyda się jej jedna łyżka do butelkowania, bo podczas lagerowania drożdże mogą powymierać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jasny 1,6 kg + Bursztynowy 4,8 kg = ca.20 l o BLG 17,3

skąd jasny 1,6kg ?

z tego co pamiętam to z dwóch puszek 1,7kg wychodziło mi coś w okolicy 11-12blg (20L) a tu 6,4kg i 17 ?

trzeba by policzyć w WESach jest chyba 80% cukru

na Nottinghamach najlepiej jak zrobisz piwo hybrydowe czyli np. altbiera

 

możesz spokojnie dać 2x WES Bursztynowy + 1x WES Ciemny (1,7kg)

widziałeś kiedyś te ekstrakty? używałeś ich ? z dwóch bursztynowych to już jest kolor altbiera i to pod górną granicę koloru dla tego stylu ,a dodając 1,7kg ciemnego tak jak pisałem będzie to prawie cola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale ja pomyślałem :)

 

Z WES'a można by było w zamian użyć Jasny + Bursztynowy + Ciemny (po 1,7kg) - wówczas nie powinno być zbyt ciemno. Przy 20L nastawie powinno wyjść ok. 17-18Blg (z 2x 1,7kg WES'a na 20L wychodzi ~12Blg). Będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ciemne może i będzie, ale czy będzie miało odpowiednie nuty smakowe dla koźlaka? Ja to rozumiem tak, że ekstrakt bursztynowy zawiera więcej nut karmelowych, natomiast ciemny da jakieś posmaki karmelowe, czekoladowe, czy kawowe. Na ten moment smak piwa jest dla mnie znacznie bardziej istotny niż jakaś tam barwa zgodna z BJCP...

 

Hmm no i nie wiem czy wyjdzie aż 18 st. P - nie wiem czy dobrze to przeliczam. Zauważ jednak, że według Twojego przeliczenia, np. z 2x 1,7kg WES jasny przy 20L brzeczki wychodzi 13,6 st. P, natomiast brzeczka ma wtedy autentycznie 12Blg (taką ostatnio robiłem i pomiar to potwierdził). Z tego wynika, że 12Blg = 13,6'P - czy to możliwe?

 

Idąc dalej tym tropem przeliczmy Blg i P dla podanej przez Ciebie receptury. 2x WES jasny 1,7kg + WES bursztynowy 1,2kg daje faktycznie 18,4'P (przy założeniu, iż WES'y mają zawartość cukru 80%), ale ile to jest Blg? Mnie wychodzi, że około 16,2 Blg, ale nie mam pewności, że moje kalkulacje są dobre. Czy to możliwe? Myślałem, że obie skale są zbieżne.

 

Tak, wiem - najłatwiej zrobić brzeczkę i zmierzyć, nie zaprzątając sobie głowy wyliczaniem nastawu ale chciałbym podejść do problemu od strony projektowej. Swojego czasu bawiłem się trochę w projektowanie wina domowego, toteż chciałbym podobne praktyki przenieść do piwowarstwa - wszak to fajna sprawa osiągnąć dokładnie zaplanowany rezultat.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek: 1°Blg=1°P=1% wagowy ekstraktu.

To, że na swoim areometrze zobaczyłeś 12 a nie 13,6° Blg może wynikać z kilku rzeczy:

  1. błąd przyrządu
  2. inna temperatura niż 20°C
  3. użyłeś więcej wody (trzeba jej użyć 16,6 litra by wyliczenia były proste, o tym niżej) (to jest najbardziej prawdopodobne)
  4. WES podał nieprawdziwą zawartość ekstraktu (wątpię)

Możliwe, że skumulowały się błędy 1 i 3.

Co do wątpliwości smakowych: moim zdaniem ekstrakty, nawet jasne, maja sporo tych aromatów, które są typowe dla koźlaków (melanoidyny). Ciemny może dać czekoladowość a to już nie za bardzo pasuje.

Jeśli idzie o ekstrakt to mieszając 4,6kg ekstraktu i 15,4l wody dostaniesz 20kg brzeczki 18,4%Ekst. Będzie jej jednak mniej niż 20l bo gęstość wynosi ok 1,07g/cm3 (jakieś 18,7L). Dopełniając do 20L dodajesz jeszcze 1,3kg wody co oznacza, że ekstrakt wyniesie 17,3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem jest w tym że ekstrakty mają smaki takie O ,nie da się z tego za wiele wyciągnąć

inną sprawą jest fermentacja od której bardzo dużo zależy ,jeśli z 18 zejdzie ci do 2-3 blg i do tego w 22-23C to też nie będzie za dobre

mi z dwóch puszek też wychodziło 12blg 20L

może pomyśl nad jakimś minizacieraniem

 

JacekKocurek,ciemny wes daje bardziej kawowe jak czekoladowe z tego co pamiętam smak

 

tak czy inaczej w ciemny bym się nie pchał absolutnie

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek: 1°Blg=1°P=1% wagowy ekstraktu.

