Skocz do zawartości

Cukier brązowy - domowa produkcja


moria

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś natrafiłam na ciekawy artykuł odnośnie produkcji domowej cukru trzcinowego, jutro zamierzam przystąpić do testów, ale sprawa wydaje mi się warta zbadania (link tu), zwłaszcza wyliczenia ceny takiego domowego cukru. Nie wiem, jak wy, ale ja cukru brązowego zużywam sporo (nie tylko do piwa ;) ), także może komuś jeszcze przyda się ten pomysł.

 

W skrócie (cytując za stroną):

 

Do zrobienia jasnego cukru trzcinowego potrzebne będą nam:

 

1 łyżka melasy trzcinowej (po testach dochodzę do wniosku, że żeby otrzymać jasny cukier można dodać 3/4 łyżki)...

...na każde 200g cukru (w zasadzie 210, ale zaokrąglimy dla ułatwienia).

 

Jeżeli chcemy otrzymać ciemny cukier muscovado - podwajamy ilość melasy.

Wszystko, czego potrzebujecie. Jeżeli nie macie miksera, to nie martwcie się - ponoć ten sam efekt da się uzyskać rozcierając cukier z melasą za pomocą widelca, tylko oczywiście będzie to trwało trochę dłużej.

Dodajemy melasę do cukru i zaczynamy miksowanie! Po chwili melasa utworzy nam z cukrem brzydkie grudki. Spokojnie, nic się nie dzieje, tak ma być - nie poddajemy się. Nasz cukier będzie miał trochę mocniejszy zapach od kupnego, ze względu na to, że taka skoncentrowana melasa bardzo mocno pachnie zaraz po otwarciu słoika.

 

Na koniec jeszcze kilka uwag:

 

- Melasa z buraków cukrowych się nie nadaje. Niestety.

- Nasz gotowy cukier jest wilgotny i będzie się zbrylał - to normalne. Żeby temu zapobiec trzymamy go w szczelnych pojemniczkach z jak najmniejszą ilością powietrza. Jeżeli mimo wszystko nasz cukier trzcinowy zmieni się w twardą bryłkę, to odstawmy młotek, obierzmy jabłko ze skórki, i skórkę tę wrzućmy na noc do pojemniczka z cukrem. Rano będzie sypki aż miło.

- Są różne rodzaje melasy - od najjaśniejszej, która jest jak syrop i niezbyt aromatyczna (nie nadaje się), przez średnią (trzeba jej pewnie dodać więcej), do najciemniejszej, black strap mollases, której ja użyłam. Nie wiem jaką uda wam się dostać, ale black strap na pewno będzie najwydajniejsza.

Edytowane przez moria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć cukier brązowy to faktycznie - sposób wydaje się być ok, ale jeśli chcesz w ten sposób otrzymać cukier trzcinowy to niestety nie uzyskasz go.

Różnica między cukrem buraczanym a trzcinowym jest ( i nie tylko w kolorze ).

 

 

Melasa to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Melasa

"Powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji cukru spożywczego. Jest produktem o zawartości około 50% sacharozy, której dalsze odzyskiwanie jest nieopłacalne"

 

 

w myśl tej zasady.

 

Aby 'zrobić' konia siwka potrzeba:

- konia jakiejkolwiek maści ( może być siwek )

- wiadro białej farby

- pędzel

 

sposób wykonania sobie sami dośpiewajcie.

 

Reasumując - jeśli zależy ci na kolorze lub 'nabraniu' kogokolwiek to super pomysł!

 

 

PS.

Blog do jakiego linkujesz to IMO objaw paranoi zdrowożywieniowej.

 

Czyli jak dodasz do normalnego białego pieczywa trochę brązowej plakatówki to od razu staje się zdrowym razowym czy pełnoziarnistym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO i tu się nie zgodzę, cytując za innym źródłem:

Jedyna różnica pomiędzy cukrem trzcinowym a buraczanym jest taka, że pochodzi z dwóch różnych roślin. Proces otrzymywania również nieco się różni, jednak efektem końcowym jest ten sam produkt – sacharoza o jak najwyższej czystości. Zawartość sacharozy w białym cukrze spożywczym nie może być niższa niż 99,7% i nie ma znaczenia czy została pozyskana z trzciny czy buraka.

Co więcej, to samo źródło także podaje sposób na pozyskanie cukru brązowego:

Możesz zrobić brązowy cukier w domu. Wystarczy dodać jedną łyżkę stołową melasy na szklankę białego cukru. Wymieszaj dokładnie i masz brązowy cukier. Aby otrzymać cukier ciemnobrązowy dodaj 2 łyżki melasy zamiast jednej.

Źródło: tu

Edytowane przez moria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK, TAK i po stokroć TAK.

głównym składnikiem cukru ( kuchennego ) jest sacharoza nie zależnie od czego pochodzi.

 

Jeśli uważasz że jedyne czym się różni jest kolor to dodaj plakatówki - będzie taniej.

Przestań też warzyć piwo tylko kupuj z dyskontów - przecież to to samo - woda, trochę c2h5oh i jakieś szczątkowe ( pod względem procentowym ) inne związki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli różnica jest tylko i wyłącznie w kolorze to dlaczego chcesz go barwić?

 

 

Poza tym sprytnie zmieniłaś temat wątku - teraz się zgadza - w ten sposób otrzymasz cukier BRĄZOWY a nie trzcinowy.

 

I teraz nie wjeżdżaj mi na krytykanctwo bo moje bezlitosne obnażenie paranoi skłoniło cię do przeczytania artykułu ( do którego linkujesz ) i poprawieniu dość istotnego błędu logicznego.

Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że FurioSan pomieszał 2 pojecia: cukier trzcinowy i cukier brązowy. Cukier trzcinowy to nie to samo co cukier brązowy.

Faktycznie jednym ze sposobów produkcji cukru brązowego jest dodanie melasy do cukru białego: "Brown sugar is a sucrose sugar product with a distinctive brown color due to the presence of molasses. It is either an unrefined or partially refined soft sugar consisting of sugar crystals with some residual molasses content, or it is produced by the addition of molasses to refined white sugar (so-called Molasses Sugar)." Wikipedia.

 

Co do różnicy cukru trzcinowego i buraczanego to producenci mówią że to jest to samo a niektórzy piekarze mówią że cukier trzcinowy łatwiej się rozpuszcza w wodzie I miesza z innymi składnikami.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorka zabroniła kopiowania tekstów. Link by wystarczył bez cytatów. Używam do słodzenia kawy cukru trzcinowego i się robi skorupka, wg tego artykułu użyję skórki od jabłka. Moria jest ok, nie krzyczcie na Nią, receptury BYO były ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że FurioSan pomieszał 2 pojecia: cukier trzcinowy i cukier brązowy

 

ja nic nie pomyliłem.

 

zwróć uwagę że temat i post nr 1 jest edytowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.