Skocz do zawartości

Extra Special Bitter - prośba o sprawdzenie receptury


Rolnik

Rekomendowane odpowiedzi

Extra Special Bitter - 13` BLG

 

- pale ale - 4 kg

- karmelowy carared - 0,15 kg

- karmelowy 150 - 0,15 kg

- pszeniczny jasny 0,3 kg zacieranie 90 minut 67`C

 

 

Gotowanie 60 minut

chmielenie:

60` chinook 25g

30` progress 15g

10` fuggles 25g

10 east kent goldings 25g

 

Na zimno ostatnie 7 dni cichej:

20g fuggles

25g east kent goldings

 

Drożdze S-04 lub Donstar Nottingham

 

Główne wątpliwości mam do chmielenia czy nie za dużo chmielu i które drożdże wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chmielił bardziej w tym schemacie

 

60` chinook 25g

30` progress 15g

10` fuggles 25g

1' east kent goldings 25g

 

przy czym może progress bardziej nawet na 20' a jesli ci zależy na goryczce to zwiększyć na 60'. co do chmielenia na zimno tego stylu jestem sceptyczny, jeśli już to ograniczyłbym się do 1 odmiany

 

Co do drożdży swojego robiłem na S-04 i był ok tylko brakowało mu aromatu trochę. a receptura była taka http://hophead.pl/warka-5/

Edytowane przez bambo-5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chmielił bardziej w tym schemacie

 

60` chinook 25g

30` progress 15g

10` fuggles 25g

1' east kent goldings 25g

 

przy czym może progress bardziej nawet na 20' a jesli ci zależy na goryczce to zwiększyć na 60'. co do chmielenia na zimno tego stylu jestem sceptyczny, jeśli już to ograniczyłbym się do 1 odmiany

 

Co do drożdży swojego robiłem na S-04 i był ok tylko brakowało mu aromatu trochę. a receptura była taka http://hophead.pl/warka-5/

to w ogóle nie chmielić na zimno?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdze S-04 lub Donstar Nottingham

Może raczej Danstar Windsor? Nottinghamy są zdaje się niezłe jeżeli zależy ci na neutralnych efektach pracy drożdży, Windsory powinny wnieść więcej estrowości, co pasuje do stylu, ale to też zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angole czasami zacierają zstępującą infuzją, nawet całą noc. Max izolacja (80st start) co daje min spadek temp a potem filtracja i gotowanie brzeczki. Jako eksperyment wykonam 'takie coś', zaleje gorącą wodą, rano zagotuję. Pomijam fakt, że pracuje tam na godnym poziomie wielu ...itd bo dalej polityka a nie piwowarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max izolacja (80st start)

 

80°C czego? Jeśli zacieru to nastąpiłaby dezaktywacja enzymów i z zacierania nici.

 

Ktoś tu niedawno w sposób całonocny zacierał, ale muszę dopiero poszukać kto.

EDIT: No i znalazłem: http://www.piwo.org/topic/2892-clair-de-lune/page__st__1040#entry223233 o ile pamiętam chyba jeszcze jedną warkę tak zacierał.

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angole czasami zacierają zstępującą infuzją, nawet całą noc. Max izolacja (80st start) co daje min spadek temp a potem filtracja i gotowanie brzeczki. Jako eksperyment wykonam 'takie coś', zaleje gorącą wodą, rano zagotuję. Pomijam fakt, że pracuje tam na godnym poziomie wielu ...itd bo dalej polityka a nie piwowarstwo.

 

Zacierałem "przez noc", temperatura zeszła od 67 do nieco ponad 50°C, odfermentowało z 9.5°Blg do 2.5°Blg, czyli wcale nie tak mocno. Piwo wyszło całkiem dobre (i byłoby lepsze gdyby nie infekcja z trefnego kega). Zacierany "przez noc" dubbel też jakoś bardzo nisko nie zszedł, tak normalnie. Żadnej szczególnej izolacji nie mam, tylko zwykła lodówka owinięta lekką kołdrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.