To, że na swoim areometrze zobaczyłeś 12 a nie 13,6° Blg może wynikać z kilku rzeczy:

  1. błąd przyrządu
     
  2. inna temperatura niż 20°C
     
  3. użyłeś więcej wody (trzeba jej użyć 16,6 litra by wyliczenia były proste, o tym niżej) (to jest najbardziej prawdopodobne)
     
  4. WES podał nieprawdziwą zawartość ekstraktu (wątpię)

Możliwe, że skumulowały się błędy 1 i 3.

Co do wątpliwości smakowych: moim zdaniem ekstrakty, nawet jasne, maja sporo tych aromatów, które są typowe dla koźlaków (melanoidyny). Ciemny może dać czekoladowość a to już nie za bardzo pasuje.

Jeśli idzie o ekstrakt to mieszając 4,6kg ekstraktu i 15,4l wody dostaniesz 20kg brzeczki 18,4%Ekst. Będzie jej jednak mniej niż 20l bo gęstość wynosi ok 1,07g/cm3 (jakieś 18,7L). Dopełniając do 20L dodajesz jeszcze 1,3kg wody co oznacza, że ekstrakt wyniesie 17,3%.

Hmm, no tak - zapewne nie uwzględniłem w wyliczeniach wyżej gęstości - z pewnością doszło więcej wody.

 

Natomiast nijak się to ma do mojego ostatniego przypadku z APA, gdzie na pewno było równo 20L nastawu - mam podziałkę na garze, która jest z grubsza dokładna (sprawdzałem, oszukuje o 0,5L, więc do obliczeń dodałem tę korektę). W sumie zagotowałem 2 gary po 5,5L samej wody, czyli 11L - poszło w fermentator i do chłodzenia. Potem gotowałem i chmieliłem 2 razy brzeczkę (2x 5,5L woda + ekstrakt), podczas gotowania z każdej z nich odparował dokładnie 1L wody - w sumie więc dwie wychmielone brzeczki = 9L. Poszło w fermentator, razem 20L - nijak nie chce wyjść inaczej. Pomiar w około 23-24 stopniach, uwzględniłem poprawkę (znalazłem na forum) do 20 stopni C - wyszło nieco ponad 12Blg. Surowce z zestawu który również podaje wartość 12Blg (przy 20L nastawu) - jak to możliwe, że popełniłem błąd i gdzie? Zestaw w sklepie również źle opisany? No nie wiem - myślę, że jest tak skalkulowany, żeby było dobrze - jakby mi miało wyjść 13Blg, to zapewne w instrukcji kazaliby dolać do 22L, a nie do 20. Zestaw to APA z CP (ekstrakty).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, matematyka jest bezlitosna. Jeżeli przygotowałeś dokładnie 20l brzeczki nastawnej to powinieneś mieć ekstrakt 12,9°P. Te obliczenia jednak nie uwzględniają strat i tu jest prawdopodobnie pies pogrzebany. Podejrzewam, że z chmielinami zostało Ci co najmniej 1l brzeczki a to oznacza że było jej, de facto, nie 20 a 21litrów, co daje ekstrakt końcowy 12,3°P.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm chmieliny filtrowałem przy przelewaniu gorącej brzeczki przez wysterylizowane sitko z naciągniętą pończochą. W sumie to nie wiem, czy dobrze zrobiłem - nie jestem pewien, czy chmiel aromatyczny dodany pod koniec gotowania nie miał zbyt krótko kontaktu z brzeczką. Aromat z fermentatora jest bardzo ładny :) No i jeszcze idzie jednak porcja chmielu na zimno, więc chyba będzie ok.

 

Zaczynam się faktycznie zastanawiać nad samym pomiarem, bo nie bardzo widzę inną możliwość gdzie mógł ten cukier wsiąknąć :) No i dziwi mnie jednak fakt, że w sklepie opisują ten zestaw na 12Blg, a wychodzi z niego 13 - zwykle sklepy działają zgoła odwrotnie i podają więcej, niż można w rzeczywistości osiągnąć :)

 

Cóż, chyba ta zagadka pozostanie nierozwikłana - oby tylko piwo było dobre, bo to jest ważniejsze od jakiegoś tam Blg czy innego Plato :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.