Skocz do zawartości

Fermentacja a dym tytoniowy / chipsy dębowe


BAG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

nurtuje mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy fermentowanie piwa w pomieszczeniu, w którym jest duże stężenie dymu tytoniowego może mu w jakikolwiek sposób zaszkodzić? Chcę uwarzyć piwo, któremu chcę nadać sporo belgijskiego charakteru wyższą temperaturą fermentacji, którą chcę przeprowadzić w jakichś 21-22 st., niestety jedyne pomieszczenie, które się do tego nadaje, jest de facto palarnią.

 

 

Druga rzecz, do tego samego piwa chcę dodać na cichą płatków dębowych i tu pytanie o radę doświadczonych w tej kwestii piwowarów - w jakie ilości celować (płatki francuskie medium toasted, warka 20l). Domyślam się, że to zależy od tego, jak intensywnego efektu oczekuję, ale nie wiem o jakich ilościach myśleć. A co ważniejsze, jak długo trzymać? Tak jak normalną cichą czy przedłużyć?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie palę, tym bardziej mnie to irytuje, ale chcąc utrzymać stałą i wysoką temperaturę burzliwej, nie mam specjalnie wyboru.

 

Jaki sposób dezynfekcji będzie najlepszy? Spotkałem się z różnymi propozycjami. Spirytus, wrzątek, piekarnik... sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na burzliwej dym na pewno nie zaszkodzi - masz wydzielanie dwutlenku, więc ruch gazów jest stale z fermentora na zewnątrz. Przy cichej też bym się nie przejmował - jakieś ciśnienie od dwutlenku rozpuszczonego w piwie też zawsze jest. Poza tym substancje smoliste są nierozpuszczalne w roztworach wodnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.