Skocz do zawartości

duża strata brzeczki podczas wychładzania


Kamill

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj od 14.00 robiłem mojego pierwszego Stoucika, obecnie już jest w wiadrze fermentacyjnym. Po zagotowaniu brzeczki a przed chłodzeniem było jej 25-26 litrów, schłodziłem na balkonie w temp. około -10C lub ciut mniej (zajęło to około 2,5 godziny , schłodzone do temp prawie 25C) i bardzo się zdziwiłem , że ubyło mi brzeczki. Wiem że trochę mogło jej odparować podczas chłodzenia w takiej temperaturze , ale żeby ostało się tylko 16-17 litrów ,dodatkowo około 1,5 litra wylane z chmielinami (przy okazji czy jest jakiś inny sposób poza woreczkami do chmielenia , żeby sobie poradzić z tą stratą). Skąd aż tak duża strata , czy przyczyną jest duża różnica temp. między brzeczką a otoczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,dodatkowo około 1,5 litra wylane z chmielinami (przy okazji czy jest jakiś inny sposób poza woreczkami do chmielenia , żeby sobie poradzić z tą stratą).

 

Kolego - filtry rurowe do mleka. Zakładasz na końcówkę kranika, zaciskasz opaską zaciskowa taką do kabelków podstawiasz fermentor... Pięknie ścieka po ściankach filtra nie przepuszczając żadnego fafoła, chmieliny bez szans. Po użyciu ściągasz i do kosza.

http://sklep.ulitex.com.pl/?filtry-rurowe,23

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę, że przez wężyk zaczynają już lecieć chmieliny to wyciągam go z gara.

Biorę mniejszy garnek, klamerkami przypinam ścierkę, przez którą filtruję to co pozostało.

Na koniec odpinam ścierkę, zakręcam i trochę odciskam chmieliny aby jeszcze coś z nich wydobyć.

Gotuję, schładzam i wlewam do wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiek i Wesoły jak przeleję na cichą to jeszcze raz sprawdzę na wiadrze fermentacyjnym czy miarka jest prawidłowo obliczona bo mnie też taka duża strata zdziwiła, ale , że też skrajnie niska temperatura chłodzenia to pomyślałem sobie "sorry taki mamy klimat" i pogodziłem się ze stratą . Swojego czasu do wiadra fermentacyjnego wlewałem garnek 3 litrowy wody i robiłem podziałkę (i tak sobie myślę jakby tylko na tym garnku było przkłamanie "tylko" o 0,2 litra to już na wiadrze 33 litrowym daje mi to 11x0,2litra , więc się może uzbierać. To będę mógł sprawdzić po przelaniu na cichą)

 

Browariat i Kordas , gdybym to wcześniej przemyślał i zastosowalł to byłbym bogatszy o 3 kufle piwa (po jednym dla każdego :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas chłodzenia objętość brzeczki się zmniejsza o ok 4%

Woda zienia objętość w zakresie 0-100°C o około 8-9%.

Spora rozbieżność w "zeznaniach". :) Wesoły czy te 8-9% to z uwzględnieniem odparowania? Bo tutaj znalazłem obrazek z którego wynika że to 4% z delikatnym hakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zlewałem z gara do fementora wężykiem silikonowym po uprzednim whirlpool. W chwili kiedy wąż zaczął zaciągać chmieliny, zawiesiłem na ściance fermentora 15cm średnicy lejek z sitkiem i poprzez niego zlałem calutką brzeczkę. Czy robie coś niezgodnego ze sztuką? Lejek mnie kosztował 19.90 zł, koszt wydaje sie znikomy w stosunku do ilości brzeczki wylewanej wraz z chmielinami do kibla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do filtracji chmielin używam filtratora z oplotu po gotowaniu garnkiem przenoszę brzeczke do fermentatora z kranikiem czekam chwilkie i filtruje - jak dla mnie super sprawa tracę bardzo niewiele brzeczki :) . Chłodzę już w fermentatorze chłodnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu do wiadra fermentacyjnego wlewałem garnek 3 litrowy wody i robiłem podziałkę (i tak sobie myślę jakby tylko na tym garnku było przkłamanie "tylko" o 0,2 litra to już na wiadrze 33 litrowym daje mi to 11x0,2litra , więc się może uzbierać. To będę mógł sprawdzić po przelaniu na cichą)

 

Zmierz sobie obie średnice: górną i dolną fermentora oraz wysokość ścianki. Potem objętość można obliczać mierząc odległość lustra wody... (tfu, wodę to zwierzęta piją) ... lustra piwa od krawędzi. Dokładność powinna być większa niż przy skalowaniu garnkiem, bo błąd się nie kumuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu do wiadra fermentacyjnego wlewałem garnek 3 litrowy wody i robiłem podziałkę (i tak sobie myślę jakby tylko na tym garnku było przkłamanie "tylko" o 0,2 litra to już na wiadrze 33 litrowym daje mi to 11x0,2litra , więc się może uzbierać. To będę mógł sprawdzić po przelaniu na cichą)

Niema to jak sobie utrudnić życie :D Skala na fermentor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.