Jump to content

Fermentacja a dym tytoniowy / chipsy dębowe


BAG
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

nurtuje mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy fermentowanie piwa w pomieszczeniu, w którym jest duże stężenie dymu tytoniowego może mu w jakikolwiek sposób zaszkodzić? Chcę uwarzyć piwo, któremu chcę nadać sporo belgijskiego charakteru wyższą temperaturą fermentacji, którą chcę przeprowadzić w jakichś 21-22 st., niestety jedyne pomieszczenie, które się do tego nadaje, jest de facto palarnią.

 

 

Druga rzecz, do tego samego piwa chcę dodać na cichą płatków dębowych i tu pytanie o radę doświadczonych w tej kwestii piwowarów - w jakie ilości celować (płatki francuskie medium toasted, warka 20l). Domyślam się, że to zależy od tego, jak intensywnego efektu oczekuję, ale nie wiem o jakich ilościach myśleć. A co ważniejsze, jak długo trzymać? Tak jak normalną cichą czy przedłużyć?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Ja też nie palę, tym bardziej mnie to irytuje, ale chcąc utrzymać stałą i wysoką temperaturę burzliwej, nie mam specjalnie wyboru.

 

Jaki sposób dezynfekcji będzie najlepszy? Spotkałem się z różnymi propozycjami. Spirytus, wrzątek, piekarnik... sam nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Na burzliwej dym na pewno nie zaszkodzi - masz wydzielanie dwutlenku, więc ruch gazów jest stale z fermentora na zewnątrz. Przy cichej też bym się nie przejmował - jakieś ciśnienie od dwutlenku rozpuszczonego w piwie też zawsze jest. Poza tym substancje smoliste są nierozpuszczalne w roztworach wodnych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.